Data modyfikacji:

Mikrocement na podłogę: wady i zalety. Jak wykonać?

Poszukując inspiracji do wykończenia podłogi w poradnikach wnętrzarskich ostatnimi czasy coraz częściej możemy spotkać się wzmiankami o materiale o nazwie mikrocement. Przez długi czas mikrocement był używany przed wszystkim w obiektach użyteczności publicznej, a także w budynkach fabrycznych i magazynowych. Dopiero od niedawna stosuje się go w domach i mieszkaniach. W artykule radzimy zatem, czy warto zainteresować się podłogą z mikrocementu. Przedstawiamy najważniejsze cechy oraz wady i zalety tego materiału, które pomogą w podjęciu decyzji.
Mikrocement na podłogę: wady i zalety. Jak wykonać?

Czym jest mikrocement?

Mikrocement, występujący też czasami w ofercie sklepów jako mikrobeton, to ogólna nazwa grupy specjalistycznych mieszanek zaprawowych stosowanych do wykańczania podłóg oraz ścian. W ich składzie znajdują się żywice polimerowe, cement, kruszywa, pigmenty oraz dodatkowe domieszki zależne od przeznaczenia produktu. Dzięki zwartej konsystencji i dobremu przyleganiu, różnego typu powierzchnie możemy wykończyć mikrocementem za pomocą bardzo cienkiej warstwy produktu, której grubość nie przekracza zazwyczaj zaledwie 3 milimetrów.
Po położeniu mikrocement przypomina surowy lub pomalowany szlifowany beton dekoracyjny. Posadzkę oraz ściany pokryte mikrocementem po wyschnięciu mieszaniny należy zabezpieczyć impregnatem, którym jest najczęściej lakier poliuretanowy. To jaki środek wybierzemy decyduje ostatecznie o wykończeniu powierzchni.
Zaprawy mikrocementowe można względnie łatwo dopasować do wystroju i planowanej aranżacji dowolnego pomieszczenia w domu. Produkty po położeniu mogą mieć bardzo zróżnicowaną fakturę, od gładkiej i satynową po błyszczącą, matową i szorstką. Dzięki zastosowaniu barwników, mikrocement dostępny jest w wielu kolorach, najpopularniejsze są odcienie czerni, szarości oraz bieli, ale bez problemu zamówimy też środki np. intensywnej zieleni.

Gdzie można kłaść mikrocement?

Mikrocement można kłaść jedynie wewnątrz budynków. Specjaliści odradzają jego stosowania na zewnątrz, gdzie jest wystawiony na działanie dużych zmian temperatury oraz deszczu czy śniegu. Mikrocement na taras lub schody zewnętrzne nie jest więc dobrym pomysłem, zamiast niego warto zdecydować się na inne zaprawy odporne żywiczne o podobnym wyglądzie, które przeznaczone do układania na świeżym powietrzu. Jeśli więc zastanawiasz się, co na podłogę w garażu, mikrocement jest dobrą opcją.
Jaka podłoga do kuchni? Podłoga z mikrocementu może z powodzeniem znaleźć się w salonie, kuchni, przedpokoju lub łazience. Na rozwiązanie to decydują się przede wszystkim osoby stawiające na loftowe, minimalistyczne i nowoczesne aranżacje wnętrz. Surowy wygląd powierzchni dobrze współgra z oszczędnym i prostym umeblowaniem oraz naturalnymi materiałami, takimi jak kamień i drewno. Ponieważ mikrocement kładziemy też na powierzchniach pionowych możemy uzyskać naprawdę interesujące efekty wizualne używające tej samej zaprawy na podłodze oraz ścianach.

Wady i zalety mikrocementu na posadzkach

Wady mikrocementu na posadzce

  • Cena mikrocementu w przeliczeniu na metr kwadratowy nie jest najniższa w porównaniu do klasycznych podłóg wykonanych chociażby z paneli i płytek.
  • Poprawne położenie i impregnacja podłogi z mikrocementu wymaga pomocy doświadczonego specjalisty, co dodatkowo zwiększa koszty wykończenia wnętrza.
  • Mikrocementu nie można pozostawić samemu sobie, o wykonaną z materiału podłogę trzeba odpowiednio dbać, regularnie myjąc ją wodą oraz woskując. Co jakiś czas używamy też specjalnych środków ochronnych do pielęgnacji. Operacje te należy przeprowadzać bardziej regularnie w intensywnie używanych pomieszczeniach, takich jak kuchnie, czy korytarze i przedpokoje.

Zalety mikrocementu na posadzce

  • Powłoki z mikrocementu wysychają w bardzo szybkim czasie. Posadzka mikrocementowa będzie gotowa do normalnego użytku już po upływie około 24 godzin. Pełne zespolenie uzyska po tygodniu.
  • Mikrocement jest bardzo elastycznym materiałem, zmniejsza to więc ryzyko pojawiania się z czasem pęknięć i rys na podłodze.
  • Podłogi mikrocementowe są pozbawione spoin, co znacząco ułatwia ich czyszczenie i zapobiega odkładaniu się brudu, co jest ważne dla zachowania higieny w kuchniach oraz łazienkach.
  • Podłogi mikrocementowe odznaczają się dużą wytrzymałością na różnego typu warunki, w tym wysoką wilgotność (po impregnacji), nadają się przez to na podłogi w praktycznie każdym pomieszczeniu w domu.

Posadzki z mikrocementu – jak wykonywać?

Jak zaznaczyliśmy, kładzenie mikrocementowej posadzki nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia zadanie to najlepiej pozostawić specjalistom. Przygotowanie podłogi z tego środka przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest odpowiednie oczyszczenie i zagruntowanie powierzchni. Jeżeli czynność ta zostanie wykonana poprawnie, zaprawę można aplikować na najróżniejsze typy podłoża, od betonowych wylewek, poprzez różnego typu glazurę, a nawet drewno.
Kolejnym krokiem jest wymieszanie zaprawy zgodnie ze wskazówkami producenta. Nakładanie mikrocementu następuje warstwami, w technice „mokre na mokre”, co oznacza, że następne części powłoki kładzione są przed wyschnięciem poprzedniej. Do tego zadania używamy pacy stalowej lub kielni. Pierwsza warstwa ma zazwyczaj około. 1 mm grubości.
Wysuszoną pierwszą warstwę wyrównujemy szlifierką oscylacyjną z tarczami o grubości ziarna w przedziale 60-120. Powstały pył dokładnie usuwamy odkurzaczem z dobrym filtrem powietrza (zalecane są specjalistyczne modele przemysłowe). Następnie powtarzamy proces, aż do uzyskania pożądanej grubości zaprawy.
Po kilkunastu godzinach od przeszlifowania gotowej powłoki posadzki przechodzimy do jej impregnacji specjalnym lakierem, który nadaje jej ostateczny wygląd. W tym momencie trzeba zadbać o jak najbardziej dokładne oczyszczenie posadzki. Czas schnięcia lakieru oraz jego aplikacja zależeć będzie od wielkości pomieszczenia, specyfiki produktu, a także wymagań producenta.
Zdjęcie: Envato Elements