Data publikacji:

Malowanie piaskiem – jak zacząć malować piaskiem?

Zabawy kreatywne i manualne są kluczowe dla rozwoju dziecka. Wpływają pozytywnie na pracę mózgu oraz zdolności manualne. Motoryka mała i wyobraźnia powinny być rozwijane od najmłodszych lat. Uczą one zarówno cierpliwości, jak i staranności. Malowanie piaskiem jest ciekawą alternatywą dla standardowego kolorowania kredkami lub flamastrami.
malowanie piaskiem

Na czym polega malowanie piaskiem?

Malowanie piaskiem jest techniką artystyczną zyskującą coraz większą popularność. Jest wyjątkowo prosta i intuicyjna, a dodatkowo także bezpieczna nawet dla małych dzieci. W przeciwieństwie do farb czy mazaków nie brudzi – zarówno dłoni, jak i mebli czy ubranek. Jeśli kolorowy piasek się rozsypie, można szybko posprzątać go odkurzaczem lub zebrać ściereczką. Malowanie piaskiem dla dzieci nie wymaga zdolności artystycznych, dzięki czemu jest odpowiednie nawet dla kilkulatków.

Sypanie piaskiem jest najłatwiejsze z wykorzystaniem specjalnych kolorowanek dostępnych w sklepach papierniczych i dziecięcych. Obrazki są pokryte lepką warstwą zabezpieczoną kawałkami folii. Przed posypaniem poszczególnych elementów ilustracji wybranym kolorem piasku należy podważyć fragment folii dołączonym do zestawu patyczkiem. Całkowicie bezpieczny barwiony piasek jest przygotowany w formie wygodnych pisaków, z których dziecko może go precyzyjnie wysypać. Następnie wystarczy strzepać nadmiar i gotowe.

Piaski występują w wielu intensywnych kolorach, dzięki czemu każde dziecko będzie miało możliwość stworzyć wymarzony obrazek. Na koniec zabawy można umieścić go w ramce i powiesić na ścianie lub podarować bliskiej osobie. Może być to świetny wybór na Dzień Dziadka lub Babci.

Co jest potrzebne do malowania piaskiem?

Zabawa w malowanie piaskiem nie wymaga praktycznie żadnych akcesoriów. Może odbyć się w dowolnym miejscu, zarówno we wnętrzu mieszkania, jak i na dworze. Z łatwością można zabrać taki zestaw na spacer, piknik lub wakacje. W przypadku organizowania zabawy w pomieszczeniu warto mieć w pobliżu odkurzacz lub zmiotkę. Kolorowanie piaskiem nie wymaga korzystania z zasilania, dzięki czemu można bawić się nawet w parku.

Na początek dobrze jest wybrać gotowy zestaw. Znajdują się w nim woreczki lub pisaki wypełnione kolorowym piaskiem, specjalne plansze z rysunkami pokrytymi klejem oraz patyczek pomagający łatwo zdejmować niewielkie fragmenty folii. Piasek znajdujący się w tego rodzaju zestawach jest całkowicie bezpieczny oraz hipoalergiczny, lecz nie zwalnia to z konieczności zapewnienia dziecku opieki podczas zabawy.

Czy malowanie piaskiem jest tylko dla dzieci?

Malowanie piaskiem jest uspokajającą rozrywką nie tylko dla dzieci. Dorośli mogą wziąć udział w pokazach oraz szkoleniach z malowania piaskiem na szkle. To łagodna i ulotna forma sztuki. Efekt jest wyjątkowo efektowny, a sam proces przyjemny i satysfakcjonujący. Zarówno oglądanie, jak powstaje takie dzieło, jak i wykonywanie go. Na podświetlonej planszy można z pomocą jedynie dłoni tworzyć zadziwiające obrazy. Ze względu na ulotność powstających grafik w trakcie malowania można stworzyć wiele ilustracji. W przeciwieństwie do dziecięcych zestawów, malowanie piaskiem na szkle jest nietrwałe, na koniec ekran jest zamiatany.

Dorośli i starsze dzieci mogą również skorzystać z kolorowania piaskiem mandali. W tym przypadku zestawy również zawierają plansze pokryte klejem i woreczki wypełnione kolorowym piaskiem. Ilustracje są jednak znacznie bardziej skomplikowane i wymagają większej precyzji. Tego rodzaju kolorowanki terapeutyczne pozytywnie wpływają na nastrój, łagodzą stres i pozwalają uspokoić myśli.

Kolorowanie piaskiem w domowych warunkach

Choć gotowe zestawy do malowania piaskiem są wygodne i świetne na początek, bez trudu można je przygotować także w domu. Zarówno dziecko, jak i rodzice mogą pokryć sztywną kartkę klejem i dowolnie posypać piaskiem. Pobudza to dodatkowo kreatywność, ponieważ taka forma w żaden sposób nie ogranicza wyobraźni dziecka. W sytuacji, gdy piasek z zestawu się skończy, a zostaną niewykorzystane szablony, można bez trudu dokupić brakujące kolory. Dzięki temu zabawa w malowanie może nigdy się nie kończyć. Barwiony piasek można również wykorzystać do stworzenia kolorowej mozaiki w szklanym naczyniu.

Zalety malowania piaskiem

Wszelkiego rodzaju zabawy manualne dla dzieci nie tylko pobudzają kreatywność, ale również pozytywnie wpływają na motorykę. Już od najmłodszych lat warto oferować dzieciom możliwość rysowania, malowania i lepienia. Pozwala to chłonąć wiedzę i pobudza ciekawość świata. Możliwość tworzenia daje wiele satysfakcji i zapewnia bezpieczną rozrywkę, co jest szczególnie istotne w sezonie jesienno-zimowym.

Najmłodsze dzieci chętnie kolorują gotowe obrazki. Najczęściej rodzice i opiekunowie w przedszkolu oferują im mazaki i kredki. Kolorowy piasek, którym podobnie można wypełnić obrazek, jest ciekawym urozmaiceniem. Piasek oferowany przez większość popularnych firm występuje w formie poręcznych pisaków, które dziecko może łatwo chwycić i ćwiczyć rączkę przed nauką pisania. Dodatkową zaletą wprowadzenia zabaw manualnych do repertuaru dziecięcych rozrywek jest ich pozytywny wpływ na rozwój mózgu.

Aktywizują jednocześnie obie półkule, dzięki czemu maluch rozwija wyobraźnię i pobudza obszary mózgu nieużywane na co dzień. Kolorując gotowe obrazki, dziecko ma możliwość samodzielnego podejmowania decyzji o ostatecznym wyglądzie pracy. Dobiera kolory, miesza, wybiera abstrakcyjne rozwiązania. To element nauki samodzielności i jednocześnie możliwość pokazania dorosłym jak wygląda świat z jego perspektywy. Kolorowanie piaskiem, podobnie jak inne precyzyjne działania artystyczne, uczą dzieci skupienia. Posypując poszczególne obrazka, dziecko musi działać powoli, dokładnie i systematycznie, aby w efekcie uzyskać ładny efekt.
Autorka: Ewa Malinowska