Data modyfikacji:

Debiutuje MacBook Air 13 M1. Tak szybkiego laptopa jeszcze nie było!

Apple podczas specjalnie zorganizowanej konferencji pokazało najnowszego MacBooka, który po raz pierwszy w historii został wyposażony w procesor Apple M1. Jego wydajność ma zapewnić jeszcze wydajniejszą pracę i dłuższy czas pracy na baterii. Co jeszcze zmieniło się w nowym laptopie? Sprawdź dane techniczne nowego MacBooka Air 13 M1.

macbook air 2020

MacBook Air 13 M1 z wydajnością, jakiej jeszcze nie było w laptopach! 

Dotychczas amerykański producent w swoich komputerach stosował procesory marki Intel. Od kilku tygodni pojawiały się już informacje, że Apple planuje wprowadzić na rynek wyprodukowane przez siebie jednostki. Ta informacja stała się faktem i nowy MacBook Air 13 M1 stał się jednym z pierwszych komputerów, który będzie pracował na procesorze Apple M1.

Według inżynierów z Cupertino mały czip ma 16 miliardów tranzystorów, co przekłada się na 3,5-krotnie szybsze CPU i aż 5-krotnie szybsze GPU. Pomaga w tym system Neural Engine, który pozwala na 9-krotnie szybsze samouczenie. W parze z wydajnością idzie również znacznie niższe zużycie energii, co ma przełożyć się nawet na 18 godzin pracy. Ośmiordzeniowa jednostka w pierwszych testach wypadała doskonale i wszystko wskazuje na to, że korzystanie z zaawansowanych programów, a także granie będzie na tym laptopie jeszcze przyjemniejsze.

Kolejną nowością jest zrezygnowanie z klasycznego wentylatora na rzecz aluminiowego rozpraszacza. Według Apple jest on w stanie skutecznie odprowadzać generowane ciepło, jednocześnie nie powodując żadnego hałasu! W MacBooku Air 13 M1 znajduje się 8 GB pamięci RAM i 256 GB dysk SSD. Jednak za dopłatą można wybrać wersję z 16 GB pamięcią RAM i dyskiem SSD 512 GB, 1 TB lub 2 TB. 

MacBook Air 13 M1 dane techniczne

  • ekran: 13,3 cala 
  • rozdzielczość: 2560 × 1600 px 
  • czip: Apple M1 (8-rdzeniowe CPU i 7-rdzeniowe GPU), 16-rdzeniowy system Neural Engine
  • pamięć RAM: 8 GB 
  • dysk: SSD 256 GB/512 GB, 1 TB, 2 TB 
  • bateria: do dwudziestu godzin pracy 
  • system operacyjny: macOS Big Sur 

W nowym MacBooku Air 13 M1 nie zabrakło sprawdzonych rozwiązań! 

MacBook Air 13 M1 będzie dysponował ekranem 13,3-calowym Retina z rozdzielczością 2560 × 1600 px. Wyświetlacz ma wsparcie dla palety barw DCI-P3, a także technologii True Tone. Aluminiowa konstrukcja zostanie wyposażona w dwa porty Thunderbolt/USB 4. Laptop w sumie będzie ważył 1,29 kg, co można uznać za bardzo dobry wynik.

Mocną stroną urządzenia będzie niewątpliwie klawiatura z mechanizmem nożycowym i czytnik linii papilarnych Touch ID. Trzy wbudowane mikrofony i kamera Face Time pozwolą na komfortowe komunikowanie z bliskimi.

MacBook Air 13 M1 pracuje w oparciu o system operacyjny macOS Big Sur, który został zoptymalizowany tak, aby wyciągnąć z urządzenia jeszcze więcej mocy. Wybudzanie laptopa ma być szybsze podobnie jak przeglądanie zdjęć czy stron internetowych. Wszystko wskazuje na to, że MacBook Air pozwoli na efektywniejszą pracę! 

MacBook Air 13 M1: ceny i dostępność 

MacBook Air 13 M1 jest dostępny w sprzedaży od 17 listopada. Cena podstawowej wersji z 8 GB pamięcią RAM i 256 GB dyskiem SSD wynosi 5199 złotych. Za opcję z 8 GB pamięcią RAM i 512 GB dyskiem SSD trzeba będzie zapłacić 6449 złotych. Dopłata do 16 GB pamięci RAM wynosi równy 1000 złotych. Użytkownicy będą mogli kupić MacBooka Air w kolorze złotym, srebrnym i gwiezdnej szarości.

Autor: Bartłomiej Mazurek