Data modyfikacji:

Mac Mini z procesorem M1 oficjalnie! Najmniejszy komputer Apple ze znacznym wzrostem mocy! 

Amerykański producent oficjalnie zaprezentowało nową wersję Maca Mini, który otrzymał procesor Apple M1. Atrakcyjna cena i wysoka wydajność na pewno zwrócą uwagę wielu użytkowników poszukujących mocnego komputera stacjonarnego! Sprawdź dane techniczne Maca Mini M1.

mac mini m1

Mac Mini nie był nigdy tak mocny! 

Na pierwszy rzut oka Mac Mini wygląda jak poprzednia generacja wyposażona w procesory Intela. Jednak Apple całkowicie przeprojektowało swój miniaturowy komputer i sprawiło, że teraz jest on jeszcze ciekawszym wyborem niż kiedykolwiek.

Pod aluminiową obudową znajdziemy najnowszy procesor M1, który zadebiutował już w MacBookach Air oraz MacBookach Pro. Procesor nowego Maca Mini jest 3-krotnie szybszy, natomiast prędkość GPU wzrosła aż 6-krotnie. Dodatkowo system Neural Engine pozwala na 15-krotnie szybsze samouczenie, a to ma ogromny wpływ na wzrost wydajności podczas montowania filmów, obrabiania zdjęć czy korzystania z rozmaitych aplikacji.

Pierwsze testy Maca Mini w Geekbench wskazują, że jest piekielnie szybki, a swoich poprzedników bije na głowę! Firma z Cupertino dopracowała również system operacyjny Big Sur, który lepiej współpracuje z nową jednostką.

Przełomem jest wprowadzenie wsparcia dla aplikacji z iPhone’a oraz iPada. Wiele z nich do tej pory nie było dostępnych na komputerach stacjonarnych, jak i przenośnych, dlatego tą wiadomość można uznać jako prawdziwy przełom! Oczywiście Mac Mini może odpalać inne programy, a to zasługa dedykowanego oprogramowania Rosetta 2.

Mac Mini dane techniczne

  • czip: Apple M1 8-rdzeniowe CPU, 8-rdzeniowe GPU, 16-rdzeniowy system Neural Engine 
  • pamięć RAM: 8 GB/ 16 GB 
  • dysk: 256 GB/512 GB 
  • porty: Ethernet, Thunderbolt/USB 4, HDMI 2.0, 2xUSB-A, minijack 3,5 mm 
  • Wi-Fi/Bluetooth 
  • waga 1,2 kg 

Wyposażenie Maca Mini nie zawodzi 

Mac Mini będzie oferowany z 8 GB lub 16 GB pamięcią RAM. Do wyboru mamy również dysk SSD o pojemności od 256 GB do 2 TB. Jego prędkość ma sięgać nawet 3,4 GB/s, co z pewnością przełoży się na błyskawiczne otwieranie programów, a także przesyłanie plików.

Warto wspomnieć, że nowy procesor M1 dba o bezpieczeństwo użytkownika wprowadzając koprocesor Secure Enclave, dedykowany silnik szyfrowania AES, blokadę aktywacji, a także funkcje bezpiecznego uruchamiania systemu i przetwarzania danych. Mac Mini otrzymał dwa porty Thunderbolt/USB 4, jedno złącze HDMI, Ethernet, minijack 3,5 mm, a także dwa porty USB typu A. Komputer wspiera również interfejs Wi-Fi 6 i może zostać podłączony do monitora zewnętrznego 4K lub 6K.

Gdzie Mac Mini znajdzie swoje zastosowanie? 

Mac Mini to doskonały wybór dla studentów, a także użytkowników poszukujących kompaktowego sprzętu do montażu filmów czy obrabiania zdjęć. Opcja podłączenia zewnętrznego monitora otwiera przed użytkownikami nowe możliwości. To zdecydowanie jeden z ciekawszych sprzętów, jakie Apple ma aktualnie w swojej ofercie!

Mac Mini: ceny i dostępność 

Mac Mini jest już dostępny w sprzedaży w cenie 3699 złotych za wersję z 8 GB pamięcią RAM i 256 GB dyskiem SSD. Dopłata do dysku 512 GB wynosi 1000 złotych. Kolejne 1000 złotych trzeba zapłacić za 16 GB pamięci RAM. Dopłaty do pozostałych pojemności dysków SSD wyglądają następująco: 1 TB pamięci + 2000 zł, 2 TB pamięci + 4000 zł.

Zdjęcia: Apple

Autor: Bartłomiej Mazurek