Data publikacji:

Pancerna i wytrzymała myszka komputerowa. Jaką kupić?

Myszki komputerowe są wraz z klawiaturami są podstawowymi urządzeniami dzięki którym komunikujemy się z naszym laptopem lub stacjonarnym pecetem. Gryzonie są nierzadko wystawione na dużą próbę, nie tylko poprzez intensywne używanie, ale również przypadkowe strącenie z biurka lub zalanie napojem z przewróconego kubka. Wielu użytkowników z powodu częstych awarii zmienia myszki częściej niż jakiekolwiek inne akcesorium do komputera. Rozwiązaniem jest tutaj zakup wytrzymałej „pancernej”, która posłużyć może przez długie lata. Czym jednak powinna się ona charakteryzować? Poznaj odpowiedź na to pytanie. 
pancerna myszka

Pancerna myszka – czemu może się nam przydać?

Oczywiście pojęcie „pancernej” myszki jest pewną przesadą i wyolbrzymieniem, ale w sklepach znajdziemy wiele modeli gryzoni, które odznaczają się ponadprzeciętną wytrzymałością. Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o sprzęcie dostępny w szerokiej dystrybucji. Niektórzy producenci oferują bowiem myszki przeznaczone do zadań specjalnych, używane na liniach produkcyjnych, w zakładach przemysłowych i wielu innych trudnych warunkach. Tego rodzaju sprzęt nie nadaje się jednak specjalnie do komfortowego korzystania w domu przy biurku.
Czy powinna charakteryzować się pancerna myszka do domu? Po pierwsze powinna być zbudowana z jak najbardziej wytrzymałych tworzyw sztucznych, które są w stanie przetrwać spotkanie z podłogą lub mocne wstrząsy i uderzenia. Konstrukcja musi chronić też wrażliwe układy elektroniczne znajdujące się w jej wnętrzu. 
Po drugie, myszka musi odznaczać się zwiększoną odpornością na zużycie przycisków. Niepoprawnie działającej przyciski są najczęstszym problemem z gryzoniami. Zazwyczaj nie rejestrują one poprawnie pojedynczego kliknięcia, czasem kompletnie je ignorując lub niewłaściwie rozpoznając kilkukrotne wciśnięcie, co szybko doprowadza do szaleństwa. Z usterką tą spotykają się przede wszystkim osoby intensywnie korzystające ze sprzętu, a więc np. graficy. Na największe próby wytrzymałości gryzonie są jednak wystawiani przez graczy, zwłaszcza tych preferujących szybkie tytuły akcji, w tym strzelanki FPS, albo popularne gry strategiczne, MMO i MOBA.
Równie często w przeciętnych myszkach psują się też rolki, zazwyczaj kompletnie odmawiają posłuszeństwa lub blokują się w najmniej spodziewanym momencie. Szybkie ruchy gryzoniem ścierają także jego nóżki, które w przypadku przeciętnych modeli są zabezpieczone jedynie prostymi plastikowymi naklejkami, odklejającymi się z czasem pod wpływem wilgoci.
W przeciętnych modelach przewodowych, kable mają tendencję do ścierania się i rozrywania. Sprawiające kłopoty modele bezprzewodowe z kolei z czasem zaczynają się bardzo szybko rozładowywać, albo sprawiają problemy podczas uzupełniania energii w akumulatorze np. z powodu wadliwego portu USB.

Wytrzymała myszka, czyli jaka?

Aby zminimalizować wymienione problemy, wybierając nową myszkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście cena. Wytrzymała myszka to z pewnością nie jest model za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Wysokiej klasy gryzoń, który posłuży przez wiele lat to często wydatek ponad 200 a nawet 300 złotych. 
Eksperci są w większości zgodni co do tego, że najbardziej wytrzymałymi urządzeniami na rynku są myszki gamingowe. Są one projektowane z myślą o bardzo intensywnym użytku, a ich konstruktorzy przykładają wagę do długowieczności sprzęt. Bez problemu wytrzymują one miliony kliknięć i rzadko kiedy sprawiają problemy mechaniczne. Wysokiej klasy modele wykonane są też z bardzo odpornych na zużycie tworzyw, rolki są nieraz zrobione z metalu, a nóżki z teflonu lub innych specjalistycznych stopów zapewniających minimalny opór w trakcie ruchu. 
Profesjonalne modele potrafią być bardzo lekkie i mieć filigranową konstrukcję, a mimo tego wytrzymują nawet mocne upadki i uderzenia. Z drugiej strony, niektóre oferują dodatkowe wymienne ciężarki zwiększające masę gryzonia, pozwalając dopasować ją do naszych preferencji. W przeciwieństwie do przeciętnych myszek biurowych, większość gryzoni gamingowych charakteryzuje się mocno wyprofilowaną obudową, dzięki której ręka znacznie wygodniej spoczywa na przyciskach. 
Pancerne myszki gamingowe są górują też nad zwykłymi modelami pod względem parametrów. Nie tylko odznaczają się niezwykle wysoką czułością i mogą pracować na każdej powierzchni, ale też oferują wiele zaawansowanych opcji, pozwalających na programowanie komend, makr, co wspiera najczęściej dodatkowo duża liczba przycisków funkcyjnych. 
Warto zaznaczyć jednak, że zdecydowana większość wytrzymałych myszek dla graczy komunikuje się z komputerem w sposób przewodowy. Konstruktorzy przykładają jednak dużą wagę do ochrony kabla, jest ona zabezpieczony zazwyczaj grubym oplotem z tworzywa, zabezpieczającym go przed zgnieceniem, przecięciem i przetarciami. Oplot usztywnia też przewód, chroniąc go przed zwijaniem się i plątaniem.
Oczywiście z pancernej myszki możemy korzystać także podczas pracy biurowej. Taka myszka do Macbooka będzie znakomitym rozwiązaniem.

Wytrzymała myszka – podsumowanie

Podsumowując, jeżeli zależy nam na bardzo wytrzymałym gryzoniu najlepszą inwestycją będą dedykowane i markowe myszki gamingowe w cenach zaczynających się w okolicach ok. 100 zł, a kończących na ponad 300 zł. W sklepach znajdziemy bardzo bogaty wybór modeli, jeżeli odpycha nas estetyka niektórych z nich (podświetlanie LED, agresywny design) wśród oferty znajdziemy też bardziej skromne i minimalistyczne produkty, pasujące do firmowego laptopa. 
Zdjęcie: Envato Elements