Data publikacji:

Porównanie procesorów telefonów. MediaTek vs Snapdragon

Procesory w smartfonach już od kilku lat stanowią jeden z podstawowych parametrów, na podstawie których klienci dobierają nowe smartfony. Co więcej, już od jakiegoś czasu widać, jak bardzo producenci starają się dostarczyć nam najlepszych możliwych rozwiązań w zakresie efektywności i wydajności tego komponentu, czego najlepszym dowodem są procesory MediaTek i Snapdragon. Czas porównać te procesory i sprawdzić, który sprawdza się lepiej w smartfonach.
Porównanie procesorów telefonów

Procesor w smartfonie – za co odpowiada? 

Dlaczego warto zwracać uwagę na ranking procesorów w smartfonach? O procesorach w telefonie mówi się ostatnimi czasy bardzo dużo. Co więcej, to właśnie procesor i jego wydajność stanowi jedną z głównych cech charakterystycznych, którymi chwalą się dzisiaj producenci nowoczesnych i ultraszybkich smartfonów.
Dla wielu taka informacja może być przydatna i stanowić czynnik determinujący zakup jednego lub drugiego urządzenia. Dla innych z kolei informacje o procesorze są zupełnie nieistotne. Dlaczego? Ze względu na brak wiedzy o tym, za co ten komponent odpowiada w naszym smartfonie.
Postaramy się więc nieco wyjaśnić. Procesor w smartfonie, podobnie jak w laptopach i komputerach, odpowiada w głównej mierze za wydajność urządzenia podczas realizowania wielu wątków jednocześnie – zarówno tych zainicjowanych przez użytkownika, jak i tych, które są wykonywane w tle przez system operacyjny. Każdy proces składa się z rdzeni, a prosta zasada mówi – im więcej rdzeni, tym większe taktowanie procesora, a co za tym idzie, tym płynniejsza praca urządzenia nawet w momencie, gdy jednocześnie działamy na kilku ciężkich aplikacjach. 

Charakterystyka procesora Snapdragon

Spośród wielu różnych modeli procesorów stosowanych w nowoczesnych smartfonach jednym z najpopularniejszych jest na pewno Snapdragon. To urządzenie stworzone przez Qualcomm wykorzystywane jest w wielu znanych modelach telefonów, między innymi w smartfonach Xiaomi, Motorola Edge, OnePlus, a także Realme. 
Jak widać, portfolio smartfonów wykorzystujących Snapdragon to prawdziwa elita, która w dużej mierze skupia w sobie segment klienta skoncentrowanych na możliwie jak największej wydajności smartfonów. Dotychczas możemy znaleźć kilka popularnych linii procesorów Snapdragon, takich jak Snapdragon 2xx, 4xx, 6xx, a także 8xx, które stosowane są w telefonach najwyższej klasy.
Zarówno sympatycy nowoczesnych technologii, jak i eksperci wskazują procesor Snapdragon jako jeden z tych, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami, dużą wydajnością, długą żywotnością baterii i relatywnie małym nagrzewaniem telefonu. 

Charakterystyka procesora MediaTek

Jeśli ktoś z nas słyszał o procesorach Snapdragon, to nie ulega wątpliwości, że mamy też pewną wiedzę o najpopularniejszym typie procesorów stosowanych obecnie w smartfonach i nie tylko. Mowa tu oczywiście o MediaTek. Dlaczego nie tylko mówimy o smartfonach? Ze względu na fakt, iż jest to powszechnie stosowany procesor w tabletach, ale także w nowoczesnych telewizorach.
MediaTek to procesor, który już od dawna stosowany jest w smartfonach, szczególnie tych z nieco niższej półki cenowej. To właśnie niska cena i połączenie relatywnie wysokiej wydajności sprawia, że komponenty te są tak chętnie wykorzystywane przez producentów sprzętu. MediaTek oferuje procesory bardzo dobrej żywotności, które jednak charakteryzują się niską żywotnością baterii i dość dużym poziomem nagrzewania całego smartfona. Jednak pomimo tych drobnych wad z powodzeniem jest to pierwszy wybór każdego producenta, który planuje zaprezentować światu nowy i wydajny smartfon w rozsądnej dla klienta cenie. 

Porównanie Snapdragon vs MediaTek

Jak zatem wygląda porównanie tych dwóch procesorów w bezpośrednim pojedynku? Spoglądając na relatywnie nowe procesory, jakimi są MediaTek Disemity 9000 i Snapdragon 8, możemy być zachwyceni ich parametrami. Oba wyposażone są w 8 rdzeni. W przypadku MediaTek częstotliwość taktowania to 3.05 GHz, a częstotliwość odświeżania ekranu to 180 Hz. Te same parametry w procesorze Snapdragon wynoszą odpowiednio 2.5 GHz i 120 Hz. 
Oba procesory stosowane w nowoczesnych smartfonach, pomimo nieco różnych wartości, prezentują wysoką efektywność i wydajność sprzętu, dzięki czemu każda, nawet najbardziej wymagająca aplikacja zostanie z powodzeniem obsłużona w bardzo komfortowych warunkach. Spośród wielu parametrów Snapdragon wyróżnia się lepszym GPU, które jednak zużywa dużo energii. To z kolei wpływa w dużym stopniu na nadmierne zużycie energii przez smartfony wyposażone w procesor marki Snapdragon 8. 

Który procesor jest lepszy?

Czy jesteśmy w stanie w syntetyczny sposób porównać te dwie uznane w świecie nowych technologii marki zapewniające nam wydajne wykorzystanie potencjału nowoczesnych smartfonów? Takie porównanie niestety nie jest w 100% możliwe. Obie firmy tworzą swoje komponenty z myślą o określonym segmencie klienta, dlatego też siłą rzeczy różnią się od siebie. 
Procesory Snapdragon, szczególnie uwzględniając rodzinę 8xx, to komponenty z najwyższej półki, zaspokajające wszystkie wymagania użytkowników zorientowanych na wykorzystanie smartfona do gier mobilnych i bardzo aktywnego użytkowania. Procesory te jednak, ze względu na swoje technikalia, są znacznie droższe, co w prostej linii przekłada się także na cenę samego smartfona. W przypadku urządzeń MediaTek możemy liczyć na znacznie niższą cenę komponentu, który wykorzystywany jest do produkcji smartfonów z niskiej i średniej półki – i tak zapewniając optymalną wydajność tych urządzeń. 

Inne znane procesory na rynku smartfonów

Każdy z nas, interesując się rynkiem smartfonów, z pewnością miał okazję usłyszeć także o innych producentach procesorów, które z powodzeniem stosowane są w smartfonach najnowszej generacji. Które procesory są znane w równym stopniu, co Snapdragon i MediaTek? 
Oczywiście ciężko nie usłyszeć o procesorach Exynos, które stanowią opatentowane dzieło Samsunga i są montowane we wszystkich najlepszych smartfonach tej marki. Apple natomiast wyposaża swoje smartfony i iPady w jednostki Apple Fusion lub Apple Bionic, w zależności od generacji. A czym wspomagane są chińskie smartfony Huawei? Tutaj główną rolę gra procesor Kirin, będący autorską technologią giganta Huawei. 
Zdjęcie: leungchopan/Envato Elements
Autor: Norbert Rukowski