Data publikacji:

Montaż bramy przesuwnej: o czym należy pamiętać? Poradnik

Bramy przesuwne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, wypierając te tradycyjne, mające postać dwuskrzydłowych drzwi. Jest to podyktowane szeregiem zalet wyróżniających tego typu rozwiązania. Do najważniejszych czynników sprawiających, że coraz więcej osób decyduje się na montaż bramy przesuwnej, należy oszczędność miejsca oraz wygoda użytkowania. Istotnym czynnikiem jest również estetyka - brama przesuwna nie „straszy kantem”, i nawet otwarta prezentuje się w znacznie bardziej uporządkowany sposób. O czym jednak należy pamiętać, decydując się na montaż bramy przesuwnej? Czy można zrobić to samodzielnie?
brama przesuwana

Montaż bramy przesuwnej - dlaczego warto?

Tradycyjna brama potrzebuje dużo przestrzeni - jej skrzydła muszą mieć miejsce, by się otworzyć na odpowiednią szerokość. Dodatkowo otwarcie jej wymaga zwykle wysiłku. Dla odmiany, brama przesuwna posiada tylko jedno skrzydło, które może otwierać się automatycznie. W dodatku przesuwa się ono, a nie uchyla - dzięki temu nie tylko potrzebuje mniej miejsca do otwierania i zamykania, ale jest również bezpieczniejsza. Eliminuje się bowiem ryzyko uderzenia stojącej obok osoby lub pojazdu przy otwieraniu lub zamykaniu. Brama przesuwna dobrze wygląda, a przy tym jest dyskretna i cicha. Jednak przed podjęciem decyzji o jej montażu należy upewnić się, czy obok wjazdu na posesję znajduje się wystarczająco długi fragment ogrodzenia, by zmieściło się całe skrzydło bramy i jego przeciwwaga. Jak widać, aby zamontować bramę tego rodzaju, należy zwrócić uwagę szczególnie na ustalenie i porównanie wymiarów jej, wjazdu na posesję oraz ogrodzenia. Dodatkowo montaż napędu do bramy przesuwnej (sprawdź, jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać) wymaga posiadania miejsca na jego zamontowanie - konieczne jest bowiem przygotowanie fundamentu pod bramę o odpowiedniej głębokości i długości. 

Montaż bramy przesuwnej krok po kroku

Minimalna długość bramy

 Montaż bram przesuwnych odbywa się w miejscu, w którym możliwe jest przesunięcie skrzydła w bok i jego schowanie po wewnętrznej stronie ogrodzenia, które ma miejsce podczas otwierania. Z tego powodu kluczowe jest sprawdzenie, czy w ogóle jest na to miejsce. Aby ustalić długość bramy odpowiednią dla danej posesji, należy wymierzyć tak zwane światło bramy. Jest to po prostu szerokość wjazdu na posesję. Na jej podstawie można określić minimalną długość bramy, na którą składa się światło bramy oraz jej przeciwwaga. Z tego wynika, że niezbędna całkowita długość bramy musi być przynajmniej o 30% większa niż szerokość wjazdu; dodatkowo minimalna długość to 2,4 metra - tak bowiem określają obowiązujące przepisy prawa.

Montaż bram przesuwnych - fundamenty

Po dokonaniu pomiarów światła oraz długości bramy, kolejnym etapem prac montażowych jest dokonanie pomiarów oraz przygotowanie odpowiednich fundamentów.

Po zakupieniu bramy należy zapoznać się z instrukcją montażu; oprócz niezbędnych informacji dotyczących samego umieszczenia bramy w docelowym miejscu, zawiera ona wytyczne dotyczące długości oraz głębokości niezbędnego fundamentu.

Kwestią, o której należy koniecznie pamiętać podczas projektowania fundamentu, jest pozostawienie miejsca pozwalającego na montaż napędu bramy przesuwnej. Jest to ważne, nawet jeśli w danym momencie montuje się bramę bez napędu - dzięki zachowaniu odpowiedniej ilości miejsca, łatwo można go zmieścić, jeśli w przyszłości zmieni się zdanie.

Długość fundamentu

Podczas obliczania długości przeciwwagi od całkowitej długości bramy należy odjąć szerokość wjazdu (czyli wspomnianego już światła bramy). Długość przeciwwagi wynosi tyle, ile długość fundamentu niezbędnego przy montażu wózków bramowych. 

Głębokość fundamentu

Przed sporządzeniem wykopów pod fundament bramy, należy sprawdzić, jaka na danym obszarze jest głębokość przemarzania gruntu. W Polsce jest to zazwyczaj około 120 cm. Wykop pod fundament bramy powinien sięgać poniżej tej granicy. Zbyt płytko osadzony fundament może ulec uszkodzeniu w przypadku wystąpienia silnych mrozów. To z kolei może spowodować zniszczenie całej bramy przesuwnej.

Szerokość sporządzanego fundamentu powinna wynosić około 30-40 cm.

Przy tworzeniu fundamentów należy też zwrócić uwagę na beton, z jakiego będą wykonane wylewki. Najlepiej, jeśli będzie to beton klasy B25, taki jak produkt marki Baumit.
Po zalaniu fundamentu przygotowanym betonem, należy umieścić na jego końcach pręty gwintowane.
Umożliwiają one montaż wózków bramy przesuwnej. Co ważne, niektórzy producenci bram zalecają, by używać w tym celu specjalnych prętów do montażu wózków.

Gdy beton dobrze wyschnie, na wystające końcówki prętów należy zamontować wózki jezdne. Należy koniecznie zwrócić uwagę, by znajdowały się w równoległym położeniu względem słupków. Do ostatnich kroków należy wstawienie bramy w zamontowane wózki bramowe.

Dodatkowe elementy

Poniżej zamontowanej bramy przesuwnej należy zamontować rolkę najazdową oraz gniazdo najazdowe; to ostatnie musi być umieszczone w słupku, do którego ma dojeżdżać brama. Pozwala ona zyskać dodatkowy punkt podparcia w sytuacji, w której brama jest zamknięta. Ostatnim etapem prac przy montażu bramy przesuwnej jest założenie rolki górnej. Powinna ona znajdować się na wysokości umożliwiającej jej sprawne funkcjonowanie w ceowniku spawanym w górną część bramy.

Jak widać, samodzielny montaż bramy przesuwnej nie jest trudnym zadaniem. Dodatkowo znacznie poprawia ona estetykę działki oraz komfort użytkowania.

Przedstawione przez nas wskazówki montażu bramy przesuwnej krok po kroku sprawiają, że cały proces przebiegnie jeszcze szybciej i sprawniej. Staranne dokonanie pomiarów i przygotowanie fundamentów sprawi, że cała konstrukcja będzie trwałą i solidna, a co za tym idzie - będzie spełniać swoje zadanie przez wiele lat.
Autorka: Katarzyna Łukaszewska