Data modyfikacji:

Młynek żarnowy: ranking polecanych produktów

Dobry młynek do kawy jest równie ważny jak ekspres do jej parzenia. To on odpowiada za równomierne zmielenie świeżej kawy, co ma ogromny wpływ na smak i aromat naparu. Sprawdź, jak wybrać młynek żarnowy. Ranking popularnych produktów pomoże ci w podjęciu decyzji.

młynek żarnowy

Młynek żarnowy: co to jest?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki młynek żarnowy wybrać i sprawdzimy ranking produktów, zastanówmy się, jak działa dobry młynek do kawy. W wypalanych przez palarnię kawy ziarnach zawarty jest cały aromat i smak kawy. Zbyt wczesne zmielenie kawy doprowadzi do utraty cennych walorów, dlatego miłośnicy dobrego naparu preferują mielenie tuż przez parzeniem. Dzięki temu aromat nie ulatnia się tak szybko jak w przypadku gotowej kawy mielonej.

Mielić kawę można na różne sposoby, jednak wśród młynków do kawy dominują dwa rodzaje: udarowe oraz żarnowe. Młynki udarowe wyposażone są w wirujące ostrza, które niejako siekają ziarna kawy. Co to młynek żarnowy? W przypadku dobrych młynków żarnowych ceramiczne lub stalowe żarna miażdżą i ścierają ziarna, dzięki czemu mielenie jest bardziej precyzyjne. Dodatkowo ruch obrotowy jest powolny, a więc kawa nie jest podgrzewana przed zaparzeniem. Pozwala to zachować pełnię aromatu.

Dlaczego warto wybrać młynek żarnowy?

Na ostateczny smak i aromat kawy ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest stopień zmielenia kawy. W przypadku młynków udarowych, czyli tych wyposażonych w ostrza, ustawienie grubości zmielenia nie jest możliwe. Im dłużej mielona jest kawa, tym bardziej rozdrobnione są ziarna. Dodatkowo ostrza generują dużą ilość tzw. pyłu kawowego, który negatywnie wpływa na smak kawy i generuje sporą dozę nieprzyjemnej goryczki.

Przeczytaj także: Najlepsze kawy - ranking TOP 10

Dobre młynki żarnowe wyposażone są w regulację stopnia zmielenia, dzięki czemu łatwo dobrać rozdrobnienie do konkretnej metody parzenia. Alternatywne metody parzenia kawy, np. w chemexie, dripie czy aeropressie, wymagają nieco grubszego zmielenia niż ciśnieniowe ekspresy do kawy lub kawiarki. Manipulując różnymi ustawieniami, możesz wpłynąć na profil smakowy kawy, zmienić jej intensywność lub uwypuklić konkretne nuty, np. czekoladowe czy owocowe. Jaki młynek żarnowy kupić? Sprawdź ranking popularnych produktów.

Młynek żarnowy do kawy: jaki kupić?

Kluczowe znaczenie w odpowiedzi na pytanie, jaki młynek żarnowy kupić, ma jakość żaren. Co ciekawe, doskonałej jakości żarna mogą mieć nawet młynki ręczne, np. Cafflano, Comandante, Handground, Hario czy Orphan Espresso. Ceny dobrych młynków ręcznych dochodzą nawet do 1000 zł.

Dobrej jakości żarna powinny być wykonane precyzyjnie, aby na całym swoim obwodzie ścierały kawę na jednakową grubość. Muszą być przy tym stabilne, czyli odporne na siły panujące w czasie rozgniatania kawy.

Wyróżnia się żarna stalowe oraz ceramiczne. Choć jest na ich temat wiele mitów, oba typy pozwolą uzyskać doskonałą i aromatyczną kawę. Nie należy wierzyć w to, że stal nadaje kawie metaliczny posmak lub że ceramiczne żarna szybko się ścierają.

Oba typy żaren mogą być bardzo precyzyjne, a ich jakość zależy bardziej od uczciwości producenta niż samego materiału wykonania. Niemniej jednak można spotkać się z opiniami, że stalowe żarna generują mniejszą ilość pyłu kawowego, natomiast ceramiczne – mniej się nagrzewają podczas długotrwałej pracy (np. w kawiarni czy biurze).

Młynek żarnowy: ranking

Jakie są najpopularniejsze młynki żarnowe? Oto ranking automatycznych i ręcznych młynków żarnowych według portalu Ceneo.pl.

Rodzaj: automatyczny
Cena: od 154 zł

Rodzaj: ręczny
Cena: od 833 zł

Rodzaj: automatyczny
Cena: od 129 zł

Rodzaj: automatyczny
Cena: od 85 zł

Rodzaj: automatyczny
Cena: od 185 zł

Rodzaj: automatyczny
Cena: od 109 zł

Rodzaj: automatyczny
Cena: od 180 zł

Rodzaj: ręczny
Cena: od 119 zł

Rodzaj: automatyczny
Cena: od 398 zł