Data publikacji:

Najlepsze mleko modyfikowane: ranking

Chcesz zadbać o prawidłowy rozwój swojego malucha, jednak z różnych powodów nie możesz karmić go piersią? Znakomitym zamiennikiem dla pokarmu matki jest mleko modyfikowane. Jakie będzie najlepsze mleko modyfikowane? Ranking popularnych produktów pomoże ci w podjęciu decyzji.

mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane: ranking

Zastanawiasz się, jakie mleko dla noworodka lub niemowlaka będzie najlepszych wyborem? Nasz ranking pomoże ci w podjęciu decyzji, które mleko modyfikowane wybrać.

  1. BEBILON PRONUTRA 1 ADVANCE
  2. BEBILON PRONUTRA 2 ADVANCE
  3. NESTLE NAN OPTIPRO PLUS 1 HM-O
  4. NESTLE NAN OPTIPRO 1
  5. BEBILON PROFUTURA 1 800G
  6. MIRALEX CAPRICARE 2

Jakie mleko modyfikowane wybrać? Zwróć uwagę na oznaczenia

Poszukiwania najlepszego mleka modyfikowanego dla twojego dziecka należy rozpocząć od znalezienia produktu dedykowanego maluchom w określonym wieku. Producenci w łatwy sposób oznaczyli swoje formuły, umieszczając na ich opakowaniach jedną z czterech cyfr: 1, 2, 3 lub 4. Sprawdź, które mleko modyfikowane wybrać.

  • 1 to początkowe mleko modyfikowane, przeznaczone dla noworodków aż do 6. miesiąca życia.
  • 2 to następne formuły, które można stosować u niemowlaków po 6. miesiącu życia.
  • 3 to mleko modyfikowane następne (junior) odpowiednie dla dzieci po 10. miesiącu życia (niektóre produkty są przeznaczone dla niemowlaków, które ukończyły 12. miesiąc życia).
  • 4 to mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci w wieku 2 lat.
W ofercie niektórych producentów znajdziesz także mleko modyfikowane oznaczone numerem 5. Oznacza to, że formuła jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3. roku życia.

Najlepsze mleko modyfikowane dla noworodka

Choć uznano, że to właśnie pokarm matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju noworodka, to w niektórych przypadkach istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają karmienie piersią. Są to między innymi choroby metaboliczne u noworodka, gruźlica czy zażywanie niektórych leków przez mamę.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą początkowe mleka modyfikowane, przeznaczone dla noworodków aż do ukończenia przez nie 4. lub 6. miesiąca życia. Tzw. starting formula została opracowana w taki sposób, aby znalazły się w niej podobne aminokwasy co w mleku matki.

Oprócz białka nie brakuje także węglowodanów, w tym przypadku laktozy, oraz roślinnych źródeł nienasyconych kwasów omega-3. W karmieniu mlekiem modyfikowanym pomogą ci najlepsze butelki dla niemowląt.

Składniki mleka modyfikowanego

Podczas tworzenia rankingu najlepszego mleka modyfikowanego przyjrzelismy się składnikom produktow. Podstawowymi składnikami mleka modyfikowanego są: serwatka w proszku (najczęściej odmineralizowana), odtłuszczone mleko w proszku, laktoza (wyłącznie w formułach przeznaczonych dla niemowlaków bez alergii pokarmowych) oraz oleje roślinne.

Nie brakuje także źródeł witaminy C, potasu, wapnia, sodu, choliny, cynku czy magnezu oraz złożonych węglowodanów, które wykazują działanie probiotyczne. Tak przygotowana mieszanka jest wzbogacana o szereg witamin.

Szukając najlepszego mleka modyfikowanego, zwróć także uwagę na dodatkowe składniki. Jest to niezbędne w przypadku maluchów, które np. zmagają się z alergiami, problemami żywieniowymi lub różnymi dolegliwościami. Na rynku znajdziesz między innymi formuły z prebiotykami i probiotykami, które mają pozytywny wpływ na prawidłową pracę układu trawiennego.

Jakie będzie najlepsze mleko modyfikowane?

Oznaczenie na opakowaniu, dzięki któremu dopasujesz mleko modyfikowane do wieku swojego dziecka, to nie wszystko. Niektóre maluszki od urodzenia zmagają się z różnymi problemami, w tym między innymi z ulewaniem, alergią pokarmową czy kolkami. W tym celu producenci opracowali specjalne formuły antykolkowe oraz oznaczone symbolami HA i AR.

Mleko modyfikowane antykolkowe działa także przeciwwzdęciowo. Najczęściej znajdziesz na nim napis AntiColic. W formule wykorzystano mniej laktozy niż zwykle oraz dodatek rozdrobnionego białka. Nie zabrakło także błonnika, który korzystnie wpływa na metabolizm maluszka.

Mleko modyfikowane oznaczone HA to formuła przeznaczona dla noworodków, które są zagrożone wystąpieniem alergii pokarmowej. W celu złagodzenia ewentualnych objawów w mieszance zastosowano specjalne białko, które nie powoduje silnej reakcji alergicznej. Pamiętaj, że mleko HA nie jest odpowiednie dla maluszków, u których zdiagnozowano już alergię.

Mleko modyfikowane oznaczone AR zapobiega ulewaniu, czyli chroni noworodka przed wystąpieniem refluksu. Oprócz normalnych składników wykorzystano także dodatek skrobi ziemniaczanej lub mączki chleba świętojańskiego.

Najlepsze mleko modyfikowane – ranking

Czas sprawdzić, które mleko modyfikowane jest najlepsze. Oto ranking, w którym znajdziesz najpopularniejsze formuły dostępne na Ceneo.pl.

1. BEBILON PRONUTRA 1 ADVANCE

To najlepsze mleko modyfikowane w rankingu. Początkowa formuła dla maluchów, odpowiednia już od 1. dnia życia, zawiera między innymi oleje roślinne, wapń, olej rybi, magnez, cynk, witaminę A i D, jod czy kwas foliowy.

2. BEBILON PRONUTRA 2 ADVANCE

To mleko modyfikowane nowej generacji, którego podstawowym zadaniem jest wspieranie prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. W formule znalazły się np. witaminy A, C i D, DHA/ALA czy oligosacharydy, które przypominają te występujące w mleku matki.

3. NESTLE NAN OPTIPRO PLUS 1 HM-O

To początkowe mleko modyfikowane dla nowo narodzonych dzieci. Formuła, która znalazła się na 3. miejscu w naszym rankingu mleka modyfikowanego, jest jednak odpowiednia wyłącznie dla zdrowych niemowlaków. W mieszance znajdziesz między innymi aktywne kultury bakterii, białko OPTIPRO czy szereg witamin i minerałów.

4. NESTLE NAN OPTIPRO 1

Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka wybrać? Czwarta pozycja rankingu to jedno z najlepszych początkowych mlek modyfikowanych. Zawiera białko OPTIPRO i żywe kultury bakterii. Jeśli się zastanawiasz, jakie mleko modyfikowane przy karmieniu piersią, śmiało możesz postawić na tę formułę.

5. BEBILON PROFUTURA 1 800G

Mieszanka specjalnie dopasowana do potrzeb maluszków już od chwili narodzin. W mleku modyfikowanym znalazły się źródła nienasyconych kwasów omega-3 oraz nukleotydy, lipidy jajka kurzego czy kwas foliowy i tiamina.

6. MIRALEX CAPRICARE 2

Mleko modyfikowane zamykające ranking jest oparte na mleku kozim, odpowiednie dla niemowląt po 6. miesiącu. Formuła jest wzbogacona o wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze i mineralne. Produkt został także przebadany klinicznie.