Data publikacji:

Montaż: folia paroprzepuszczalna od wewnątrz. Poradnik, jak przykleić

Szukasz informacji, które wskażą ci, jak przeprowadzić prawidłowe klejenie folii paroizolacyjnej do ściany? Oto odpowiedź: każdą folię paroizolacyjną należy montować zgodnie z instrukcją podaną przez jej producenta. Ale żeby na tym nie kończyć artykułu, rozwijamy go i opisujemy montaż. Folia paroprzepuszczalna od wewnątrz – poradnik, jak przykleić.
folia paroprzepuszczalna

Folia paroizolacyjna na poddasze – co to jest i po co się ją stosuje? 

Folia paroizolacyjna to materiał z tworzywa sztucznego, który zapobiega przenikaniu pary wodnej, powstałej w pomieszczeniach domu, do stropu czy ściany. 
Stosuje się ją, aby zminimalizować poziom wilgoci w domu. Najczęściej układa się ją na izolacji z wełny mineralnej poddaszy domów jednorodzinnych. Używa się jej przede wszystkim jako osłonę izolacji z wełny mineralnej na dachach skośnych, stropach drewnianych, stropach betonowych nad pomieszczeniami ogrzewanymi, na ścianach domów szkieletowych.

Folia paroprzepuszczalna pod wełnę – jakie jest jej zadanie?

Taka folia chroni przed powstawaniem pleśni i grzybów, odpadaniem tynków, gniciem konstrukcji domu oraz niszczeniem wełny mineralnej.

Czy folia paroizolacyjna może dotykać wełny?

Jeśli mówimy o warstwie folii paroprzepuszczalnej (wiatroizolacji), to tak – może ona dotykać wełny. Może bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej, nie powodując jej zawilgocenia.

Montaż – folia paroprzepuszczalna od wewnątrz. Poradnik, jak przykleić

Folia paroprzepuszczalna – jak montować? Najczęściej folia paroizolacyjna jest montowana na poddaszu pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi a termoizolacją (montaż folia paroprzepuszczalna od wewnątrz). Należy pamiętać, aby postępować zgodnie z instrukcją producenta oraz nie dopuścić do uszkodzenia powłoki. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ nieprawidłowe ułożenie może powodować powstawanie nieszczelności pomiędzy zakładami i uszkodzenie folii. 
  • Połączenia pomiędzy folią a ścianami szczytowymi i kominem zakleja się taśmą rozprężną (klejenie folii paroizolacyjnej do ściany).
  • Nieszczelne miejsca i styki z elementami budynku należy podkleić taśmą. 
  • W celu kontrolowanego przepływu konieczne jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej.
  • Folię mocuje się po wewnętrznej stronie krokwi, zaraz po umieszczeniu termoizolacji.
  • Montaż folii paroprzepuszczalnej oznacza, że wie wykonuje się w jego w czasie mokrych prac wykończeniowych. Z jakiego powodu? Mogłoby to doprowadzić do zamknięcia zawilgoconej termoizolacji.

Folia paroizolacyjna aluminiowa – czy to dobry pomysł?

Tak, ponieważ folie paroizolacyjne aluminiowe uważane są za najszczelniejsze.

Jak położyć folię paroizolacyjną na suficie?

Planujesz w domu zrobić sufit podwieszany? Kiedy potrzebna jest folia paroizolacyjna? Folia paraizolacyjna ma za zadanie chronić budynek przed zawilgoceniem i związanymi z tym uszkodzeniami. Najczęściej stosuje się ją na poddaszach, by chronić drewniane konstrukcje dachu, więc jeśli planujesz sufit podwieszany, który na przykład maskuje nierówności sufitu, użyj również folii paroizolacyjnej (montaż – folia paroprzepuszczalna od wewnątrz). Taka folia może być stosowana do ochrony izolacji cieplnej przed zawilgoceniem. 
Do sufitów podwieszanych stosuje się folie paraizolacyjne, które są szczelne i nie przepuszczają pary wodnej. Występują w różnych kolorach – zielonym, żółtym (montaż folii paraizolacyjnej żółtej), białym, niebieskim. Kolor nie ma znaczenia dla właściwości folii. 

Jaka folia pod wełnę mineralną na strop?

Na stropie układa się folię polietylenową, a potem wykonuje podłogę pływającą, w postaci następujących warstw: płyty izolacji akustycznej, folia paroizolacyjna, wylewka betonowa, posadzka. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.