Data publikacji:

Montaż listew przypodłogowych PCV: jak zamontować?

Ostatnim etapem prac nad podłogą lub posadzką jest nieodmiennie montaż listew przypodłogowych, które tradycyjnie wykonywane są z kilku różnych materiałów. Najczęściej korzystamy w tym przypadku z bardzo uniwersalnych oraz wytrzymałych listew PCV. W artykule podpowiadamy, jak je poprawnie zainstalować.
montaz listew pcv

Dobrze wykonana podłoga będzie służyć nam przez długie lata. Determinuje ona w dużym stopniu charakter oraz wystrój wnętrza. Jasna posadzka potrafią optycznie powiększyć pomieszczenia, drewniane panele w ciepłych barwach z kolei sprawiają, że będzie wydawać się bardziej przytulne w zimowe wieczory. Niezwykle ważne są tutaj również listwy przypodłogowe, które w zależności od naszej wizji, mogą zlewać się z podłogą i stanowić wrażenie niewidocznych, albo stanowić przeciwwagę np. dla bardzo ciemnych paneli lub kafli. Podczas remontów najczęściej sięgamy po listwy wykonane w tworzywa sztucznego. Dowiedz się zatem jak przeprowadzić montaż listew przypodłogowych PCV.

Sprawdź nasz ranking paneli podłogowych

Listwy przypodłogowe PCV (PVC) – charakterystyka

Listwy przypodłogowe PCV wykonane są z polichlorku winylu (PVC), który jest jednym z najpopularniejszych rodzajów plastiku. Materiał charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, obojętny chemicznie, a także kompletnie odporny na działanie wody oraz wilgoci. Obecnie trudno tak naprawę wymienić wszystkie możliwe zastosowania PVC, produkuje się z niego okna, rury, osłonki kabli i przewodów, a także wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Podstawową zaletą plastikowych listew PCV jest niska cena, zwłaszcza w porównaniu do modeli z drewna lub paneli MDF. Kolejnym plusem jest ich uniwersalność. Ze względu na odporność na czynniki zewnętrzne bez problemu umieścimy je w każdym pomieszczeniu w domu, od toalety po przedpokój. Co więcej, dzięki ogromnemu wyborowi kształtów, rozmiarów, wzorów oraz tekstur, dopasujemy je do praktycznie wszystkich wnętrz i aranżacji. W razie potrzeby możemy postawić też na modele przystosowane do malowania.

Przeczytaj, jaki podkład pod panele wybrać

Metody montażu listew przypodłogowych – przegląd

Z montażem listew przypodłogowych poradzi sobie praktycznie każdy. Wybór odpowiedniej metody zależy jednak od rodzaju wybranej listwy oraz pomieszczenia. Poniżej zebraliśmy najczęściej spotykane metody instalacji.

Montaż listew przypodłogowych PCV na klej

Jest to bardzo niezwykle skuteczna, szybka i popularna metoda montażu listew przypodłogowych PCV. Do klejenia używamy dedykowanych temu celowi produktów (klejów lub specjalnych silikonów). Jeżeli zależy nam na trwałości wykonania, specjaliści odradzają jednak używania najtańszych produktów.

Przed przystąpieniem do klejenia, ściany powinny być względnie równe i pozbawione zanieczyszczeń, pyłu oraz tłustych plam. Przy bardzo równych powierzchniach klej nakładamy punktowo, w przeciwnym wypadku aplikujemy go zygzakiem. Poważną wadą rozwiązania jest to, że aby wprowadzić zmiany w pomieszczeniu, zrywamy listwę najczęściej wraz z tynkiem oraz farbą, po czym nie nadaje się do ponownego użycia.

Montaż listew przypodłogowych PCV na taśmę

Bardzo skuteczna i czysta metoda montażu, w której wykorzystujemy specjalistyczne dwustronne taśmy klejące przeznaczone do montażu. Sam proces przebiega błyskawicznie. W razie zajścia potrzeby listwę oderwiemy wraz z taśmą bez uszkodzenia tynku i farby. Rozwiązanie może jednak zawieść w często używanych pomieszczeniach, gdzie listwa może być często uderzana, oraz w miejscach o zwiększonej wilgotności.

Montaż listew przypodłogowych PCV na klamrach

Elegancka i trwała metoda montażu listew PCV, która jest preferowana przez wielu producentów. Przebieg pracy różni się tu w zależności od wybranego systemu montażowego. Najczęściej listwa jest wciskana lub bezpośrednio nakładana na przymocowane do ściany klamry lub specjalne profile i szyny. Konstrukcję stanowiącą podstawę listwy instalujemy na stałe, korzystając z kołków rozporowych i wkrętów. W zależności od wielkości pomieszczenia może być to dość żmudny proces. Liczbę punktów zaczepu zwiększamy dodatkowo, gdy ściany są nierówne.

Dzięki rozwiązaniu klamrowym listwę w każdej chwili zdemontujemy, nie uszkadzając wnętrza mieszkania. W ten sposób bez zbędnego bałaganu możemy przepleść nowy kabel, pomalować pokój, a nawet wymienić panele na podłodze.

Przybijanie lub przykręcanie listew przypodłogowych PCV bezpośrednio do ściany

Mamy tu do czynienia z nieskomplikowaną metodą „siłową”, jej efekty nie są najciekawsze z estetycznego punktu widzenia, ale zamontowana w ten sposób listwa PCV spełni swoje zadanie. Podczas pracy wykorzystujemy wkręty lub zwykłe gwoździe. W zależności od grubości i długości ściany umieszczamy je w równych odstępach kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów. W przypadku krzywych i nierównych powierzchni zmniejszamy ten dystans. Do tej metody nadają się przede wszystkie grube i wytrzymałe modele listew, których nie uszkodzimy podczas prac. Pamiętajmy też, że w wilgotnych pomieszczeniach odsłonięte główki gwoździ i wkrętów zaczną po jakimś czasie rdzewieć.
Autor: Michał Kułakowski