Data publikacji:

Jak wykonać samodzielny montaż zlewu?

Żadna kuchnia nie może obejść się bez funkcjonalnego zlewozmywaka. Dobrze dobrany i zainstalowany będzie służył nam bezawaryjnie przez wiele lat. Wielu z nas kwestię jego założenia zostawia jednak specjalistom. Nie musimy jednak narażać się na dodatkowe koszty, bowiem montaż zlewu z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Nie jest to specjalnie skomplikowane zadanie i powinni poradzić sobie z nim nawet początkujący majsterkowicze. W artykule radzimy, jak po kroku uporać się z tym wyzwaniem.
montaż zlewu

Montaż zlewu – o czym należy pamiętać?

Proces montażu zależy wprost od tego, jaki zlew do kuchni wybraliśmy. W sklepach znajdziemy trzy typy misek – wpuszczane, nakładane oraz podwieszane. We współczesnych kuchniach najpopularniejsze jest to pierwsze rozwiązanie, w którym, zlewozmywaki układamy w przygotowanym do tego celu otworze w blacie kuchennym.
Bez względu na kształt zlewu, przed jego montażem musimy przygotować odpowiednie materiały. Po pierwsze zaopatrujemy się w odpowiedni syfon odpływowy oraz kran, który będzie zamontowany bezpośrednio w zlewie lub osobno w blacie. Wiele modeli zlewozmywaków jest sprzedawana od razu z tymi elementami. Niezbędne okażą się również rury, jak kolanka i wężyki baterii, za pomocą których połączymy syfon z odpływem kanalizacyjnym, a kran ze źródłem wody. Elementy te kupujemy po ostatecznym wyborze zlewu, dzięki temu będziemy mogli określić ich długość.
Do izolacji łączonych elementów hydraulicznych wykorzystujemy najczęściej silikony, taśmy teflonowe lub pakuły. Łącząc rury PVC, możemy też skorzystać ze specjalnych zgrzewarek. Jeżeli chodzi o narzędzia, do podstawowych prac przyda nam się piłka, pilarka, wyrzynarka, pistolet do silikonu, linijka lub miarka, wiertarkowkrętarka, a także zestaw kluczy (klucze płaskie i rurowe).
Przejdźmy teraz do podstawowych wskazówek dotyczących montażu zlewu w kuchni. Dla najbardziej optymalnego i ergonomicznego wykorzystania przestrzeni powinniśmy przestrzegać kilku reguł. Specjaliści radzą, by zlewozmywak znajdował się do 120 do 200 centymetrów od kuchenki i lodówki, minimalnie pomiędzy jego obiema bocznymi brzegami należy zostawić od 40 do 60 centymetrów wolnej przestrzeni. Ułatwia to przenoszenie naczyń oraz przygotowywanie posiłków
Zlewozmywaki dobieramy do szafki kuchennej. Dostępne w sklepach modele mają standardowe rozmiary 40, 45, 50, 60 i 80 centymetrów szerokości, do których swoje modele dopasowuje się wielu producentów misek. Zwracamy uwagę na grubość ścianek mebla i wysokość półek, bowiem nie zawsze z pozoru idealny zlew wpasuje się w jego wnętrze.

Zlewozmywaki wpuszczane w blat – montaż

Najpopularniejszy obecnie typ zlewozmywaka, który montujemy wkładając go w uprzednio wykonany otwór w blacie kuchennym. Gruba miska najczęściej wystaje ponad jego powierzchnię zapobiegając rozlewaniu się wody. Wiele osób przygotowując się do instalacji zadaje sobie pytanie, jaka odległość zlewu od krawędzi blatu będzie optymalna? Specjaliści sugerują, aby wynosiła ona co najmniej 4-5 centymetrów. Jeżeli chcemy, by była ona większa, wszystko zależy tutaj już od typu miski, projektu wnętrza oraz indywidualnych potrzeb.
Miejsce na zlew wykonujemy najczęściej samodzielnie przy wykorzystaniu wyrzynarki. Po wyznaczeniu miejsc cięcia, zaczynamy od wykonania otworów w czterech kątach wykonanego obrysu, a następnie startując z ich pozycji robimy proste cięcia. Uwaga. Przy użyciu zwykłych domowych narzędzi samodzielnie dokonamy obróbki blatów wykonanych z drewna, sklejki, płyt MDF i kompozytu. Cięcie w kamieniu, takim jak granit, wymagać będzie pomocy specjalisty.
Przed osadzeniem zlewu wykonujemy koniecznie izolację krawędzi otworu, która ochroni jest przed wilgocią i wodą. Do tego celu używamy taśmy izolacyjnej oraz silikonu. Zlew przytwierdzamy w miejscu przy użyciu dołączonych solidnych klamer z wkrętami.
Dopływ wody do kranu powinien standardowo znajdować się 60 centymetrów nad podłogą. Fachowcy radzą też, by wysokość odpływu do zlewu w kuchni zamykała się w przedziale 45-50 centymetrów nad posadzką.

Zlewozmywaki nakładane – montaż

Zlewozmywak po prostu nakładamy na szafkę kuchenną. Sam montaż jest dziecinnie prosty, ponieważ miska przykrywa cały mebel pełniąc rolę blatu. W razie potrzeby przykręcamy ją we wnętrzu do mebla, a także wykonujemy izolację przy ścianie i krawędziach szafy. Kolejnym krokiem jest standardowa instalacja syfonu, a także podłączenie dopływu wody i rury kanalizacyjnej.

Zlewozmywaki podwieszane – montaż

Niezwykle ciekawie wyglądający zlewozmywak, świetnie sprawdzający się w nowoczesnych aranżacjach. Jest on montowany bezpośrednio pod blatem, w którym otwór na miskę wykonuje się podobnie jak w przypadku modelu wpuszczanego. Zlew mocujemy najczęściej wkrętami i śrubami, dodatkowo (w zależności o producenta i materiału, z którego wykonano blat) stosujemy specjalną uszczelkę, kleje i silikony. Podłączenie hydrauliki przebiega tu identycznie jak w poprzednich przypadkach.
Zdjęcie: Envato Elements