Data modyfikacji:

Jaka mysz do pracy?

Jeżeli w pracy dużo czasu spędzacie przed komputerem, to koniecznie powinniście zadbać o odpowiedni sprzęt. W celu zapewnienia jak największego komfortu użytkowania powstały myszki biurowe. Z tego tekstu nie tylko dowiecie się, jakie są polecane myszki do pracy, ale także na co warto zwrócić uwagę podczas doboru akcesorium spełniającego wasze potrzeby.
myszka biurowa

Na co zwrócić uwagę, kupując myszkę do pracy?

Zanim zdecydujecie się kupić nową myszkę, najpierw zastanówcie się, jakiego dokładnie sprzętu oczekujecie. Wbrew pozorom tego typu akcesoria komputerowe są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem projektu obudowy, sposobu komunikacji z innymi urządzeniami, jak i zastosowanych podzespołów.
Poniżej kilka najważniejszych funkcji myszy do pracy, o jakich powinniście pamiętać:
  • Komunikacja – jeśli pracujecie przy komputerze stacjonarnym, to prawdopodobnie w zupełności wystarczy wam klasyczna myszka przewodowa, która zazwyczaj będzie także nieco tańsza ze względu na brak modułu radiowego lub Bluetooth. Gdybyście natomiast pracowali przy laptopie i często załatwiali sprawy biznesowe poza domem, to w takim przypadku zapomnijcie o kablu, tylko zainwestujcie w solidną myszkę bezprzewodową, aby znacząco zwiększyć komfort użytkowania w kawiarni czy innych tego typu miejscach.
  • Ergonomia – myszki biurowe różnią się kształtem, wagą oraz wymiarami. Koniecznie upewnijcie się, że wybrany przez was sprzęt nie będzie np. za mały do waszych dłoni lub zbyt lekki (albo na odwrót). Projekt obudowy ma też znaczenie pod kątem sposobu, w jaki zazwyczaj trzymacie myszkę (palm grip, claw grip, fingertip grip).
  • Liczba przycisków – do przeglądania internetu i obsługi prostych programów edytorskich w zupełności wystarczy gryzoń ze standardowym układem przycisków. Natomiast osoby, których praca polega na obsługiwaniu bardziej zaawansowanego oprogramowania, powinny pomyśleć o myszce z dodatkowymi przyciskami, które będzie można zaprogramować wedle własnych potrzeb.
  • Rolka – w pracy biurowej istotne jest też, w jaki sposób pracuje rolka w myszce. Niektóre działają sztywniej, inne kręcą się znacznie szybciej, a w niektórych modelach dokładane są nawet dodatkowe rolki, co też warto mieć na uwadze.
  • Rodzaj sensora – myszy optyczne są nieco mniej precyzyjne, ale można z nich korzystać na wszelkiego rodzaju powierzchniach, nawet jeśli występują na nich nierówności. Natomiast mysz laserowa to dobry sprzęt dla osób, które korzystają z PC i mogą przesuwać gryzonia po specjalnych podkładkach. Podczas wyboru myszki warto również spojrzeć na częstotliwość odświeżania sensora  – im większy parametr DPI, tym szybciej i płynniej będziecie mogli poruszać kursorem po ekranie.
  • Myszka do pracy – jaką wybrać?

    Poniżej znajdziecie przykłady myszek biurowych w różnych przedziałach cenowych oraz oferujących dodatki skrojone pod konkretne potrzeby użytkowników.

    Logitech MX Master 3S – profesjonalna mysz do pracy biurowej

    Jeżeli zależy wam na jak największej funkcjonalności waszego nowego gryzonia, to model Logitech MX Masters 3S z pewnością spełni wasze potrzeby. Urządzenie nie tylko posiada ciche i wytrzymałe przyciski, ale także zostało wyposażone w dodatkową rolkę, którą można kontrolować m.in. poziom dźwięku lub pionowe przesuwanie w arkuszach kalkulacyjnych. Ponadto myszka wspiera funkcje gestów, z pomocą których w łatwy sposób można np. włączać konkretne programy, jak przy użyciu laptopowego touchpada. Oprócz tego producent zaimplementował elektromagnetyczne kółko przewijania, umożliwiające przewinięcie 1000 wierszy zaledwie w sekundę.

    Trust Ozaa+ – mysz do pracy do 200 zł

    Jeśli chodzi o wygląd i ergonomię użytkowania, to Ozaa+ można porównać do wcześniej opisanego modelu MX Master 3S. Aczkolwiek tutaj producent zastosował o wiele mniej dodatkowych funkcji, co natomiast przełożyło się na znacznie niższą cenę. Niemniej w akcesorium firmy Trust nie zabrakło praktycznej bocznej rolki, z której zrobicie pożytek w wielu sytuacjach. Należy przy tym zaznaczyć, że urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o komunikacji bezprzewodowej – producent do zestawu dołącza odbiornik USB 2,4 GHz, lecz mysz korzysta także z technologii Bluetooth. Gryzonia można mieć sparowanego jednocześnie z trzema urządzeniami.

    Logitech MX Vertical – wertykalna mysz do pracy

    Logitech MX Ergo to niesamowicie intrygująca myszka, która zaskakuje swoim designem. Nie trzymamy jej jak standardowego gryzonia, tylko ściskamy, jakbyśmy podawali komuś dłoń. W ten sposób uzyskujemy naturalną pozycję ręki, co jednocześnie przekłada się na mniejszy ucisk nadgarstka i obciążenie przedramienia. To doskonały sprzęt dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem i odczuwających ból dłoni po kilkugodzinnej pracy.

    ASUS MD100 – bezprzewodowa mysz biurowa do 100 zł

    Tym razem mam dla was propozycję niewielkiej myszki bezprzewodowej, którą możecie już kupić za mniej niż 100 złotych (albo parę złotych więcej, zależy od sklepu). Co prawda ASUS MD100 nie oferuje żadnych specjalnych funkcji, ale za to może pochwalić się niemalże bezgłośnym klikiem, satysfakcjonującą do pracy biurowej rozdzielczością 1600 DPI oraz ciekawą, płaską konstrukcją. Dzięki temu akcesorium łatwiej przenosić w torebce czy plecaku. Ponadto jest to też gadżet dla osób, które zwracają uwagę na wygląd sprzętów komputerowych – do wyboru macie kilka wariantów kolorystycznych, jak np. Quiet Blue, Solar Blue i Liliac Mist Purple.

    Razer Naga Trinity – mysz biurowa do zadań specjalnych

    Teoretycznie w tym przypadku mamy do czynienia z zaawansowaną technologicznie myszką gamingową, ale jej specyficzna konstrukcja sprawia, że z urządzenia można również zrobić pożytek w pracy biurowej. A to dlatego, że model Naga Trinity posiada w zestawie trzy wymienne panele boczne oferujące dostęp do dodatkowych dwóch, siedmiu lub dwunastu przycisków. Oczywiście każdy z nich można dostosować do swoich potrzeb za sprawą autorskiego oprogramowania Razera. Takie rozwiązanie sprawia, że sprzęt doskonale sprawdzi się w pracy grafika, montażysty czy np. osoby korzystającej jednocześnie z wielu skomplikowanych programów. Nie trzeba więc pamiętać skrótów klawiszowych na klawiaturze, tutaj wszystkie opcje przypiszecie do myszki.

    HP 150 – tania mysz do pracy do 50 zł

    Na koniec zostawiłem podstawową mysz biurową, którą kupicie za mniej niż 50 złotych. Jest to w zupełności wystarczające urządzenie dla osób, które wykonują na komputerze podstawowe czynności i nie potrzebują sprzętów wyposażonych w nowoczesne, zaawansowane technologie. HP 150 podłączycie do peceta lub laptopa za pomocą przewodu o długości 1 metra (dostępny jest też wariant bezprzewodowy), natomiast mysz oferuje sensor o rozdzielczości 1600 DPI oraz trzy przyciski. Ogromną zaletą myszki jest symetryczna obudowa, dzięki której z akcesorium skorzystają zarówno osoby prawo-, jak i leworęczne.
    Zdjęcie: materiały prasowe Logitech
    Autor: Orkisz