Data modyfikacji:

Mętna woda w basenie: jak sobie z nią poradzić?

Basen to doskonałe udogodnienie zwłaszcza w upalne dni. Jednak są osoby, które korzystają z niego przez cały rok. To nie tylko korzystna opcja dla wsparcia zdrowia i kondycji, ale też jedna z możliwości spędzania wolnego czasu. Niestety niekiedy zdarza się, że kąpiel uniemożliwiają nam różne czynniki. Jednym z nich jest mętna woda w basenie. Zjawisko to może mieć kilka różnych przyczyn i aby je wyeliminować, niezbędne jest zastosowanie jednej ze sprawdzonych metod poradzenia sobie z problemem. Sprawdź, co zrobić, żeby woda w basenie nie była mętna oraz jak zapobiec wystąpieniu tego typu sytuacji w przyszłości. Dzięki temu pozbędziesz się niemiłych niespodzianek, a basen pozostanie czysty i gotowy do skorzystania z niego, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
woda w basenie co zrobić

Mętna woda w basenie – przyczyny

Aby móc skutecznie poradzić sobie z mętną wodą w basenie, niezbędne jest właściwe rozpoznanie przyczyny pojawienia się takiego stanu. Może temu towarzyszyć również szereg innych niedogodności. To m.in. zmiana samej barwy wody, nieestetyczny osad gromadzący się dodatkowo na dnie czy też sytuacja, gdy woda bardzo szybko – wskutek różnych czynników – staje się brudna. Woda w basenie po deszczu również może nie być dostatecznie klarowna i czysta, dlatego warto poddać ją odpowiednim zabiegom.
Zmętnienie wody w basenie nastąpić może w wyniku znajdowania się w wodzie zbyt dużej ilości szczątków organicznych oraz nieodpowiednio dobranej ilości właściwego środka dezynfekującego. Woda mętnieje głównie wtedy, gdy tego typu substancji jest w basenie zbyt mało. Wówczas w zbiorniku powstają sprzyjające warunki do namnażania się bakterii, glonów i różnych mikroorganizmów. Następstwem tego procesu jest pojawianie się zawiesin, zmiana koloru cieczy oraz mętna woda w basenie. Po chlorowaniu, którego celem jest dezynfekcja i właściwe dbanie o wodę, również może wystąpić brak klarowności. W tym przypadku jednak właściwy stan czystości z zastosowaniem filtrów przywrócić można zazwyczaj w ciągu kilku dni bez ingerencji dodatkowych substancji i zaawansowanych działań.

Niewłaściwe środki chemiczne a mętna woda w basenie

Zmętnienie wody w basenie może nastąpić również wskutek zastosowania zbyt dużej ilości chemicznych środków używanych do oczyszczania basenu. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku przedawkowania substancji nadmiernie zakwaszających wodę, środków dezynfekujących czy floku. Mętna woda w basenie po dodaniu pH plus to kolejna sytuacja, kiedy należy przeprowadzić odpowiednie czyszczenie. Zabrudzenia mogą pojawić się również wskutek źle dopasowanych preparatów przeciwdziałających namnażaniu mikroorganizmów. Wówczas zwiększeniu ulega ilość mikrozanieczyszczeń, a woda jeszcze bardziej mętnieje.
Kiedy jeszcze może pojawić się mętna woda w basenie? Po koagulacji siarczanem glinu taki stan również jest możliwy, zwłaszcza gdy poddano procesowi wodę o pH niższym niż 6,8 lub wyższym od 7,2. Wówczas substancja nie koaguluje całkowicie i zamiast usuwać istniejące zmętnienie, nierozpuszczone fragmenty przechodząc przez filtr, powodują intensyfikację zjawiska.

Mętna woda w basenie – domowe sposoby

Aby przywrócić klarowność i czystość wody w basenie, warto wykonać kilka kluczowych dla tego procesu kroków. Najpierw należy odkurzyć ściany i dno basenu z osadu przy pomocy specjalnego odkurzacza, wyczyścić lub wypłukać filtr, a piasek wymienić lub zastosować w jego miejsce fibalon. Następnie kluczowe jest wyregulowanie pH wody, by mieściło się w zakresie 7–7,4. Na rynku do użycia w tym celu dostępne są gotowe preparaty typu pH plus i pH minus.
Kolejny krok to przeprowadzenie chlorowania uderzeniowego z dodatkiem substancji minimalizującej zmętnienia. Filtrację przeprowadzać należy przez 24 godziny na dobę, a w przypadku gdy filtr nie jest żwirowy, niezbędne jest dodatkowo jego codzienne płukanie. Kiedy przejrzystość wody osiągnie oczekiwany poziom, należy zbadać pH wody i poziom chloru oraz w razie potrzeby ponownie zastosować preparaty pH minus lub pH plus. W przypadku dużego stężenia chloru wystarczy dolać świeżej wody. Gdy jego poziom opadnie, należy ponownie zbadać wartość pH i poddać zawartość basenu ponownej, kilkudniowej filtracji przez 24 godziny na dobę.

Mętna woda w basenie – co zrobić, by zapobiec mętnieniu na dłużej?

Co zrobić, aby uchronić basen przed mętnieniem wody na dłużej? Kluczem do utrzymania idealnych warunków w basenie jest regularne oczyszczanie basenu i częste sprawdzanie odczynu wody. Istotne jest również usuwanie drobnych zanieczyszczeń, takich jak opadające liście z pobliskich drzew, piasek czy owady. Ważne jest też stosowanie właściwej chemii basenowej w odpowiednio dobranych proporcjach.
W większych basenach dobrze jest zamontować pompę filtrującą oraz regularnie oczyszczać filtry. By woda nie mętniała i nie namnażały się w niej mikroorganizmy, istotne będzie regularne chlorowanie, bieżące usuwanie glonów oraz czyszczenie ścian i dna basenu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!