Data publikacji:

Murek oporowy: z czego najtaniej wykonać?

Pochyłości terenu i różnego rodzaju skarpy to często występujące elementy ukształtowania terenu zarówno na działkach prywatnych, jak i przestrzeniach firmowych. I chociaż tego typu wzniesienia wykorzystać można pod względem estetycznym i widokowym, w praktyce bywają bardzo niebezpieczne i prowadzić mogą do osunięcia się terenu oraz zniszczenia budynków stojących powyżej. Doskonałym rozwiązaniem z wielu względów, w tym estetycznych, jest murek oporowy. Z czego najtaniej można wykonać tego typu zabezpieczenie i które materiały warto zastosować, by tego typu konstrukcja była trwała i spełniała swoje funkcje w możliwie najlepszy sposób?
murek oporowy z czego najtaniej

Czym jest mur oporowy i jakie pełni funkcje?

Murek oporowy na skarpie lub innych nachyleniach terenu to konstrukcja podtrzymująca grunt i cały nasyp ziemny przed osunięciem. Konstrukcje tego typu niezbędne są wszędzie tam, gdzie kąt czy stromość danego gruntu jest na tyle duża, że grozi osunięciem lub przemieszczaniem znacznych mas ziemi. Tego typu ryzyko pojawia się wszędzie tam, gdzie znacznemu wzrostowi ulega ciśnienie hydrostatyczne w związku z przepływem wód gruntowych, specyficzną spoistością i tarciem wewnętrznym gruntu.
Murki oporowe służą nie tylko do zabezpieczania ziemi przez osunięciem. Wykorzystywane są również jako umocnienie brzegów wgłębnika, element budowy podjazdu, zabezpieczenie fundamentów, skracanie stoków w niewielkich ogrodach czy funkcjonalne i estetyczne tarasy ogrodowe zorganizowane na pochyłym terenie. Murek oporowy z bloczków betonowych, jak i innego rodzaju materiałów, można postawić samodzielnie i bez zgłoszenia. Jest tak jednak tylko wtedy, gdy jego wysokość nie przekracza 1,2 m oraz konstrukcja nie wiąże się z koniecznością wykonania głębokich fundamentów, odpowiedniego zbrojenia oraz obliczeń, co do grubości czy naporu gruntu. Wyższe murki wymagają specjalistycznego zaprojektowania oraz uzyskania pozwolenia na budowę. 

Z czego można wykonać murek oporowy?

Murki oporowe można wykonać z wielu różnych materiałów. Ich wybór zależy w głównej mierze od indywidualnych predyspozycji estetycznych oraz możliwości finansowych. Materiałem, który bywa wybierany na konstrukcję murków oporowych, jest często cegła klinkierowa, łupki, kamień, drewno, otoczaki, kształtki betonowe, beton ułożony w szalunku czy też gotowe mury oporowe prefabrykowane. W wielu przypadkach konstruowany bywa również murek oporowy z gazonów lub estetycznych i nowoczesnych gabionów.

Murek oporowy z bloczków betonowych – wygoda, ekonomia i estetyka

Na rynku dostępne są prefabrykowane, gotowe bloczki na murek oporowy wykonane z betonu. To praktyczne elementy, które z łatwością ułożyć można w dowolnym miejscu w ogrodzie czy na skarpie. Dodatkowo komponenty te świetnie sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych, także w architekturze miejskiej czy przy domach jednorodzinnych. Poszczególne bloki w kształcie litery L dają również możliwość skracania i wyrównywania stoków oraz ciekawych aranżacji ogrodowych. 
Murek oporowy z bloczków betonowych, zarówno w kształcie litery L, jak i innych modeli, jest rozwiązaniem korzystnym finansowo i jednym z najtańszych, jeśli chodzi o solidne i wytrzymałe materiały, które posłużą na lata. Cena jednego bloczka o długości około 40 cm i wysokości około 25 cm to koszt od 3 zł. Taką konstrukcję można też zbudować znacznie szybciej niż w przypadku murku z cegieł czy otoczaków. Szary beton doskonale pasować będzie do dowolnej kolorystyki okolicznych zabudowań oraz ogrodzenia w dowolnym stylu. Jest to więc obok gazonów bardzo dobry pomysł na tani murek oporowy.

Od czego zależy cena murku oporowego?

Na ostateczny koszt wykonania konstrukcji murku oporowego wpływa wiele różnych czynników. Tak jest również w przypadku, gdy chcemy postawić zarówno wielki mur, jak i jedynie pełniący estetyczne funkcje murek oporowy. Z czego najtaniej go zbudować to jedynie jeden z aspektów. Na ostateczną kwotę wpływa również grubość budowli, spoiwo, sposób przymocowania poszczególnych elementów i osadzenie w gruncie. W przypadku gdy murek ma pełnić również funkcję zabezpieczenia przed osuwaniem się gruntu, a nachylenie jest znaczne, przed wyborem właściwej opcji warto zaczerpnąć opinii specjalisty. Dokona on analizy oraz oceny konkretnego przypadku, a także wskaże najlepsze możliwe opcje co do materiału, wysokości, grubości, mocowania i innych kluczowych wytycznych.
Murek oporowy można zbudować samemu, posiłkując się wieloma ogólnodostępnymi w internecie poradnikami. Jednak jeżeli konstrukcja ma być stabilna, wytrzymała oraz bezpieczna, warto to zadanie zlecić profesjonalnej ekipie lub specjaliście, który dokona niezbędnych dla budowy działań w odpowiedni sposób. Zaczerpnięcie opinii specjalistów, jak i skorzystanie z ekipy budowlanej wiąże się jednak z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Warto więc przed zakupem materiału, jak i pochopnym rozpoczęciem prac dokładnie przeanalizować zamierzoną budowę.
W przypadku gdy budowa wymagać będzie utworzenia wyższej lub grubszej konstrukcji, może być niezbędne również skorzystanie z dodatkowej pomocy specjalistycznego sprzętu, co podniesie ostateczny koszt przedsięwzięcia.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!