Data modyfikacji:

MacBook Pro 13 M1 zaprezentowany. Czy tak wygląda najszybszy laptop na rynku?

MacBook Pro z ekranem 13-calowym doczekał się odświeżenia. Przenośny komputer otrzymał nowy czip Apple M1, który ma zapewnić niesamowitą wydajność, a co za tym idzie pozwolić na wykonywanie wielu skomplikowanych zadań w jeszcze krótszym czasie. Na tym jednak nie koniec nowości! Sprawdź dane techniczne MacBooka Pro 13 M1.

MacBook Pro 13 z czipem Apple M1 znacząco przyspieszył

Oprócz zaprezentowanego Maca Mini i MacBooka Air, Apple na specjalnie zorganizowanej konferencji pokazało MacBooka Pro 13 M1. Dla użytkowników będzie to ogromna zmiana, ponieważ firma z Cupertino porzuciła procesory Intela na rzecz własnych jednostek Apple M1. Ośmiordzeniowa jednostka działa 2,8-krotnie szybciej, natomiast grafika laptopa jest szybsza 5-krotnie.

Wyraźnemu przyspieszeniu uległ również system Neural Engine odpowiedzialny za samouczenie. Jego 16-rdzeniowa konstrukcja błyskawicznie przetwarza filmy w wysokiej rozdzielczości. Nowy model spełni oczekiwania wymagających grafików, filmowców, a także programistów.

System operacyjny macOS Big Sur został zoptymalizowany tak, aby zapewnić płynne działanie podczas korzystania z rozmaitego oprogramowania. Podobnie jak w MacBooku Air również w wersji Pro przyspieszona została praca Safari, a także wybudzenie laptopa ze snu. System aktywnego chłodzenia za pomocą wentylatora gwarantuje doskonały przepływ powietrza.

W nowym MacBooku Pro 13 M1 bateria wytrzymuje rekordowe 20 godzin. Tak długi czas bez konieczności sięgania po ładowarkę w szczególności ucieszy osoby, które pracują poza domem i nie zawsze mają możliwość podłączenia urządzenia do gniazdka elektrycznego. MacBook Pro 13 M1 pojawi się w podstawowej konfiguracji z 8 GB pamięcią RAM i 256 GB dyskiem SSD. Jednak za dopłatą można wybrać wersję z 16 GB pamięcią RAM i 512 GB, 1 TB lub 2 TB dyskiem.

MacBook Pro 13 M1 dane techniczne

  • ekran: 13,3 cala 
  • rozdzielczość: 2560 × 1600 px 
  • czip: Apple M1, 8-rdzeniowe CPU, 8-rdzeniowe GPU 
  • pamięć RAM: 8 GB/16 GB 
  • dysk: 256 GB/512 GB/1 TB/2 TB 
  • bateria: do 20 godzin pracy 
  • system operacyjny: macOS Big Sur 

MacBook Pro 13 M1 ma świetną specyfikację 

W MacBooku Pro 13 M1 ponownie zastosowano ekran Retina o przekątnej 13 cali. Wysoka rozdzielczość 2560 × 1600 px zapewni ostry obraz, natomiast jasność 500 nitów umożliwi pracę w pełnym słońcu. Dla profesjonalistów dobrą wiadomością jest wsparcie dla gamy kolorów DCI-P3.

Ulepszeniu uległa także kamera Face Time, która współpracuje z czipem M1. Układ trzech mikrofonów pozwala na osiągnięcie studyjnej jakości dźwięku! MacBook Air otrzymał klawiaturę z mechanizmem nożycowym, a także dotykowy pasek TouchBar zastępujący klawisze funkcyjne. Obudowa ma również dwa porty Thunderbolt 3, a także głośniki stereo z szerokim zakresem dynamicznym. 

MacBook Pro 13 M1: ceny i dostępność 

Najnowszy MacBook Pro 13 M1 jest już dostępny w sprzedaży. Cena laptopa w podstawowej wersji z 8 GB pamięcią RAM i 256 GB dyskiem SSD wynosi 6699 złotych. Za konfigurację z 512 GB dyskiem SSD zapłacimy 7699 złotych. Dopłata do 16 GB pamięci RAM to równe 1000 złotych.

Autor: Bartłomiej Mazurek