Data modyfikacji:

Montaż deski kompozytowej krok po kroku

 Deska kompozytowa to materiał, który z wyglądu przypomina drewno, ale jest wykonany z mieszanki mączki drzewnej i polichlorku winylu. Dzięki temu jest wytrzymała, estetyczna i nie wymaga konserwacji. Rosnąca popularność wynika również z faktu, że montaż deski kompozytowej jest bardzo prosty i można go wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Pomocna może okazać się lektura niniejszego artykułu.
Montaż deski kompozytowej

Gdzie można zastosować deskę kompozytową?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się przede wszystkim montaż deski kompozytowej na tarasie. Wynika to z faktu, że wykończony w ten sposób taras nie tylko świetnie wygląda, ale również jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu, ponieważ łatwo się czyści (np. myjką ciśnieniową) i nie wymaga konserwacji. Co więcej, możliwy jest również montaż deski kompozytowej na schodach, dzięki czemu wszystkie elementy będą ze sobą doskonale współgrały. 
Położenie deski kompozytowej nie jest trudne, w związku z czym tego typu pracę można wykonać samodzielnie, a wiele informacji na ten temat dostępnych jest w internecie pod hasłem: deska tarasowa kompozytowa jak układać. Należy oczywiście pamiętać o kilku ważnych zasadach, które umożliwiają właściwy montaż deski kompozytowej na balkonie czy tarasie. Poniżej znajduje się instrukcja montażu deski kompozytowej, która dzieli tę czynność na kilka poszczególnych etapów.

Etap 1 - przygotowanie podłoża

Montaż deski tarasowej kompozytowej wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, które powinno być gładkie i stabilne. Możliwe jest również położenie deski kompozytowej na podłożu gruntowym lub trawiastym, jednak w takim przypadku powinno być ono przygotowane poprzez zawibrowanie mechaniczną ubijarką oraz położenie geowłókniny, która zapobiegnie przerastaniu roślin. Konieczne jest także wykonanie podbudowy z bloczków betonowych lub podobnych materiałów, które będą przenosić obciążenia z legarów na podłoże. Obowiązkowo należy pamiętać, że niedopuszczalne jest położenie legarów bezpośrednio na niestabilnym podłożu.

Możliwy jest również montaż deski kompozytowej na betonie lub innym nieprzepuszczalnym podłożu. W takim przypadku należy jednak pamiętać, by uwzględnić odpowiedni spadek, który umożliwi odpływ wody deszczowej. Instrukcja montażu desek kompozytowych mówi, że spadek ten powinien wynosić minimum 1 cm na 2 metry bieżące. 

Etap 2 - montaż legarów

 Instrukcja montażu deski tarasowej kompozytowej określa również szczegółowe wytyczne w zakresie legarów, na których będzie się ona wspierać. Legary należy rozmieścić w odstępach maksymalnie 25 cm (w przypadku deski o grubości 21 mm) lub maksymalnie 35 cm (w przypadku deski o grubości 25 mm). Należy również pamiętać o zachowaniu 10-15 mm odstępów od ścian i innych elementów.

W sytuacji, gdy montaż deski kompozytowej wykonywany jest na nieprzemakalnym podłożu, legary należy ułożyć w taki sposób, by umożliwić swobodny przepływ wody. Powinny być one montowane do podłoża lub bloczków betonowych przy użyciu odpowiednich kołków rozporowych, kotw lub wkrętów, w zależności od podłoża. Zalecana odległość między mocowaniami wynosi 60 cm. 

Etap 3 - montaż deski kompozytowej

Zamontowanie legarów pozwalaj przejść do kolejny kroku, czyli etapu, w którym wreszcie zostaje położona deska kompozytowa. Montaż wymaga użycia specjalnych klipsów montażowych. Zapewniają one 4-5-milimetrowe odstępy między deskami, co zapewnia prawidłowy odpływ wody. Klipsy mocowane są do legarów przy użyciu dołączonych do zestawu montażowego wkrętów. Instrukcja mówi, że deski należy kłaść prostopadle do legarów, naprzemiennie (tzw. cegiełka) oraz wzdłuż spadku podłoża, jeżeli tylko jest to możliwe. Trzeba również pamiętać, że krańce desek muszą wspierać się na legarach, a w przypadku łączenia wzdłużnego konieczne jest zachowanie odstępu dylatacyjnego o szerokości od 5 do 20 mm, w zależności od długości, jaką posiada zastosowana deska kompozytowa. Jak montować i o czym jeszcze pamiętać w przypadku łączenia wzdłużnego? Przede wszystkim należy zadbać o to, by każda deska miała wsparcie na osobnym legarze. 

Etap 4 - przycinanie desek

 Czym ciąć deski tarasowe kompozytowe? Montaż w wielu przypadkach wymaga docięcia desek na wymiar, co można zrobić przy użyciu piły mechanicznej lub podobnych narzędzi, np. wyrzynarki. Oczywiście warto unikać cięcia wzdłuż. Jeżeli jednak jest to konieczne, należy pamiętać, by zrobić to tak, żeby zachować klips. W innym przypadku nie uda się zakończyć pracy, a dany element będzie nadawał się do kosza. 

Etap 5 - montaż listew maskujących

Ostatni krok to montaż listew maskujących, które poza walorem estetycznym, zabezpieczają również deski przed dostaniem się wody czy zanieczyszczeń. Listwy maskujące umieszcza się na legarach, które zostały zamocowane wcześniej na krawędziach tarasu. Górna krawędź listwy powinna znaleźć się na poziomie desek, a pod profilem należy zostawić szczelinę, która umożliwi odpływ wody. Istnieje również możliwość rezygnacji z listew maskujących, jednak w tym przypadku należy zamiast nich użyć specjalnych zaślepek maskujących brzegi desek. Warto je również odpowiednio zabezpieczyć przy użyciu wysokiej jakości silikonu dekarskiego, który można znaleźć na Ceneo.pl.
Szukając pomysłu na stylowe oraz funkcjonalne wykończenie tarasu, warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie oferuje deska kompozytowa. Sposób montażu jest na tyle prosty, że spokojnie można położyć ją samodzielnie, co pozwoli uzyskać dodatkowe oszczędności. Deski kompozytowe w znakomitych cenach można kupić poprzez serwis Ceneo.pl. Własnoręczne wykonanie tarasu czy balkonu to jednak nie tylko oszczędność, ale również ogromna satysfakcja ze świetnie wykonanej roboty. 
Autor: Grzegorz Woźniak