Data publikacji:

Najpopularniejsze marki telefonów

Bez telefonu trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym społeczeństwie. Co roku zażarcie walczący o klientów producenci wysyłają do sklepów zatrważające liczby nowych urządzeń. Jakie więc marki telefonów są najpopularniejsze w Polsce, a jakie na całym świecie?

rodzaje smartfonów

Znane marki smartfonów

Telefony komórkowe towarzyszą nam od kilku dekad. Ich popularność wybuchła jednak dopiero na początku lat 2000. i bardzo intensywnie rosła w kolejnych latach. Ten trend przyśpieszył jeszcze bardziej po premierze pierwszych smartfonów.

Nagła zmiana filozofii projektowania telefonów sprawiła, że z wyścigu o klientów odpadły niektóre gigantyczne wówczas marki, takie jak Nokia. W kolejnej dekadzie rynek rósł nadal i został podzielony pomiędzy producentów takich jak Apple czy Samsung.

Ostatnio nadeszły jednak duże zmiany związane z debiutującymi na globalnej arenie dużymi chińskimi firmami, które zaczęły konkurować ze starymi i doświadczonymi graczami, mieszając tym samym w rankingu smartfonów. Jakie marki telefonów są więc obecnie najpopularniejsze na świecie, a po jakie najczęściej sięgają Polacy?

Ranking najpopularniejszych marek telefonów na świecie

Próbując określić, która marka telefonów jest globalnie najpopularniejsza, musimy sięgnąć po branżowe statystyki. Najlepszym wskaźnikiem będą dane na temat liczby telefonów wysłanych do sklepów, która szacunkowo pozwala nam określić zainteresowanie urządzeniami poszczególnych producentów. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po najnowsze statystyki za cały 2020 rok przygotowane przez firmę analityczną International Data Corporation (IDC). Przyjrzyjmy się zatem, która marka wygrała wówczas na globalnym rynku.

Samsung – 20,6% udziałów w światowym rynku

W 2020 roku Samsung pozostawał nadal najpopularniejszą marką smartfonów na świecie, a internauci chętnie sięgali do rankingu telefonów Samsung. Koreański gigant wysłał do sklepów 266 mln urządzeń. Mimo imponujących wyników, jego pozycja zaczyna coraz bardziej słabnąć, co wynika ze wzrostu zainteresowania produktami Apple oraz popularnych chińskich producentów. Nie zmienia to jednak faktu, że firma jeszcze przez przynajmniej kilka lat zachowa pozycję niekwestionowanego lidera.

Apple – 15,9% udziałów w światowym rynku

Kilkanaście lat temu Apple zapoczątkował smartfonową rewolucję i do dziś jego telefony, pomimo bardzo wysokich cen i małej różnorodności, cieszą się ogromnym zainteresowaniem, będąc dla wielu nadal symbolem statusu. W 2020 roku firma odnotowała zauważalny wzrost sprzedaży iPhone'ów, zyskując dwa procent globalnych udziałów w rynku. Również w naszych zestawieniach telefonów często gości najlepszy iPhone.

III. Huawei – 14,6% udziałów w światowym rynku

Telefony Huawei w ubiegłym roku były rozchwytywane w Europie i Polsce. W 2020 roku chiński producent ograniczył liczbę produkowanych modeli telefonów i zaczął coraz mocniej skupiać się na swoim rynku wewnętrznym. W tym czasie stracił aż 3 procent globalnych rynkowych udziałów. Czy najnowszy Huawei odwróci ten trend? Przekonamy się.

Xiaomi – 11,4% udziałów w światowym rynku

Marka Xiaomi to wciąż wschodząca gwiazda na globalnym rynku smartfonów, która w 2020 roku odnotowała największy wzrost popularności wśród liderów rankingu (ponad 20 procent względem 2019 roku). W ciągu najbliższego czasu z pewności przegoni Huawei, stając się trzecim największym producentem smartfonów. Jeśli chcesz dołączyć do szczęśliwych posiadaczy Xiaomi, ranking popularnych modeli pomoże ci zorientować się w ofercie marki.

Vivo – 8,6% udziałów w światowym rynku

Stosunkowo nieznana w Europie chińska marka telefonów, która swoją wysoką pozycję w rankingu zawdzięcza popularności na przepastnych rynkach azjatyckich, w szczególności w Indiach, Indonezji, Filipinach, Wietnamie, Tajlandii oraz Chinach. Warto dodać, że produkty firmy od 2021 roku są dostępne oficjalnie w Polsce.

Pozostałe marki – 28,7% udziałów w światowym rynku

Wśród stosunkowo mniej popularnych marek smartfonów znalazły się między innymi Oppo, Motorola, Sony, LG i Nokia.

Na koniec dodajmy, że w 2020 roku szacunkowo do sklepów trafiło w sumie 1,2 mld nowych telefonów, a więc o blisko 6 procent mniej niż w roku ubiegłym. Spadek był spowodowany szalejącą na świecie pandemią i wynikającymi z tego problemami z produkcją oraz transportem urządzeń.

Najpopularniejsze marki telefonów w Polsce

Na tle globalnym Polska oraz Środkowa i Wschodnia Europa wyglądają tradycyjnie nieco inaczej. Rodacy oraz sąsiedzi z regionu sięgają w dużej mierze po smartfony z niższej oraz średniej półki cenowej. Decydującym czynnikiem wpływającym na popularność marki jest cena. Z tego też powodu tak dużym zainteresowaniem cieszą się telefony chińskich producentów.

Nad Wisłą do niedawna był to Huawei, ale biorąc pod uwagę trendy rynkowe, wkrótce zastąpią go marki Oppo oraz Xiaomi. Według najświeższych w chwili pisania tekstu danych dostarczonych przez Statcounter GlobalStats, które przedstawią stan na kwiecień 2021 roku, najpopularniejszymi markami w Polsce są następujący producenci.

Samsung – 32,34% udziałów w polskim rynku

Samsung od wielu lat jest najpopularniejszą marką telefonów w Polsce. Przywiązanie do tego producenta oraz jego bogata oferta tańszych telefonów pozwolą mu zachować pozycję lidera jeszcze przez bardzo długi czas.

Huawei – 22,39% udziałów w polskim rynku

Po produkty marki Huawei sięga duża grupa rodaków.

Xiaomi – 18,46% udziałów w polskim rynku

Błyskawicznie zdobywająca popularność w Polsce marka, która przyciąga klientów niskimi cenami oraz wysokiej jakości produktami.

Apple – 6,44% udziałów w polskim rynku

Mimo wysokich cen iPhone'y cieszą się stale rosnącym zainteresowanie nad Wisłą, a marka Apple skutecznie przekonuje do siebie coraz większą liczbę Polaków.

LG – 5,45% udziałów w polskim rynku

W 2021 roku LG wycofało się z dalszej produkcji oraz sprzedaży smartfonów. W 2020 roku w polskich sklepach cały czas jednak chętnie kupowane były modele koreańskiego producenta.

Autor: Michał Kułakowski