Data modyfikacji:

Malowanie elewacji domu. Jak malować elewację?

Malowanie elewacji to względnie szybki i bardzo skuteczny sposób na odświeżenie i remont budynku. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiednią farbę oraz przygotować powierzchnię ścian.
malowanie elewacji

Malowanie elewacji sposobem na metamorfozę domu

Każdy dom to swego rodzaju wizytówka właścicieli. Jeżeli jest zadbany, świadczy to najlepiej o przywiązaniu do estetyki i porządku lokatorów. Jedną z pierwszych rzeczy rzucających się w oczy obserwatorowi jest elewacja. Stara, łuszcząca się, brudna lub wypłowiała farba niezbyt dobrze świadczy o stanie budynku. Malowanie elewacji jest więc najszybszym sposobem na metamorfozę fasady i przywrócenie jest błysku. Najpierw jednak trzeba wybrać farbę i poczynić odpowiednie przygotowania.

Przeczytaj również: Farby na dach. Ranking polecanych farb dachowych

Jaką farbę do elewacji wybrać?

Użycie konkretnego rodzaju farby zależy w największej mierze od jej podłoża, a więc rodzaju zastosowanego tynku. Poniżej przedstawiliśmy zalecane typy farb do różnych rodzajów elewacji.
  1. Tynki mineralne, cementowe, cegły oraz beton – na tego rodzaju powierzchni najlepiej sprawdzi się farba akrylowa, farba silikonowa, farba wapienna, farba cementowa, farba silikatowa, a także farba silikatowo-silikonowa.
  2. Tynki silikatowe – na tego rodzaju powierzchni najlepiej sprawdzi się farba silikatowa oraz farba silikatowo-silikonowa.
  3. Tynki akrylowe – na tego rodzaju powierzchni najlepiej sprawdzi się farba akrylowa i farba silikonowa.
  4. Tynki silikonowe – na tego rodzaju powierzchni najlepiej sprawdzi się farba silikonowa.

Jaki kolor farby do elewacji wybrać?

Dobór odpowiedniego koloru farby do malowania elewacji w dużym stopniu decyduje o wyglądzie domu oraz jego otoczenia. Decyzji nie należy więc dokonywać pochopnie, warto wybrać kilka najlepszych barw i na próbę pomalować drobny fragment ścian, by sprawdzić, jak prezentują się w naturalnym świetle. Dla zasady powinniśmy unikać bardzo intensywnych i rażących w oczy pastelowych kolorów. Jakie są najmodniejsze kolory elewacji? Popularnym i neutralnym wyborem są kolory biały, szary lub beżowy, które sprawdzą się w większości miejsc.

Jakie cechy powinna mieć farba do elewacji?

Do malowania elewacji wybieramy specjalnie do tego przystosowane farby. Powinny one odznaczać się szeregiem istotnych cech. Najważniejszą z nich jest oczywiście odporność na warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz i silny wiatr, a także wysoki poziom wilgoci oraz silne promieniowanie UV, które jest główną przyczyną szybkiego płowienia kolorów. Istotna jest też jej wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza szorowanie.

Warto, by zapobiegała też rozwojowi na jej powierzchni grzybów, pleśni oraz mchów. Plusem są też dodatkowe właściwości termoizolacyjne, które posiadają niektóre produkty czołowych wytwórców. Nie może też zapomnieć o czynnikach związanych bezpośrednio z malowaniem, a więc o sile krycia oraz wydajności farby, co przekłada się na jej ergonomię oraz szybkość pracy, a tym samym koszty, jakie ponosimy.

Malowanie elewacji – najważniejsze kroki

Proces malowania elewacji rozpoczynamy od odpowiedniego zabezpieczenia folią drzwi i okien budynku. Zaopatrujemy się też w drabinę lub zlecamy rozłożenie rusztowania. Następny krok zależy wprost od tego, czy malujemy na świeżo położonym tynku, czy też odświeżamy już pomalowane ściany.
W przypadku odświeżania elewacji niezbędne będą wpierw liczne prace przygotowawcze. Na powierzchni szukamy pęknięć, ubytków, zawilgoceń oraz innych zanieczyszczeń (zatłuszczone fragmenty czyścimy np. dodatkowo środkami chemicznymi). Łuszczące się i odpadające płaty farby trzeba dokładnie zeskrobać i zetrzeć, odsłaniając oryginalny tynk. Następnie elewację dokładnie wyrównujemy przy pomocy masy szpachlowej, usuwając wszystkie niedoskonałości, by na koniec odpowiednio ją zagruntować przy pomocy dedykowanych do tego celu farb i substancji podkładowych. Jeżeli ściany są w dobrym stanie, wystarczy je dobrze wyczyścić. Możemy użyć do tego celu specjalnych detergentów.
Jeżeli elewacja została już dobrze przygotowana, rozpoczynamy nakładanie farby. W tej kwestii mamy trzy możliwości do wyboru. Pierwszą z nich są klasyczne pędzle. W sklepach znajdziemy ogromną liczbę modeli, różniących się swoją wielkością, kształtem oraz posiadanym włosiem. Małe pędzel są np. zalecane do wykonywania wszelkiego rodzaju drobnych poprawek oraz pokrywania farbą wąskich i trudno dostępnych miejsc.

Drugą możliwością są wałki, które świetnie nadają się do malowania dużych powierzchni, a dzięki możliwości instalacji wysięgnika pomogą w pracy z wysokimi ścianami. Ostatnia metoda to malowanie natryskowe, farba jest tutaj wystrzeliwana pod ciśnieniem ze specjalnego pistoletu. Używana w tym wypadku pompa jest zasilana agregatem. Rozwiązanie to pomaga w lepszym kryciu trudnych powierzchni, takich jak tynki strukturalne.
Proces malowania elewacji powinien przebiegać w temperaturze do 5 do 28 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie może przekraczać poziomu 80 procent. Zazwyczaj do skutecznego pokrycia ścian potrzebne będą dwie lub nawet trzy warstwy farby, a przed położeniem kolejnej powinniśmy poczekać na wyschnięcie poprzedniej
Autor: Michał Kułakowski