Data publikacji:

Jaka matryca w laptopie? Matowa czy błyszcząca?

Decydując się na nowego laptopa bierzemy pod uwagę wiele kluczowych parametrów komputera, takich jak typ procesora, ilość pamięci RAM, zainstalowany układ graficzny, liczbę portów wyjściowych, pojemność baterii czy też wielkość dysku. Większość konsumentów z rzadka interesuje się jednak wykończeniem ekranu, które wbrew pozorom ma spory wpływ na jakość obrazu oraz komfort pracy. Tłumaczymy, jaką matrycę wybrać w laptopie, matową czy błyszczącą.
matryca matowa czy błyszcząca

Matryca matowa - cechy i zalety

Komputery z matrycą o matowym wykończeniu rozpoznamy na pierwszy rzut oka. W dotyku ekran ma przyjemna satynową teksturę, jej zadaniem jest ograniczenie do minimum odblasków powstających na skutek światła pochodzącego z najbliższego otoczenia. Dzięki temu nie mamy problemów z rozpoznaniem zawartości ekranu, nawet w bardzo słoneczny dzień lub pracując w pobliżu mocnych lampach.
Matowa powierzchnia ekranu laptopa zmniejsza też prawdopodobieństwa powstawania na nim smug i odcisków palców, o które nie jest trudno składając lub przenosząc sprzęt. Z drugiej strony, jeżeli zauważymy na nim już jakieś plamy i zachlapania, z reguły są one dość trudne do usunięcie, czyszcząc wyświetlacz nie możemy bowiem korzystać z mocnych środków chemicznych. Bród usuwamy ściereczka z mikrofibry i wodą lub specjalnymi środkami czyszczącymi. 
Matryca matowa jest obecnie zdecydowanie częściej stosowana przez producentów komputerów. Jest on szczególnie zalecana programistom, inżynierom oraz osobom wykonującym pracę biurową, w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. 

Matryca błyszcząca - cechy i zalety

W przypadku matrycy błyszczącej ekran jest najczęściej wykończony grubą warstwą gładkiego tworzywa lub szkła, które jest niezwykle gładkie w dotyku. Dzięki swojej przejrzystości przepuszcza ono maksymalną ilość światła generowanego przez wyświetlacz. Dzięki temu obraz wydaje się znacznie bardziej klarowny, żywy i jaskrawy.
Błyszcząca matryca działa jednak jak lustro, co sprawia problemy w pomieszczeniach z wieloma mocnymi źródłami światła. Dłuższe korzystanie z laptopa w takich warunkach prowadzi do zmęczenia oczu. Ekran taki jest również magnesem na odciski palców oraz smugi, co tylko częściowo niweluje pokrycie go zabezpieczającą powłoką oleofobową. Zabrudzenia usuniemy jednak znacznie szybciej nawet z tylko z pomocą wody i ściereczki.
Ze względu na poprawę jakości obrazu, błyszcząca matryca polecana jest osobom intensywnie korzystającym z multimedialnych możliwości peceta. Jeżeli zadajemy sobie pytania, matryca matowa czy błyszcząca do edycji grafiki lub matryca matowa czy błyszcząca do gier, to drugie rozwiązanie jest naturalną odpowiedzią. Oczywiście musimy zadbać o optymalne warunki do korzystania z takiego ekranu, odpowiednio wybierając stanowisko pracy/zabawy unikając mocnego oświetlenia.  

Porównanie matrycy matowej i błyszczącej – co wybrać?

Matryce matowe są popularniejszym i bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ułatwiającym na korzystanie z peceta w różnorodnych warunkach, także na zewnątrz. Nadają się idealnie do codziennego użytku, a więc pracy biurowej, nauki lub surfowania w internecie.
Matryce błyszczące są bardziej niszowym rozwiązaniem, które zainteresować powinno przede wszystkim profesjonalistów zajmujących się projektowaniem, edycją grafiki, zdjęć i wideo, a także najbardziej zapalonych miłośników gier i filmów. Takie rozwiązanie sprawdzi się chociażby w wypadku laptopa do obróbki zdjęć.
Zdjęcie: Envato Elements