Data modyfikacji:

Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki?

Kupowanie lodówki to dość poważna decyzja. Lodówka najprawdopodobniej będzie służyć w danym gospodarstwie domowym przez kilka, a nawet kilkanaście lat. To zależy od tego, jak taki sprzęt będzie się sprawować, czy okaże się bezawaryjny i czy korzystanie z niego nie będzie zbyt uciążliwe. Są osoby, które zmieniają lodówki z powodu wprowadzania na rynek coraz nowszych technologii. Przy zmianie lodówki może też chodzić o design – lodówka jak najbardziej powinna się wpisywać w stylistykę domu lub mieszkania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy kupnie lodówki!
na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki

Kupno lodówki – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach branża AGD zapewnia konsumentom ogromny wybór lodówek. Dawno temu minęły czasy, w których klient nie miał żadnego wyboru i brał to, co pojawiło się akurat w sklepie. Ograniczony wybór domowego sprzętu skończył się w latach 90. XX wieku. 
Dzisiaj bardzo dobra lodówka to produkt praktycznie na każdą kieszeń. Na rynku są marki luksusowe i marki ekonomiczne. Lodówkę można kupić za gotówkę lub na raty, dzięki czemu ludzie chętniej podejmują decyzje o wymianie lodówki. 
Warto zauważyć, że dawniej produkowano sprzęt, który wytrzymywał powyżej 10 lat. Obecnie trzeba zakładać, że lodówka może zepsuć się szybciej, przez co można się zastanowić nad wykupieniem przedłużonej gwarancji lub brać pod uwagę kolejną wymianę lodówki w ciągu 5–10 lat. 

Na co zwracać uwagę przy kupnie lodówki?

Jaką lodówkę kupić? Podczas kupowania lodówki trzeba zwracać uwagę na poniższe elementy:
  • Wymiary lodówki. Być może jest to sprawa oczywista dla wielu osób, ale zdarzają się przypadki klientów, którzy kupują lodówkę „na oko”, a w trakcie dostawy okazuje się, że lodówka się nie zmieści. Jest to szczególnie ważne przy małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, a także na poddaszach, gdy lodówka ma stanąć pod dachowym skosem. Gabaryty lodówki muszą pasować do wybranej przestrzeni. Nowa lodówka nie powinna powodować konieczności reorganizacji całej kuchni. Chociaż w sklepach internetowych w standardzie jest zwrot produktów bez podania przyczyny, to jednak wymiana takiego sprzętu może okazać się kłopotliwa, zwłaszcza jeśli klient potrzebuje lodówki „na już".
  • Pojemność lodówki. Trzeba ją po prostu dopasować do liczby osób w rodzinie. Mniejszej lodówki może potrzebować singiel, a zdecydowanie większej – kilkuosobowa rodzina.
  • Czy lodówka wolnostojąca czy do zabudowy. Przy zabudowie koniecznie trzeba sprawdzić, czy sprzęt się w niej bez problemu zmieści.
  • Energooszczędność. Lodówka to sprzęt, który pracuje non stop. Większość sklepów internetowych podaje orientacyjny roczny koszt zużycia energii elektrycznej. Ma to ogromne znaczenie w czasach, w których światu grozi kryzys energetyczny, a koszty energii elektrycznej mają wzrosnąć.
  • Czy lodówka pracuje głośno, czy cicho. Taki parametr zawsze jest podany w opisie produktu. Powszechnie uznaje się, że cicha lodówka nie przekracza 40 dB (decybeli). Wiele też zależy od tego, czy lodówka będzie stała w kuchni zamkniętej, czy w salonie z aneksem kuchennym. Najcichszych lodówek mogą poszukiwać muzycy, którzy mają świetny słuch, przez co każda lodówka może być dla nich głośna. Innym osobom dźwięk lodówki raczej nie powinien przeszkadzać, ale skoro można wybrać bardzo cichą lodówkę, to czemu nie skorzystać z takiej opcji.
  • Użyteczność lodówki. Każdy może mieć inne potrzeby kulinarne, od których zależą zakupy produktów spożywczych. Warto zapoznać się z opisem lodówki, a także sprawdzić, jak wygląda jej wnętrze. Chodzi o to, czy lodówka ma odpowiednią liczbę półek i szuflad. Niektóre osoby chcą, by w lodówce były stojaki na butelki.
  • Jakie funkcje dodatkowe ma lodówka. Czy służy wyłącznie do chłodzenia i mrożenia produktów spożywczych, czy ma kostkarkę do lodu, czy nie trzeba jej rozmrażać, czy jest łatwa do utrzymania w czystości.
  • Jak lodówka zachowa się w razie awarii elektrycznej. Takie awarie zawsze mogą mieć miejsce, przez co warto sprawdzić, ile czasu lodówka wytrwa bez prądu. 
  • Sposób otwierania drzwi. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, z której strony lodówka może być otwierana i czy ewentualnie jest możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi lodówki.
  • Umiejscowienie zamrażalnika. Czy zamrażalnik znajduje się na górze, czy na dole lodówki. Osoby przyzwyczajone do zamrażalnika na dole mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do zamrażalnika umiejscowionego na górze lodówki.
  • Marka. Lepiej jest postawić na produkty znanych i renomowanych producentów. Takie firmy mają wieloletnie doświadczenie w branży AGD i stale pracują nad ulepszeniem swoich produktów. Wprowadzają innowacje. Doskonale wiedzą, jaka powinna być idealna lodówka.
  • Design. Jeśli chodzi o wygląd lodówki, to jest on bardzo ważny dla osób, które na każdym kroku zwracają uwagę na nieszablonowość. Design lodówki może zaskakiwać lub wyróżniać kuchenne wnętrze. Być może dla większości osób bardziej liczy się to, jak działa lodówka, ale jej prezencja też powinna być istotna. Nie dotyczy to lodówek pod zabudowę.

Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki?

Przy wybieraniu lodówki bardzo ważna jest jej cena. Każdy indywidualnie decyduje, ile jest w stanie wydać na lodówkę. Nie wszyscy przecież muszą kupować produkty uznawane za luksusowe, a poza tym w cenowych widełkach 1000–2500 zł można kupić świetną pod względem jakościowym i designerskim lodówkę.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.