Data publikacji:

Maty hydroizolacyjne: jakie wybrać?

Maty hydroizolacyjne lub uszczelniające to stosunkowo łatwy i szybki sposób na wykonanie skutecznej, a także trwałej izolacji podłóg i posadzek. Chronią one stropy i ściany przed wilgocią, zapobiegając tym samym ich powolnemu niszczeniu oraz rozwojowi grzybów i glonów. Stanowią też zabezpieczenie stropów przed zalaniem. Maty stosujemy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Najczęściej kładzie się je w łazienkach i różnego typu pomieszczeniach gospodarczych, a także na tarasach i balkonach.
maty hydroizolacyjne

Maty hydroizolacyjne – najważniejsze informacje

Poprawna izolacja posadzek przed wodą oraz wilgocią jest niezwykle ważna i nie można jej pomijać podczas projektowania balkonów i tarasów, a także łazienek. Wbrew pozorom, nawet najdroższe płytki i terakota, w połączeniu z wysokiej jakości fugami, nie będą w stanie w 100 procentach powstrzymać przedostawania się wilgoci do wnętrza podłogi. Jeżeli ich podłoże nie będzie odpowiednio suche, z czasem kafle zaczną pękać i odpadać, co wiąże się z kosztownym remontem.
Z tego też powodu podczas prac budowlanych i wykończeniowych niezbędne jest stosowanie dodatkowych rozwiązań izolacyjnych. Szczególną uwagę należy zwrócić oczywiście na nawierzchnie wystawione bezpośrednio na działanie żywiołów (wiatr, deszcz, śnieg) oraz zmiennych temperatur.
Maty uszczelniające są nowoczesną metodą izolacji podłóg, która zastępują stosowane niegdyś ciężkie i kruszące się wraz z wiekiem papy. Ich wybranie pozwala też zaoszczędzić czas, w porównaniu z alternatywnymi sposobami ochrony przed wilgocią, takimi jak zaprawy i masy hydroizolacyjne czy folie w płynie, które po położeniu muszą wyschnąć, na co trzeba czekać nawet kilkadziesiąt godzin. Na matach posadzkę możemy zacząć kłaść już po kilku godzinach od położenia.
Mata uszczelniająca bez problemu znajdzie zastosowanie także pod prysznicem, gdy budujemy kabinę z odpływem liniowym lub natrysk.
Zaletą mat jest także to, że kompensują one naprężenia wywołane tzw. pracą posadzki, a więc niewielkimi wzrostami i spadkami objętości betonu, zaprawy i klejów, która wywołana jest rosnącą lub malejącą temperaturą otoczenia. Najbardziej na zjawisko to narażone są oczywiście tarasy i balkony, które latem mogą nagrzewać się do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, a zimą muszą znosić przymrozki.
Maty są bardzo wytrzymałe i służyć będą przez wiele lat. Co ważne, w razie potrzeby możemy położyć nową posadzkę, bez potrzeby ich wymieniania.
Maty hydroizolacyjne wykonuje się z tworzyw sztucznych. Mają one najczęściej niebieski lub szary kolor i nie więcej niż kilka milimetrów grubości. Są one zwijane w rolki o szerokości 1 metra. Przycinanie materiału jest niezwykle proste i wystarczy do tego zwykły nożyk lub nożyczki.
Podczas wyboru maty kierujemy się głównie podawanym przez producenta właściwościami izolacyjnymi oraz wytrzymałością. Na szczęście maty nie są specjalnie drogie i są sprzedawane na metry, tak więc z ich pomocą jesteśmy w stanie niskim kosztem zaizolować nawet bardzo duże powierzchnie.

Jak kładziemy matę hydroizolacyjną?

Maty izolacyjne kładzie się na równe i czyste podłoże. Najczęściej będą to różnego rodzaju wylewki betonowe, w tym jastrych cementowy, asfaltowy, magnezjowy i anhydrytowy. Materiał znajdzie też zastosowanie na betonie konstrukcyjnym i komórkowym. Może pełnić też rolę warstwy kompensującej pomiędzy starą a nową okładziną ceramiczną lub posadzką z kamienia. Maty kładzie się też z powodzeniem na płyty gipsowo-kartonowe i włóknowo-cementowe.
Warunkiem udanej pracy jest to, aby posadzka była dobrze wypoziomowana i pozbawiona jakichkolwiek ubytków czy pęknięć. Jeżeli stanowią one problem, należy je uzupełnić odpowiednimi preparatami. W przypadku tarasów i balkonów pamiętajmy o zachowaniu drobnego, co najmniej dwustopniowego spadku, tak aby pozwolić spłynąć zbierającej się na posadzce wodzie.
Maty montuje się przy wykorzystaniu specjalnych dwuskładnikowych klejów uszczelniających, przypominających typowe zaprawy używane do układania płytek. Informacje na temat polecanych produktów znajdziemy najczęściej w dokumentacji wybranej maty. Pamiętajmy, by wybierać produkty zgodne z przeznaczeniem.
Klej mieszamy i rozprowadzamy po podłodze za pomoc szpachli lub specjalnych pac. Grubość warstwy preparatu uzależniona będzie od zaleceń wytwórcy. Wymierzone uprzednio i odpowiednio przycięte fragmenty maty przyciskamy lekko do podłoża i wyrównujemy.
Drobne szpary pomiędzy arkuszami materiału zabezpieczamy i łączymy ze sobą przy pomocy dedykowanych i elastycznych taśm hydroizolacyjnych. Przyklejamy je również w miejscu, w którym podłoga spotyka się ze ścianami, nie zapominając też o bardzo starannym zabezpieczeniu narożników pomieszczenia.
Zaizolowane podłoże powinno być gotowe do dalszych prac po kilku godzinach od ułożenia maty. Dzięki temu możemy bardzo szybko zacząć kłaść klej do glazury. Większość środków tego typu pozostanie całkowicie obojętna dla maty, dlatego bez obaw dobieramy produkty optymalne dla wybranego przez nas typu płytek, od kamiennych po ceramiczne. Na maty możemy też położyć wodoodporne panele podłogowe lub różnego typu wykładziny z tworzyw sztucznych.
Zdjęcie: Envato Elements