Data modyfikacji:

Montaż schodów strychowych: poradnik

Strych niewątpliwie jest bardzo ważnym pomieszczeniem i tym ważniejszym, gdy w naszym domu nie ma wiele miejsca do przechowywania. Oczywiście, aby ta przestrzeń cieszyła nas funkcjonalnością, kluczowe znaczenie mają odpowiednie schody. Dlatego też warto dowiedzieć się więcej na temat montażu schodów strychowych.
schody

Montaż schodów strychowych — co warto wiedzieć?

Nim przedstawimy wam, jak zamontować schody strychowe, powinniście wiedzieć, że odpowiednio dobrane zapewniają maksymalne bezpieczeństwo przy korzystaniu z tej przestrzeni użytkowej. Jednocześnie nie ma konieczności budowania stałych schodów, które zajmują sporo miejsca, a przy tym takie rozwiązanie jest dosyć kosztowne. Duże znaczenie ma też wybór miejsca, gdzie owe schody będą zamontowane. Tutaj należy pamiętać, że ilość miejsca musi być odpowiednia, by swobodnie otwierać i zamykać schody. Można choćby wybrać punkt stropu.

Wyróżniamy między innymi schody strychowe segmentowe, które wyposażone są w drewnianą bądź też metalową drabinkę. Składają się z kilku segmentów, które następnie wysuwają się, by po rozłożeniu stworzyć bezpieczną i komfortową w użytkowaniu drabinę. Warto też wiedzieć, że ich stopnie najczęściej wykonane są z sosny bądź też świerku. W przypadku schodów metalowych stopnie zrobione są ze stali — takie rozwiązanie jest droższe.

Oczywiście przy wyborze powinniście też zwrócić uwagę na same parametry techniczne, a dokładnie na dopuszczalne obciążenie. Jeżeli zależy wam na tym, by było ono jak największe, to lepiej sprawdzą się dla was schody metalowe. Często w ich przypadku maksymalne obciążenie wynosi około 200 kg. Alternatywą dla schodów segmentowych są nożycowe. Te z kolei posiadają metalowe elementy i jak sama nazwa wskazuje, składają się w harmonijkę, natomiast po rozłożeniu, tworzą drabinę. Dzięki temu, że nie wymagają dużej skrzynki, montaż schodów strychowych w stropie betonowym jest zdecydowanie łatwiejszy. Dostępne są jeszcze schody schowane, które nie zajmują sporo miejsca i całkowicie można je schować w skrzyni. Nie są więc widoczne.

Instrukcja montażu schodów strychowych krok po kroku

Jeśli zastanawiacie się, kiedy montować schody strychowe, to odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i brzmi: zawsze wtedy, kiedy będziecie korzystać ze strychu. A jak wiadomo, kupując nowe rzeczy, często starych nie chcemy wyrzucać.

Nie każdy jednak ma dom z piwnicą. Zatem, gdy potrzebuje się sporo miejsca do przechowywania, to rzeczywiście użytkowanie strychu i mocowanie schodów strychowych wydaje się koniecznością. Zasadniczo nie ma znaczenia, jakie schody wybierasz. Montaż jest w każdym przypadku podobny.

Na samym początku należy wykonać otwór i w tym przypadku koniecznie kierujcie się zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji. Otwór musi być na tyle duży, by pomieścić skrzynię z drabinką, ale jednocześnie nie może być za duży. Tutaj koniecznie pamiętajcie, aby dobrze przykręcić kątowniki do stropu, gdyż to usztywni konstrukcję.

W następny etapie trzeba wkręcić w nie szpilki, a dopiero potem nałożyć ceowniki. Nie można zapomnieć też o ich wypoziomowaniu, ale to można zrobić poprzez dokręcenie kątowników — koniecznie korzystajcie z poziomicy. Jeżeli wydaje się, że wszystko działa sprawnie, to należy jeszcze sprawdzić przekątne schodów, które powinny być równe. Jeżeli jednak występują jakieś nierówności, to trzeba zastosować kliny, które umieszcza się pomiędzy ścianą stropu a skrzynią schodów strychowych.

Dopiero teraz można przykręcić schody do stropu, pamiętając przy tym, aby dopasować długość drabiny, a gdy okaże się, że drabina jest za długa, to należy ją dociąć, gdyż powinna rozkładać się w całości. Końcówki trzeba jeszcze zabezpieczyć, ale ten etap też jest prosty, gdyż wystarczy tylko przykręcić specjalne stopki.

Oczywiście niezbędny jest montaż listwy maskującej do schodów strychowych. Dzięki niej zamaskujecie wszelkie szczeliny i nierówności, i na pewno poprawicie efekt wizualny. Pamiętajcie też, że ramę schodów można opuścić na dosyć krótkich deskach, natomiast w sytuacji, gdy pokrywa wystaje poza sufit, to lepiej będą prezentować się listwy maskujące.

Montaż schodów strychowych w suficie podwieszanym także nie powinien nastręczać problemów. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, że najlepiej wcześniej stelaż sufitu dopasować do schodów albo można też opuścić skrzynie i zamontować krokwie, a potem dwa wsporniki.

Life hacki, które sprawdzą się przy montażu schodów strychowych

Montowania schodów strychowych nie trzeba powierzać fachowcom. Wystarczy tylko trochę chęci i można wykonać je samodzielnie. Po montażu należy sprawdzić, czy można schody rozłożyć tak, by utworzyły drabinkę. Do tego samo składanie i rozkładanie nie powinno być trudne.Jeżeli lubicie smart rozwiązania i nowoczesną technologię, to idealnym wyborem dla was będą schody wyposażone w napęd elektryczny z przełącznikiem i wyłącznikiem bezpieczeństwa, co umożliwia też manualną obsługę.

Alternatywą dla wysuwanych schodów są takie w formie drabiny wysuwanej. Ale takie rozwiązanie polecamy raczej, gdy kubatura jest naprawdę niewielka. Dla domów energooszczędnych rekomendowane są termoizolacyjne schody strychowe, które rzeczywiście wyróżniają się naprawdę dobrą izolacyjnością termiczną czy szczelnością. Dodatkowo wyposażone są w klapę o budowie warstwowej.

Jeżeli chcecie jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, to postawcie na barierki. Mogą być wykonane z drewna, ale dodatkowo można je jeszcze wzmocnić stalowymi płaskownikami. Wystarczy je zamontować do podłogi, używając kątowników. Z kolei poręcz można zamontować do biegu schodów. W ten sposób wchodzenie i schodzenie będzie łatwiejsze.

Autorka: Dorota Wachholz