Data publikacji:

Maska lakiernicza. Jak działa? Przed czym chroni?

Kiedy warto założyć maskę lakierniczą? Przed szkodliwym działaniem jakich czynników chroni? Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym tekście. Zapraszamy do lektury.

Jak działa maska lakiernicza?

Zadaniem masek lakierniczych jest ochrona przed aerozolami lakierów i farb utrzymującymi się w powietrzu. Lotne związki preparatów używanych w lakiernictwie mogą być silnie toksyczne, a długotrwała ekspozycja na nie ma negatywny wpływ m.in. na mózg, wątrobę czy górne drogi oddechowe. Do podstawowych zadań używa się jednorazowych maseczek lakierniczych działających przeciwpyłowo.

Dobrej jakości maseczki lakiernicze z wymiennymi wkładami chronią nie tylko przed oparami lakierów oraz rozpuszczalników, ale też przed nieprzyjemnymi zapachami towarzyszącymi pracom. Tego rodzaju maseczki stosowane są nie tylko w lakiernictwie, ale i w produkcji pojazdów, w zakładach wykorzystujących procesy elektrolityczne, rolnictwie, przy wytrawianiu metali czy na liniach produkcyjnych atramentów, barwników, lakierów, klejów oraz farb.

Przed czym chroni maseczka lakiernicza?

Maseczka lakiernicza może cię ochronić przed:

  • aerozolami,
  • oparami rozpuszczalników,
  • drobinkami lakieru,
  • pyłem i kurzem,
  • drobinami rdzy,
  • nieprzyjemnym zapachem (maska z filtrem węglowym),
  • gorącymi parami (maska z pochłaniaczem),
  • gazami (maska z pochłaniaczem).

Uwaga! Maski wielorazowe należy koniecznie używać wraz z wymiennymi filtrami. Sama maska nie stanowi ochrony. Skuteczność działania maski uzależniona jest od rodzaju i stanu filtrów. Najlepiej wybrać model z pochłaniaczem oraz filtrem węglowym. Po zakończeniu użytkowania maski należy zakryć filtry nakładkami, aby nie uległy zabrudzeniu.

Rodzaje maseczek lakierniczych

Półmaska lakiernicza

Półpełna maska lakiernicza osłania tylko dolną połowę twarzy. Chroni więc dolne drogi oddechowe, jednak nie zabezpiecza oczu. Wybierana jest ze względu na większą wygodę i swobodę pracy oraz niższą cenę. Półmaski lakiernicze pozwalają dodatkowo na stosowanie okularów korekcyjnych.

Pełna maska lakiernicza

Zasłania całą twarz, łącznie z oczami. Skuteczność pełnej maski lakierniczej zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze przylega ona do twarzy. Pełne maski są mniej wygodne, dlatego konieczne jest przywyknięcie do drobnych wad rozwiązania. Jeśli nosisz okulary, przed zakupem pełnej maski lakierniczej upewnij się, czy pomieści ona okulary korekcyjne.

Przyłbica z dopływem powietrza

Maska przeznaczona do profesjonalnych zadań w najcięższych warunkach. Powietrze nie jest zasysane sprzed maski, ale dostarczane ze zbiornika, co maksymalnie zabezpiecza użytkownika.