Data publikacji:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu?

Zakup telefonu może być dosyć trudnym zadaniem dla każdej osoby, która nie wymienia regularnie swojego urządzenia i nie jest na bieżąco ze światem elektroniki. W końcu parametry najlepszych telefonów zmieniają się z roku na rok. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, które funkcje mają znaczenie podczas zakupu smartfonu, na co uważać, gdy decydujemy się na zakup telefonu używanego oraz jakie są obecne wartości minimalne większości parametrów dla sprawnego działania telefonu. Dowiedz się, na co dokładnie zwrócić uwagę przy zakupie telefonu, by służył Ci jak najdłużej.
na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu

Na co zwracać uwagę przy zakupie smartfona?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu? Wbrew pozorom wcale nie na możliwie jak najlepszy aparat czy nowoczesny design. Oczywiście, są to istotne kwestie dla większości użytkowników, jednak niestety to nie one warunkują funkcjonalność telefonu. Podstawową decyzją, jaką należy podjąć przed rozważaniem parametrów smartfonów, będzie system operacyjny, z którego będziemy chcieli korzystać. Do wyboru są:
  • Android – obecnie najczęściej wybierany zarówno przez użytkowników telefonów, jak i producentów.
  • iOS – wykorzystywany w smartfonach marki Apple. Znany z płynności działania, aczkolwiek zupełnie innego interfejsu niż Android.
  • Windows – budzący najwięcej kontrowersji. Jedni go uwielbiają, natomiast inni natychmiast wymieniają telefony z tym systemem.

Wybór smartfona po parametrach – co jest istotne?

Kluczem do poprawnego działania telefonu jest procesor oraz ilość pamięci RAM. Obecnie najlepsze procesory to te ośmiordzeniowe. W zakresie pamięci RAM najlepiej jest kierować się zasadą, że im więcej jej będzie, tym lepiej. 4 GB pamięci RAM to absolutna podstawa w telefonach ze średniej półki cenowej. Obecnie RAM dochodzi jednak nawet do 12 GB. Pamięć wewnętrzna jest równie ważna, jednak nie aż tak, pod warunkiem że smartfon posiada wejście na kartę microSD. Rozdzielczość ekranu telefonu powinna wynosić od Full HD wzwyż. To znaczy, że interesujące będą również rozdzielczości Full HD+, QHD, QHD.
Coraz więcej osób decyduje się na wybór telefonów z opcją DualSIM, która powoli staje się standardem w większości telefonów dostępnych na rynku. Jest to o tyle wygodne, że jeśli posiadamy telefon firmowy oraz prywatny, połączenia z obu, można odbierać na jednym urządzeniu. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na to, by producent oferował aktywny DualSIM, dzięki któremu nie będzie konieczności przełączania się pomiędzy kartami SIM i będą one działać równolegle.
W zakresie aparatu warto zwrócić uwagę na obecność obiektywu szerokokątnego, aparatu głębi oraz trybu nocnego. Przy filmikach przyda się również stabilizacja obrazu. Akumulator w smartfonie powinien mieć moc rzędu co najmniej 5000 mAh, ale oczywiście im więcej, na tym dłuższe działanie bez ładowania będzie można sobie pozwolić. Na zużycie baterii wpływ ma między innymi ilość aplikacji działających w tle, włączone funkcje związane z łącznością i lokalizacją oraz częstotliwość użytkowania. Nie bez znaczenia będzie także rodzaj procesora, rozdzielczość i przekątna ekranu. W przypadku osób z zainteresowaniami survivalowo-militarnymi, które szukają telefonów niezniszczalnych w teren, dobrym wyborem będą telefony z wymienną baterią do dokupienia.
Wybierając telefon, można zwrócić uwagę także na jego funkcje dodatkowe. Wśród tych najbardziej lubianych przez konsumentów i często spotykanych w smartfonach wymienić można:
  • moduł NFC – wykorzystywany głównie do płatności zbliżeniowych w sklepach przy pomocy smartfonów. Umożliwia jednak również szybkie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami.
  • sieć 5G – której obecność w telefonie pozwoli korzystać z szybszego internetu, przesyłania i pobierania plików. Coraz więcej telefonów będzie działać w tej technologii.
  • ładowanie indukcyjne – dzięki któremu nie ma konieczności każdorazowego podłączania telefonu do ładowarki poprzez obecnie najczęściej używane gniazdo USB typu C. Smartfon wystarczy położyć na ładowarce indukcyjnej, która będzie znajdować się w łatwo dostępnym miejscu w domu.
  • wodoszczelność – która być może nie jest kluczowym parametrem podczas wyboru telefonu, jednak w czasie deszczu czy wakacji nad morzem może uratować nasz telefon.
Coraz większa ilość producentów obecnie rezygnuje ze złączy słuchawkowych w swoich telefonach. Jeśli zatem posiadamy słuchawki przewodowe i nie chcemy ich wymieniać na modele bezprzewodowe (które trzeba ładować), zwróćmy uwagę na obecność wejścia na słuchawki w telefonie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego telefonu?

Kupując telefon używany, warto sprawdzić przede wszystkim, w którym roku został wyprodukowany czy ile ma pamięci RAM. Warto zapytać sprzedawcę również o to, czy smartfon ma założonego Simlocka. Najlepiej kupować telefony wyłącznie z pewnych źródeł, ponieważ kupując aparat używany, narażamy się na to, że sprzęt był kradziony.
Przed rozpoczęciem użytkowania konieczne jest także przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, by zminimalizować ryzyko korzystania z niego razem ze złośliwymi oprogramowaniami, które mogłyby wykraść np. hasła bankowe. Numer IMEI telefonu zawsze powinien być zgodny z tym, który znajduje się na jego pudełku. Należy uważać również na podrobione urządzenia.

Jakich telefonów nie kupować?

Obecnie najlepiej nie kupować telefonów, które są starsze niż kilka lat. Wybierając model tegoroczny lub z zeszłego roku nie narażamy się na to, że urządzenie okaże się całkowicie niewydajne po aktualizacji systemu czy ściągnięciu na nie kilku aplikacji. Kupując dobry telefon, można liczyć na to, że posłuży on o wiele dłużej. Zdecydowanie nie warto kupować telefonów, które mają przykładowo mniej niż 3 GB pamięci RAM czy oferują rozdzielczość niższą niż Full HD.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!