Data publikacji:

Montaż gniazdka: jak zamontować gniazdko?

Montaż gniazdka elektrycznego to czynność, którą warto mieć w małym palcu. Dzięki temu podczas malowania pokoju, wymiany gniazdek lub po przypadkowym wyrwaniu gniazdka ze ściany nie trzeba wzywać fachowca. Jak zamontować gniazdko? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie.
montaż gniazdka

Podstawowe zasady bezpiecznego montażu gniazdek elektrycznych

 Przed jakimikolwiek pracami przy gniazdku koniecznie wyłącz bezpieczniki. To podstawa bezpieczeństwa. Pamiętaj też o tym, by zawsze sprawdzać napięcie na kablach probówką i używać izolowanych wkrętaków. Każdy krok, który zmniejsza ryzyko porażenia prądem, może okazać się na wagę złota. Jeśli musisz pozostawić kable na wierzchu przed dłuższy czas, zabezpiecz je taśmą i schowaj w puszce. Zrób to w taki sposób, by nie doszło do przypadkowego zwarcia. 

Montaż gniazdka elektrycznego – jak osadzić puszkę?

 Pierwszy krok w montażu gniazdka to poprawne osadzenie puszki. Należy w tym celu wykuć w ścianie zagłębienie, w którym ukryjesz plastikową puszkę. Możesz użyć także otwornicy do betonu, którą szybko wywiercisz wnękę dopasowaną do średnicy puszki. Pamiętaj także o wykuciu bruzd, którymi doprowadzisz do puszki kable. Oczyszczone zagłębienie zagruntuj. Plastikową puszkę osadź na gipsie szpachlowym lub kleju gipsowym. Inny sposób osadzania puszek to ten z wykorzystaniem pianki montażowej.

 Przeciągając kable do puszki, zadbaj o to, by pozostawić je nieco dłuższe. Dzięki temu montaż gniazdka elektrycznego będzie znacznie łatwiejszy. Ewentualne naddatki łatwo skrócić. Uwaga! Kable powinny być poprowadzone zawsze poziomo lub pionowo – nigdy skośnie. Jeśli decydujesz się na dwa gniazdka obok siebie, zamontuj podwójną puszkę. To łatwiejsze niż osadzanie dwóch osobnych puszek. 

Zasada podłączania gniazdka elektrycznego

 Po wyschnięciu kleju i wyszpachlowaniu puszki pora na montaż gniazdka elektrycznego. W pierwszej kolejności zajmij się obrobieniem kabli. W zależności od instalacji, w puszce znajdą się dwa lub trzy typy kabli:
• brązowy lub czarny przewód fazowy L (napięcie) – podłączany do lewego styku,
• niebieski przewód neutralny N (zero) – podłączany do prawego styku,
• zielono-żółty przewód ochronny PE (uziemienie) – podłączany do górnego/środkowego styku.

W starszych budynkach znajdziesz instalacje typu C (TN-C), które obecnie nie powinny być stosowane. Nie mają one uziemienia i oparte są jedynie na kablu bazowym (brązowym) oraz neutralnym). Nowoczesne instalacje TN-S mają już kabel ochronny, który podłączany jest do bolca na gniazdku. Podłączając instalację starego typu do nowoczesnego gniazdka, należy zmostkować przewód neutralny ze stykiem środkowym (uziemieniem). 

Jak zdjąć stare gniazdko elektryczne?

 Jeżeli wymieniasz stare gniazdko na nowe, zacznij od zdjęcia jego obudowy. Służy do tego śrubka znajdująca się pomiędzy otworami. Przypominamy, że należy to robić na wyłączonym prądzie w całym mieszkaniu. Nawet po wyłączeniu nadprądowego wyłącznika w skrzynce upewnij się, że w żadnym z otworów gniazdka nie ma napięcia. Zrobisz to, wkładając próbnik do obu dziurek. Jeśli jarzeniówka się zaświeci, gniazdko nie zostało odłączone.

 Po wykręceniu centralnej śrubki zdejmij obudowę gniazdka. Gniazdko może być zamontowane jedynie na hakach rozpychających wkład w puszce lub dodatkowo na śrubkach wkręconych w ranty puszki. Za oba mocowania odpowiadają skrajnie umieszczone śrubki. Wykręć je, aby wyciągnąć na wierzch wkład, do którego podpięte są przewody. Kable w gniazdu mogą być przytwierdzone śrubkami lub zatrzaskami. Te drugie zwolnisz, naciskając na plastikowy element z tyłu wkładu. 

Jak podłączyć nowe gniazdko elektryczne?

 Montaż gniazdka w puszce odbywa się analogicznie. Najpierw musisz podłączyć wszystkie przewody. Kabel (lub kable) brązowy podłącz do lewego styku gniazdka (patrząc od przodu na gniazdko). Kabel neutralny (niebieski) umieść w środkowym styku. Zielono-żółty przewód przyczep do środkowej śrubki lub szybkozłączki. Nadmiar przewodów złóż w harmonijkę, by bez trudu osadzić gniazdko w puszce.

 Pora na przykręcenie gniazdka do puszki. Aby zapobiec wyrywaniu gniazdka ze ściany, wybierz model ze śrubkami wkręcanymi w obudowę puszki. Tego rodzaju gniazdka są znacznie stabilniejsze od zamontowanych jedynie na rozpórkach. Za pomocą tych śrubek możesz również idealnie wypoziomować gniazdko w ścianie. Następnie dokręć rozpieraki, które ustabilizują wnętrze gniazda w głębi puszki. Tak zamontowane gniazdko z pewnością nie zostanie wyrwane. 
Pozostał jedynie montaż frontów gniazdek. Przyłóż plastikową ramkę do gniazdka, a następnie wkręć ją środkową śrubką. Jeżeli maskownica nie przylega dobrze do ściany, być może musisz poprawić wkład gniazdka w puszce. W niektórych przypadkach, gdy puszka jest źle osadzona, nie jest to możliwe. Uwaga! W pojedynczym gniazdku bolec uziemienia powinien znajdować się powyżej otworów gniazdka. Dzięki temu po włożeniu wtyczki urządzenia elektrycznego przewód będzie skierowany w dół.
Autor: Szymon Sonik