Data publikacji:

Montaż rynien plastikowych: jak zrobić to samemu?

Montaż rynien plastikowych: jak zrobić to samemu? Jak zrobić to poprawnie? Współczesne systemy rynnowe to zespół wielu elementów, więc opowiemy ci szczegółowo, jakie są zasady, którymi rządzi się zakładanie rynien plastikowych. Nawet najlepsze rynny nie sprawdzą się, jeżeli zostaną źle zamontowane, dlatego podpowiadamy, jak samemu poprawnie zamontować rynny.
montaż rynien plastikowych

Montaż rynien plastikowych: jak zrobić to samemu?

Wybór odpowiedniego systemu orynnowania jest ściśle powiązany z dachem (jego wielkością i pokryciem). Z tego właśnie względu do kupna materiałów najlepiej jest zatrudnić dekarza. Ale jeśli chcesz przeprowadzić samodzielny montaż rynien, przygotuj się do tego dobrze. Nasz poradnik służyć będzie ci pomocą. Jak wyglądają poszczególne kroki montażu rynien?

Samodzielny montaż rynien plastikowych krok po kroku – mocowanie haków

Zakładanie rynien plastikowych to zestaw kilku kroków, które musisz wykonać. Pierwszym z nich jest mocowanie haków. Jeśli mocujesz haki, pamiętaj o tym, że rynny nie mogą przekraczać w całości płaszczyzny przedłużenia połaci dachowej. Należy je dopasować tak, aby były wysunięte na 1/2 lub 2/3 swojej szerokości.
Co ile haki do rynny PCV? Mniej więcej 10–15 cm od narożników, końca okapu oraz miejsca, gdzie znajdzie się rura spustowa i łączniki. Haki montuje się na poziomie wyznaczonym przez żyłkę, która wskaże ci spadek w kierunku rury spustowej. Rozciągnij ją między skrajnymi hakami (hak mocowany najwyżej ma się znajdować daleko od wlotu do rury spustowej, a najniższy hak umocuj zaraz przy leju).

Samodzielny montaż rynien plastikowych krok po kroku – łączenie rynien

Musisz tak wycyrklować, by miejsca połączeń dwóch rynien nie znajdowały się w tym samym miejscu co haki. W celu prawidłowego połączenia rynien użyj specjalnych zatrzasków, których końce posiadają zaślepki. Jeśli rynna jest dłuższa niż 20 m, podziel ją na mniejsze odcinki. Potrzebne do tego będą złączki dylatacyjne. Pamiętaj o tym, że podział rynny na odcinki oznacza zwiększenie liczby wpustów oraz rur.

Montaż rynny spustowej – krok do samodzielnego montażu rynien plastikowych

Montując rury spustowe, dokładnie zmierz odległość między ścianą a rynną. Jeśli chcesz solidnie wykonać montaż rynny spustowej, użyj obejm oraz kolanek o różnym kącie załamania, które pozwalają zmienić kierunek rury. Obejmy mają znajdować się też pod punktami łączenia rur. Wylot rury spustowej powinien znajdować się około 30 cm nad gruntem. 

Montowanie rynien plastikowych – zakończenie rury spustowej

Jak wykonać zakończenie rury spustowej? Wiesz już, że powinna się ona kończyć 30 cm nad ziemią. Co dalej? To zależy od twoich preferencji. Możesz zamontować wpust z osadnikiem i rewizją (rozwiązanie, gdy wodę deszczową odprowadzasz do studni, kanalizacji albo innego rodzaju zbiornika; podpowiadamy, że odwodnienie terenu i odpływ deszczówki z rynien możesz zrobić z łatwością samemu – nawet bez pomocy specjalistów, jedynie z wiedzą zaczerpniętą z wiarygodnych źródeł internetowych).
Jeśli deszczówka ma spływać w teren, wystarczy montaż wylewki. 

Jak sprawdzić, czy samodzielne mocowanie rynien plastikowych się powiodło?

Trzeba sprawdzić szczelność systemu, który zamontowałeś. Jak to zrobić? Napełnij rynny wodą do 3/4 ich wysokości, zamykając odpływ. Jeśli rury w żadnym miejscu nie przeciekają, oznacza to, że system działa poprawnie. Gratulacje, odniosłeś sukces!

Montaż rynny plastikowej na altanie – jak wykonać?

Prace montażowe związane z założeniem rynny plastikowej na altanie wykonuj analogicznie do opisanych wyżej kroków montażu rynien plastikowych.

Ile powinien wynosić spadek rynny?

Rynny powinny być ułożone ze spadkiem 0,5–2% (od 0,5 do 2 cm na 1 m długości). Ważne jest także to, żeby obrany spadek był równy między spustami, by woda mogła swobodnie się przemieszczać po rynnach. 

Jakiej średnicy rury do odprowadzenia wody z rynien?

Najczęściej wybierany wymiar to 100 lub 110 mm. To jest już wystarczająca średnica, aby zapewnić efektywny odpływ deszczówki z dachu. Bez efektywnego odpływu może dochodzić do opóźnionego odprowadzenia wody opadowej i wylewania wody z rur, cofania się jej i „małej” powodzi, która następuje w miejscu poprawnego funkcjonowania. Warto wybierać rury rynnowe z PCV. Jest to materiał odporny na uszkodzenia, lekki i łatwy do montażu.

Jak naprawić cieknącą rynnę? Wymiana łącznika rynny

W przypadku rynny plastikowej duże uszkodzenia wymagają zmiany całych elementów. Właśnie z tym wiąże się wymiana łącznika rynny, który nie sprawdza się prawidłowym funkcjonowaniu. Jeśli zaś na orynnowaniu obserwujesz drobne przetarcia, nieduże pęknięcia, nieszczelności, to mamy dla ciebie dobrą informację – wszystkie niedoskonałości zakleisz silikonem albo załatasz kitem. 

Montaż rynien plastikowych – cena

Ceny podane są orientacyjne. Mają dać ci ogląd na sytuację. Samodzielnie dokonaj sprawdzenia, ile kosztuje montaż rynien plastikowych przez ekipy, które oferują montaż rynien plastikowych. Cennik będzie się różnił w zależności od wielu czynników. My podajemy, że koszty robocizny przy montowaniu orynnowania można przyjmować na poziomie 30–40 zł za metr bieżący orynnowania. Jest to opcja przy instalowaniu ich na nowym dachu. Ceny rynien to około 10–18 zł za metr bieżący rury PCV oraz 15–20 zł za metr bieżący dla rury spustowej. Rury aluminiowe oraz rury ocynkowane to około 20 zł za metr bieżący. 
Zakładanie rynien plastikowych nie musi być trudne. Wykonasz je nawet bez wykwalifikowanych specjalistów, gdy będziesz postępował zgodnie z opisanymi przez nas krokami, jak przeprowadzić samodzielny montaż rynien plastikowych krok po kroku. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.