Data publikacji:

Porównanie telefonów Motorola Edge 40 vs Xiaomi 13

Motorola Edge 40 czy Xiaomi 13 to świetne smartfony, które są dedykowane osobom poszukującym alternatywy dla flagowych modeli. Przyglądamy się specyfikacji obu telefonów i podpowiadamy, który z nich będzie lepszym wyborem dla ciebie. 
motorola edge 40 pro

Obudowa i ekran

Porównywane przez nas smartfony zostały wykonane z bardzo solidnych materiałów. Zarówno przód, jak i tył zostały pokryte warstwą szkła. Elegancki wygląd i dobrą odporność na uszkodzenia gwarantuje aluminiowa ramka.
Motorola Edge ma 7,6 mm grubości i waży 167 gramów. W przypadku Xiaomi 13 waga wynosi 185 gramów, natomiast obudowa jest grubsza o 0,3 mm. Telefony zostały zabezpieczone przed wodą zgodnie z certyfikatem IP68, co pozwala zanurzyć się pod wodą na głębokość 1,5 metra przez około 30 minut. 
Motorola Edge 40 korzysta z ekranu P-OLED o przekątnej 6,55 cala. Producent zastosował wyższą częstotliwość odświeżania 144 Hz, która powoduje, że obraz jest niezwykle płynny, nawet w przypadku bardzo dynamicznych scen akcji w grach czy filmach. Ponadto mamy wsparcie dla standardu HDR 10+, natomiast jasność maksymalna wynosi 1200 nitów. Przedni panel dysponuje rozdzielczością Full HD+. 
W przypadku Xiaomi 13 mamy do czynienia z ekranem AMOLED o przekątnej 6,38 cala i rozdzielczości Full HD+. Mimo że częstotliwość odświeżania jest nieco mniejsza, to wartość 120 Hz w zupełności wystarczy do uzyskania wysokiej jakości obrazu. W tym modelu, oprócz HDR 10+ mamy wsparcie dla Dolby Vision. Maksymalna jasność wynosi aż 1900 nitów. To przełoży się na lepszą widoczność podczas korzystania z urządzenia w pełnym słońcu. Pod względem jakości obrazu porównywane telefony prezentują bardzo wysoką jakość, dlatego trudno jednoznacznie wskazać, który z nich jest lepszy. 

Procesor, pamięć RAM i bateria

Więcej różnic znajdziemy, zaglądając pod obudowę smartfonów. Motorola Edge 40 jest napędzana przez procesor MediaTek Dimensity 8020, który został wykonany w procesie technologicznym 6 nm . Do dyspozycji mamy 8 GB pamięci RAM oraz pamięć UFS 3.1 w opcji 128 GB lub 256 GB.
Xiaomi 13 korzysta z topowej jednostki Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 wykonanej w procesie technologicznym 4 nm. Ponadto urządzenie ma 8 GB lub 12 GB pamięci RAM. Wybierając telefon w wersji ze 128 GB, otrzymujemy pamięć UFS 3.1. Opcja 256 GB lub 512 GB dysponuje szybszą pamięcią UFS 4.0. 
Specyfikacja mówi sama za siebie i wydajniejszym telefonem jest Xiaomi 13. To szczególnie istotna informacja dla wymagających graczy, poszukujących telefonu do obsługi najnowszych tytułów. Motorola Edge 40, mimo że jest trochę słabsza, nadal jest w stanie poradzić sobie z najnowszymi grami, a także wieloma grami. W codziennym użytkowaniu różnice w wydajności nie będą aż tak zauważalne. 
Motorola Edge 40 została wyposażona w baterię o pojemności 4400 mAh, natomiast Xiaomi 13 ma akumulator większy o jedyne 100 mAh. Takie różnice nie będą miały większego przełożenia na czas pracy. Telefony spokojnie wytrzymają cały dzień intensywnej pracy. W dostarczeniu energii pomoże ładowanie o mocy 68 W w Motoroli i 67 W w Xiaomi. Naładowanie urządzeń powinno zająć około 40 minut. Xiaomi 13 lepiej wypada pod względem bezprzewodowego ładowania, ponieważ maksymalna moc wynosi 50 W. Dla porównania Motorola Edge 40 korzysta z ładowania 15 W. 
xiaomi 13

Aparaty fotograficzne

Motorola Edge 40 to solidny smartfon dla osób, które lubią robić zdjęcia od czasu do czasu. Do dyspozycji mamy dwie kamery. Główna dysponuje rozdzielczością 50 Mpix oraz światłem f/1.4. Drugi aparat jest szerokokątny i ma rozdzielczość 13 Mpix oraz światło f/2.2.
Xiaomi 13 dla mobilnych fotografów powinien być ciekawszym wyborem, ponieważ do dyspozycji mamy trzy aparaty. Główny korzysta z 50-megapikselowej matrycy oraz obiektywu ze światłem f/1.8. Aparat szerokokątny ma 12-megapikselową matrycę ze światłem f/2.2. Zestaw dopełnia teleobiektyw o rozdzielczości 10 Mpix, który ma światło f/2.0 i 3,2-krotne przybliżenie optyczne. Pod względem jakości zdjęć odrobinę lepiej wypada Xiaomi 13, jednak Motorola również prezentuje się bardzo dobrze. Telefon Xiaomi ze względu na obecność teleobiektywu jest nieco bardziej uniwersalny. 
Większych różnic nie dostrzeżemy w przednich aparatach. Oba telefony mają 32-megapikselowe aparaty. Motorola ma jedynie ciemniejszy obiektyw f/2.4, natomiast Xiaomi ma światło f/2.0. 

Cena 

Motorola Edge 40 w wersji z 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej została wyceniona na kwotę 2499 złotych. Dla porównania Xiaomi 13 w konfiguracji z 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej kosztuje 4499 złotych. Różnica w cenie jest więc zauważalna! 

Motorola Edge 40 czy Xiaomi 13 – który smartfon wybrać?

Który z porównywanych przez nas smartfonów jest lepszy? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Ekrany zastosowane w obu telefonach są świetne, a różnice w jakości można powiedzieć, że minimalne. W stronę Motoroli Edge 40 skierują się osoby, które chcą mieć większy smartfon, a także zależy im na lepszej płynności obrazu w grach.
Z drugiej strony Xiaomi 13 dzięki zastosowaniu procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 wyprzedza swojego konkurenta i udowadnia, że nie przez przypadek otrzymał miano flagowca. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli spojrzymy na konfigurację aparatów fotograficznych. Xiaomi 13 wypada lepiej i dla mobilnych fotografów to jest najlepszy wybór. Jednak nie każdy codziennie robi zdjęcia telefonem, dlatego dla wielu osób aparaty Motoroli Edge 40 będą w zupełności wystarczające. 
Oba smartfony mają ze sobą trochę wspólnego. Przede wszystkim działają mniej więcej tyle samo na jednym cyklu baterii. Czas ładowania również jest zbliżony i tutaj trudno znaleźć jednoznacznego zwycięzcę. 
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.