Data publikacji:

Jaki zlew do kuchni? Wybór zlewu ma znaczenie!

Jaki zlew do kuchni wybrać? Dwukomorowy, ceramiczny, a może stalowy? Jaki zlewozmywak będzie idealny do twojej wymarzonej, idealnej przestrzeni, w której będziesz się spełniać kulinarnie? Mamy kilka podpowiedzi.
Jaki zlew do kuchni
Urządzasz kuchnię lub aneks kuchenny? A może będzie to kuchnia połączona z salonem? Niezależnie od tego, jak będzie usytuowana twoja kuchnia i jaką będzie miała wielkość oraz przestrzeń, nie może w niej zabraknąć zlewu. Sprawdzamy, spośród jakich modeli warto wybierać, co radzą specjaliści od ergonomii kuchennej, a co mówią ci, dla których liczy się przede wszystkim dobry wygląd przestrzeni.

Czym kierować się przy wyborze zlewu?

Czym kierować się przy wyborze zlewozmywaka? Najważniejsze parametry to rozmiar, materiał, z którego jest wykonany, a także sposób montażu i umiejscowienia wejścia baterii.
Sprawdź także nasz ranking baterii kuchennych

Wielkość i kształt

Zdecyduj, czy chcesz mieć zlew jednokomorowy, dwukomorowy, z dużą komorą i małą. A może wystarczy jedna komora i ociekacz? Jak duży ma być ociekacz? Wielkość jest istotna, bo musisz ją dopasować do szafki, którą masz już zapewne wybraną. Jaki zlewozmywak do szafki 60 cm, a jaki na szafkę w rozmiarze 80 cm? Modele będą różniły się wielkością i sposobem montażu.

Baterie i sposób montażu

Czy twój kran będzie wychodził ze środka blatu, a może ze ściany? Czy w blacie będą też dozowniki mydła i płynu? Wszystko to należy przewidzieć. Trzeba też pamiętać, że nie każdy model zlewu da się zamontować do wybranego blatu. Poradź się specjalisty w sklepie budowlanym lub skonsultuj decyzję z architektem.

Materiał

Do wyboru masz stal, ceramikę, beton, konglomerat kwarcytowo-granitowy (będący w istocie mieszanką granitowych okruchów ze składnikami syntetycznymi).

Jaki wybrać zlew do kuchni? Okrągły, podłużny czy kwadratowy?

Wybierając zlew do kuchni, zastanów się przede wszystkim nad jego usytuowaniem. Czy zlew będzie w rogu – wówczas może być ustawiony skośnie, czy też wolisz myć naczynia i warzywa na środku wyspy kuchennej? Wtedy twój zlew musisz dostosować do wielkości wyspy w taki sposób, aby prócz zlewu na blacie roboczym zostało jeszcze miejsce.
Trzeba jednak przyznać, że umieszczanie zlewu na oddzielonej od ściany powierzchni to rzadkość – instalacja wodno-kanalizacyjna zazwyczaj biegnie w ścianie, stąd pewną trudnością jest przeciąganie odpływów pod podłogą – ale jest to oczywiście wykonalne, a nawet polecane rozwiązanie, szczególnie jeśli twoja kuchnia jest przestronna.

Jaki zlewozmywak do kuchni? Najpopularniejszy – metalowy

Istotną kwestią do rozważenia przed decyzją o zakupie konkretnego zlewu jest też materiał, z którego zlew jest wykonany. Do niedawna królowały zlewy stalowe. Srebrne, kojarzące się z przemysłową stylistyką loftową, są bardzo wytrzymałe i odporne. Uważaj tylko z czyszczeniem – unikaj szorstkich zmywaków i proszków do szorowania, które mogą porysować powierzchnię zlewu. Nie używaj też płynów na bazie chloru – zniszczą zlew, zostawiając smugi na stalowej misie.

Ceramiczny zlew – skandynawski lub prowansalski – czy granitowy?

Bardzo popularne są zlewy ceramiczne – są zazwyczaj wysunięte z linii szafek, wystają też krańcami ponad blatem. By zlew ceramiczny dobrze wpasował się w blat, szafki pod nim muszą być dopasowane do zlewu w odpowiedni sposób. Białe, ceramiczne zlewy często goszczą w kuchniach urządzonych w skandynawskim stylu. Zlewy z białej ceramiki są masywne, ale o opływowych kształtach – przypominają nieco duże umywalki lub nawet głębokie brodziki do prysznica – lubią je też Francuzi, dlatego w wiejskich domach, ale też w paryskich kamienicach, często można spotkać zlewy ceramiczne określane jako prowansalskie. Jeśli wolisz nowocześniejszy design, poszukaj zlewu granitowego.
Nie jest to oczywiście zlew w całości z granitu – taki byłby bardzo ciężki i drogi. Zlewy kuchenne określane jako granitowe wykonane są z mieszanki naturalnego granitu połączonego z akrylem, składnikami ceramicznymi i pigmentami gwarantującymi kolor. Dzięki takim składnikom zlewozmywaki są odporne na wgniecenia i zarysowania, a także na szok termiczny. Im większa zawartość naturalnego kruszywa, tym zlew będzie miał bardziej chropowatą powierzchnię. Można do nich dobrać również baterię wykonaną z tego samego materiału.
Zlewy granitowe mają jeszcze jedną zaletę – występują w wielu odcieniach – od czerni i szarości, przez brązy, beże, odcienie piaskowe, ale można dostać też granitowe zlewy białe. To daje duże możliwości aranżacyjne w dopasowaniu koloru zlewu do mebli kuchennych.

Zlewozmywak wpuszczany w blat czy nakładany?

Zlewozmywak nakładany na blat to ciągle najpopularniejszy model, jeśli chodzi o sposób montażu zlewu. Nakłada się go po prostu na powierzchnię blatu w miejscu, w którym została wycięta dziura. Inaczej montuje się zlewozmywak wpuszczany – ten model nie ma blachy będącej ociekaczem, a cały jego kołnierz umieszczony jest pod blatem. By taki montaż był możliwy, blat musi być wykonany z odpowiedniego materiału. Nie da się np. zamontować zlewu wpuszczanego w blacie ze sklejki, ponieważ cięte krawędzie blatu będą chropowate i nie da się ich właściwie zabezpieczyć przed wodą.
Zdjęcie: Unsplash
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.