Data publikacji:

Monitor oddechu: czy warto? Ranking polecanych modeli

Monitor oddechu to urządzenie, które w porę zaalarmuje rodzica o wystąpieniu bezdechu u dziecka i pozwoli na udzielnie mu szybkiej pomocy. Z takich gadżetów powinni korzystać przede wszystkim rodzice maluszków z tzw. grupy ryzyka. Przygotowaliśmy dla ciebie szczegółowe wskazówki dotyczące tego, jaki monitor oddechu kupić – ranking najlepszych urządzeń pomoże ci w dokonaniu wyboru.

monitor oddechu ranking

Monitor oddechu: czy warto?

Zastanawiasz się, czy warto kupić monitor oddechu? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli twoje dziecko należy do grupy zagrożonej bezdechem sennym. Obejmuje ona przede wszystkim noworodki z niską masa urodzeniową, wcześniaki, a także dzieci, które urodziły się z wadami układu oddechowego.

Monitorowanie prawidłowości oddechu maleństwa z grupy ryzyka jest bardzo ważne. U dzieci zagrożonych bezdechem przez pierwszy rok życia ryzyko wystąpienie SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej) jest bardzo wysokie. Monitor oddechu pozwala w porę zareagować na groźną sytuację, a tym samym – nawet uratować życie dziecka.

Nie oznacza to, że z monitora oddechu powinni korzystać wyłącznie rodzice dzieci zagrożonych bezdechem. Należy pamiętać, że bezdech senny dotyka również dzieci całkowicie zdrowe. Monitor oddechu to gadżet, który zapewni większe bezpieczeństwo wszystkim maluchom, jednocześnie gwarantując spokój ich rodzicom.

Jak działa monitor oddechu?

Monitor oddechu to urządzenie złożone z dwóch części – pierwszą z nich jest mata monitorująca lub zespół podłużnych czujników, które należy umieścić pod materacykiem łóżeczka. Drugą częścią jest odbiornik, który rejestruje sygnały przetwarzane przez czujniki.

Czujniki oddechu cechują się bardzo dużą czułością, dzięki czemu nawet gruby materacyk nie stanowi dla nich przeszkody w sprawdzaniu aktywności oddechowej dziecka. Jeśli przez 15-20 sekund nie odnotują oddechu, odbiornik uruchamia krótki sygnał ostrzegawczy, który alarmuje rodziców. Jeśli pomimo sygnału nikt nie zareaguje, urządzenie uruchomi długi i donośny alarm, który może wybudzić ze snu nie tylko rodziców, ale także malucha.

Jaki monitor oddechu wybrać?

Główną funkcją monitora oddechu jest kontrola bezpieczeństwa dziecka. Na rynku znajdziesz jednak urządzenia, które zostały wyposażone w wiele innych opcji. Jaki będzie najlepszy monitor oddechu?

Popularnym wyborem rodziców jest m.in. monitor oddechu z nianią, który pozwala na zdalny podsłuch oraz podgląd tego, co dzieje się w okolicy maleństwa. Niektóre monitory oddechu mogą nawet odtwarzać kołysanki.

Funkcje dodatkowe to jednak kwestia indywidualnych zapotrzebowań i gustów rodziców. Jakie cechy obowiązkowo musi spełniać najlepszy monitor oddechu

  • Odbiornik i czujniki monitora oddechu muszą łączyć się ze sobą w niezawodny sposób. Jeśli zdecydujesz się na model z łącznością kablową, regularnie kontroluj stan przewodów. Inną opcją jest monitor oddechu, w którym czujniki i odbiornik łączą się bezprzewodowo.
  • Wybierz monitor oddechu zasilany zarówno na baterię, jak i za pomocą zasilacza. Dzięki temu, w razie, gdy baterii zabraknie, nadal będziesz mógł korzystać z urządzenia.
  • Dobry monitor oddechu powinien cechować się kompaktowym rozmiarem, który umożliwi transportowanie go.

Najlepszy monitor oddechu: ranking

Nasz ranking monitorów oddechu, przygotowany na podstawie ocen rodziców, pomoże ci w wyborze najlepszego urządzenia. Poznaj 5 gadżetów kontrolujących oddech dziecka, które cieszą się największym zaufaniem.

1. BabySense 7, monitor oddechu

BabySense 7 to jeden z najpopularniejszych i najlepszych monitorów oddechu na świecie. Zestaw składa się z płytek sensorycznych i odbiornika łączącego się z nimi bezprzewodowo.

Urządzenie cechuje się bardzo dużą czułością, co pozwala zarejestrować nawet najmniejsze odchylenia od normy w oddechu maleństwa. Gdy nie zostanie on wykryty przez 20 sekund lub dziecko oddycha rzadziej niż 10 razy na minutę, BabySense7 emituje donośny alarm. Ogromną zaletą tego monitora jest to, że z czasem „uczy się” sposobu, w jaki oddycha dziecko, by odnotowywać nawet najmniejsze nieprawidłowości.

2. Nanny Bm-02, monitor oddechu

Nanny Bm-02 to monitor oddechu w postaci cienkiej maty pod materac połączonej z odbiornikiem. Stosowany jest w placówkach medycznych zajmujących się opieką nad małymi dziećmi.

Odbiornik urządzenia nie musi znajdować się w łóżeczku – od czujników może do dzielić nawet 5 metrów, dzięki czemu rodzice mogą zainstalować go w takim miejscu, by w razie zagrożenia na pewno usłyszeć alarm. Zostanie uruchomiony wtedy, gdy oddech dziecka zatrzyma się na 20 sekund lub wtedy, gdy jego częstotliwość będzie mniejsza niż 8 razy na minutę.

3. Babysense 5, monitor oddechu z nianią Luvion Essential

Kolejny monitora oddechu z naszego rankingu składa się z monitora oddechu Babysense 5 oraz elektronicznej niani Luvion Essentail. Dzięki takiemu połączeniu rodzice mogą nie tylko być spokojni o prawidłowy oddech malucha, ale i w dowolnym momencie sprawdzić, co dzieje się w jego pokoju – dzięki zdalnemu podglądowi z kamery o zasięgu nawet do 250 metrów.

4. Snuza Hero MD, monitor oddechu

Wybierasz się w podróż i nie chcesz zabierać ze sobą klasycznego monitora oddechu? Niewielki monitor oddechu z czwartego miejsca rankingu sprawdzi się idealnie! To małe urządzenie należy przymocować do pieluszki lub bluzeczki dziecka. Snuza Hero rejestruje ruchy związane z oddechem malucha, a gdy jest ich zbyt mało – uruchamia wibracje, by wybudzić dziecko. Jeśli pomimo tego maluch nie oddycha prawidłowo, monitor podnosi donośny alarm.

5. Baby Control Digital, monitor oddechu dla bliźniąt

Jaki monitor oddechu dla bliźniaków? Wybierz model złożony z odbiornika oraz czterech czułych płytek sensorycznych, które wystarczą do detekcji oddechu w dwóch łóżeczkach. W zestawie produkty zamykającego nasz ranking monitorów znajduje się również ekran, na którym na bieżąco prezentowane są ruchy oddechowe dzieci.

Monitor oddechu w trosce o bezpieczeństwo dziecka i spokój rodziców

Monitor oddechu to urządzenie, które może uratować życie twojemu dziecku. Nie warto więc odwlekać jego zakupu – zwłaszcza wtedy, gdy maluch należy do grupy zagrożonej wystąpieniem bezdechu sennego. Skorzystaj z naszego rankingu monitorów oddechu i wybierz ten, który zadba o bezpieczeństwo twojej pociechy, a tobie zapewni spokojne noce bez strachu i stresu.