Data modyfikacji:

Rozpuszczalnik. Do czego używać? Jak stosować?

Trudno wyobrazić sobie prace remontowe, naprawę samochodu czy majsterkowanie w garażu bez rozpuszczalnika. To jeden z podstawowych produktów w każdym domowym warsztacie. Zobacz, jakie są rodzaje rozpuszczalników i do czego ich używać.

rozpuszczalnik

Rozpuszczalnik: do czego używać?

Jednym z podstawowych zadań rozpuszczalnika, zwanego także rozcieńczalnikiem, jest rozcieńczanie farb i lakierów. Dotyczy to w szczególności starszych rodzajów farb, które nie rozpuszczają się w wodzie. Rozpuszczalnik doskonale nadaje się także od odtłuszczania elementów lub usuwania starych powłok.

Ze względu na dużą skuteczność i niską cenę rozpuszczalniki stosowane są powszechnie w większości prac remontowych, budowlanych czy podczas majsterkowania. Przed użyciem rozpuszczalnika należy jednak sprawdzić jego typ i dobrać do konkretnego zastosowania oraz obrabianej powierzchni.

Rodzaje rozpuszczalników

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów rozpuszczalników. Który do czego stosować?

Rozpuszczalnik uniwersalny

Nadaje się do rozpuszczenia wyrobów ftalowych, celulozowych, poliwinylowych, olejnych, chemoutwardzalnych oraz chlorokauczukowych. Stosowany w wielu pracach budowlanych, takich jak: malowanie powierzchni, odnawianie mebli, zmywanie lakierów, odtłuszczanie metalowych elementów, rozcieńczanie lakierów czy mycie narzędzi. Mimo dużej uniwersalności może mieć gorszą skuteczność niż rozpuszczalnik dedykowany.

Rozpuszczalnik nitro

Przeznaczony do produktów nitrocelulozowych. Jest bardzo mocny i zmywa stare farby oraz lakiery. Można go użyć do przygotowania powierzchni pod malowanie lub klejenie.

Rozpuszczalnik do lakierów

Uniwersalny rozpuszczalnik do rozcieńczania lakierów, głównie ftalowych, olejnych i astaltowych.

Rozpuszczalnik epoksydowy

Przeznaczony do pracy z farbami epoksydowymi oraz lakierami chemoutwardzalnymi. Nadaje się także do usuwania farb dwuskładnikowych. Poprawia lepkość mas uszczelniających i klejów epoksydowych.

Rozpuszczalnik ftalowy

Służy do rozcieńczania ftalanów (czynników powłokotwórczych), wyrobów ftalowych (np. farb), a także lakierów olejnych i bitumicznych. Nadaje się do mycia narzędzi.

Rozpuszczalnik do poliwinylu i chlorokauczuku

Rozcieńczalnik dedykowany do farb poliwinylowych i chlorokauczukowych, np. dachowych.

Benzyna ekstrakcyjna

Używana głównie do odtłuszczania metalowych elementów. Nie nadaje się do rozcieńczania farb (nie jest przezroczysta) i nie można jej stosować do odtłuszczania elementów z tworzywa sztucznego (rozpuszcza plastik).

Zmywacz do silikonu

Służy do zmywania resztek silikonu oraz odtłuszczania powierzchni.

Aceton

Używany głównie do odtłuszczania i czyszczenia. Rozpuszcza większość miękkich tworzyw sztucznych.

Jaki rozpuszczalnik do oczyszczania lakieru samochodowego?

Różnego rodzaju rozpuszczalniki stosowane są powszechnie w branży samochodowej. Używa się ich w lakiernictwie i blacharstwie, ale także w myjniach samochodowych czy studiach auto detailingowych. Służą m.in. do oczyszczenia powierzchni przed polerowaniem, malowaniem czy zabezpieczaniem powłoką antykorozyjną. Jakiego rozpuszczalnika użyć?

Do odtłuszczenia metalowych elementów przed dalszymi pracami wystarczy użyć benzyny ekstrakcyjnej, odtłuszczacza uniwersalnego lub alkoholu izopropylowego (IPA). W niektórych pracach na lakierze karoserii lepiej sprawdzą się dedykowane kosmetyki samochodowe, np. tar & glue remover. Jest to środek rozpuszczający asfalt, smołę, żywice i soki drzew, który nie uszkodzi lakieru bezbarwnego oraz nie spowoduje zmatowienia elementu. Podczas prac z lakierem samochodowym unikaj zwłaszcza bardzo mocnych rozpuszczalników, np. nitro. Mogą wręcz rozpuścić lakier i uszkodzić plastikowe elementy.

Jak bezpiecznie korzystać z rozpuszczalnika?

Wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki są silnie szkodliwe dla zdrowia, dlatego podczas prac należy używać rękawiczek oraz okularów ochronnych. Należy pamiętać, że opary wielu z powyższych produktów są toksyczne i halucynogenne, dlatego pracując w zamkniętym pomieszczeniu, trzeba zadbać o dobre przewietrzenie oraz założyć maskę ochronną. Po zabrudzeniu ciała, a zwłaszcza oczu, należy postępować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie.