Data modyfikacji:

Debiutuje MacBook Air 2020 z nowym procesorem Apple M1. Tak szybkiego laptopa jeszcze nie było! 

Apple podczas specjalnie zorganizowanej konferencji pokazało najnowszego MacBooka, który po raz pierwszy w historii został wyposażony w procesor Apple M1. Ma zapewnić jeszcze wydajniejszą pracę i dłuższy czas pracy na baterii. Co jeszcze zmieniło się w nowym laptopie? Sprawdź dane techniczne MacBooka Air 2020.

macbook air 2020

MacBook Air 2020 z wydajnością, jakiej jeszcze nie było w laptopach! 

Dotychczas amerykański producent w swoich komputerach stosował procesory marki Intel. Od kilku tygodni pojawiały się już informacje, że Apple planuje wprowadzić na rynek wyprodukowane przez siebie jednostki. Ta informacja stała się faktem i nowy MacBook Air 2020 stał się jednym z pierwszych komputerów, który będzie pracował na procesorze Apple M1.

Według inżynierów z Cupertino mały czip ma 16 miliardów tranzystorów, co przekłada się na 3,5-krotnie szybsze CPU i aż 5-krotnie szybsze GPU. Pomaga w tym system Neural Engine, który pozwala na 9-krotnie szybsze samouczenie. W parze z wydajnością idzie również znacznie niższe zużycie energii, co ma przełożyć się nawet na 18 godzin pracy. Ośmiordzeniowa jednostka w pierwszych testach wypadała doskonale i wszystko wskazuje na to, że korzystanie z zaawansowanych programów, a także granie będzie na tym laptopie jeszcze przyjemniejsze.

Kolejną nowością jest zrezygnowanie z klasycznego wentylatora na rzecz aluminiowego rozpraszacza. Według Apple jest on w stanie skutecznie odprowadzać generowane ciepło, jednocześnie nie powodując żadnego hałasu! W MacBooku Air 2020 znajduje się 8 GB pamięci RAM i 256 GB dysk SSD. Jednak za dopłatą można wybrać wersję z 16 GB pamięcią RAM i dyskiem SSD 512 GB, 1 TB lub 2 TB. 

MacBook Air 2020 dane techniczne

  • ekran: 13,3 cala 
  • rozdzielczość: 2560 × 1600 px 
  • czip: Apple M1 (8-rdzeniowe CPU i 7-rdzeniowe GPU), 16-rdzeniowy system Neural Engine
  • pamięć RAM: 8 GB 
  • dysk: SSD 256 GB/512 GB, 1 TB, 2 TB 
  • bateria: do dwudziestu godzin pracy 
  • system operacyjny: macOS Big Sur 

W nowym MacBooku Air nie zabrakło sprawdzonych rozwiązań! 

MacBook Air będzie dysponował ekranem 13,3-calowym Retina z rozdzielczością 2560 × 1600 px. Wyświetlacz ma wsparcie dla palety barw DCI-P3, a także technologii True Tone. Aluminiowa konstrukcja zostanie wyposażona w dwa porty Thunderbolt/USB 4. Laptop w sumie będzie ważył 1,29 kg, co można uznać za bardzo dobry wynik.

Mocną stroną urządzenia będzie niewątpliwie klawiatura z mechanizmem nożycowym i czytnik linii papilarnych Touch ID. Trzy wbudowane mikrofony i kamera Face Time pozwolą na komfortowe komunikowanie z bliskimi.

MacBook Air pracuje w oparciu o system operacyjny macOS Big Sur, który został zoptymalizowany tak, aby wyciągnąć z urządzenia jeszcze więcej mocy. Wybudzanie laptopa ma być szybsze podobnie jak przeglądanie zdjęć czy stron internetowych. Wszystko wskazuje na to, że MacBook Air pozwoli na efektywniejszą pracę! 

MacBook Air 2020: ceny i dostępność 

MacBook Air 2020 jest dostępny w sprzedaży od 17 listopada. Cena podstawowej wersji z 8 GB pamięcią RAM i 256 GB dyskiem SSD wynosi 5199 złotych. Za opcję z 8 GB pamięcią RAM i 512 GB dyskiem SSD trzeba będzie zapłacić 6449 złotych. Dopłata do 16 GB pamięci RAM wynosi równy 1000 złotych. Użytkownicy będą mogli kupić MacBooka Air w kolorze złotym, srebrnym i gwiezdnej szarości.

Autor: Bartłomiej Mazurek