Data modyfikacji:

Na jaki procesor do laptopa się zdecydować?

Procesor to jeden z najważniejszych podzespołów w laptopie, dlatego warto zadbać, żeby był jak najlepszej jakości i charakteryzował się dobrymi parametrami. Jest to szczególnie ważne, gdy wykonujemy na naszym komputerze mobilnym skomplikowane czynności, wymagające dużej mocy obliczeniowej, zajmujemy się grafiką lub często gramy w najnowsze gry.
Często mawia się, że procesor jest sercem komputera, także mobilnego. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych modeli, dlatego trzeba dokładnie zastanowić się, jaki procesor wybrać. Przede wszystkim należy mieć CPU adekwatne do zadań, jakie będą wykonywane na laptopie. Niektóre z nich wymagają dużej mocy obliczeniowej i trzeba wziąć to pod uwagę, dokonując porównania procesorów. Warto także wiedzieć, że nie w każdym modelu laptopa można wymienić procesor na wydajniejszy, jeśli uznamy, że dotychczasowy nie spełnia oczekiwań. Jeśli producent zastosował CPU w postaci chipu z obudową BGA zamiast układu PGA, można o tym zapomnieć. W takim przypadku konieczne jest użycie specjalistycznych narzędzi do montażu powierzchniowego, a tych nie mają nawet niektóre serwisy. Dlatego już na etapie wybierania laptopa należy koniecznie zwrócić uwagę, w jaki procesor został wyposażony dany model i czy spełni on nasze wymagania.
W naszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając CPU, dokonamy porównania procesorów najlepszych producentów, sprawdzimy, co różni tak popularny procesor i5 od i7. Będzie też coś dla miłośników gamingu — odpowiemy na pytanie, jaki jest najlepszy procesor do gier oraz czy podkręcanie procesora to dobry pomysł.

Jaki procesor wybrać?

Wspomnieliśmy już, że decyzja, jakiego rodzaju procesor wybrać, powinna zostać podjęta najlepiej już na etapie wybierania konkretnego laptopa. Warto wtedy zapisać model procesora, jaki został użyty w danej konfiguracji komputera mobilnego, i dokładnie przyjrzeć się parametrom CPU. Należy zwrócić uwagę, jaką wydajność zapewnia konkretny procesor, ile ma rdzeni i wątków, jaka jest częstotliwość jego taktowania oraz ilość pamięci podręcznej cache.

Dużo o wydajności danego CPU mówi nam częstotliwość taktowania. Dlatego podejmując decyzję, jaki procesor wybrać, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ten parametr. Oczywiście im wyższe taktowanie, tym większe możliwości procesora. Czasami warto zdecydować się na CPU z funkcją TURBO, która pozwala na automatyczne zwiększenie wydajności, gdy zachodzi taka potrzeba. Istotna jest również liczba rdzeni, a także wątków (ta sama liczba rdzeni może obsługiwać więcej wątków, a wtedy mamy wyższą wydajność). Do podstawowych czynności wystarczy przeważnie CPU dwurdzeniowy, lecz do uruchamiania najnowszych gier lub do obróbki grafiki konieczne będzie użycie już co najmniej czterech rdzeni. Zastanawiając się, jakiego rodzaju procesor wybrać, warto także sprawdzić, jak dużą pamięć wbudowaną zawiera. Im więcej pamięci cache, tym szybciej działa CPU.

Porównanie procesorów — jakie modele w czołówce?

Różne rankingi, w których znajdziemy porównanie procesorów, tak naprawdę nie do końca są przydatne dla osób szukających dla siebie laptopa z odpowiednim procesorem. Zestawienia takie to najczęściej tylko ogólne porównanie różnych modeli CPU pod względem wybranych parametrów. Jak już podkreślaliśmy, ostateczna decyzja o wyborze procesora powinna być uzależniona przede wszystkim od konkretnych potrzeb użytkownika. Nie zawsze trzeba zaopatrywać się w najbardziej wydajne CPU, które znajdują się na czele różnych zestawień.

Jednak dla tych osób, które lubią analizować wszelkie rankingi i dla których ważne jest takie porównanie procesorów, przygotowaliśmy nasz krótki ranking godnych uwagi CPU:
Lp. Nazwa procesora Cache (L2+L3) TDP MHz — Turbo Rdzenie/wątki
1. Intel Xeon E5-2697 v2
3 + 30 MB
130
2700‒3500
12/24
2. Intel Core i7-4960X
1,5 + 15 MB
130
3600‒4000
6/12
3. Intel Core i7-6700K
1 + 8 MB
91
4000‒4200
4/8
4. Intel Xeon E5-2680
2 + 20 MB
130
2700‒3500
8/16
5. Intel Core i7-3960X
1,5 + 15 MB
130
3300‒3900
6/12
To porównanie procesorów pokazuje, że na rynku dominuje przede wszystkim Intel jako producent CPU. To właśnie ta firma skonstruowała jedne z najbardziej popularnych modeli ‒ procesor i5 oraz i7. Sprawdźmy, jaka jest między nimi różnica.

Czym różni się procesor i5 od i7?

Zanim zaczniemy sprawdzać, jaka jest tak naprawdę różnica między procesorami i5 a i7, trzeba podkreślić, że w laptopach stosuje się nieco inną odmianę CPU niż w komputerach stacjonarnych. W komputerach mobilnych wykorzystuje się procesory i5 z dwoma rdzeniami, natomiast i7 mają dwa lub cztery rdzenie. W obydwu tych procesorach znajdziemy technologię Hyper Threading (obsługa wielowątkowości, wykonywanie kilka zadań jednocześnie), zintegrowany układ graficzny i Turbo Boost Technology. Ta ostatnia technologia jest jednak bardziej wydajna w i7. Procesor i5 ma pamięć podręczną cache 3 MB, natomiast i7 — 4 MB (2-rdzeniowy) lub od 6 do 8 MB  (4-rdzeniowy, 8-wątkowy). Który z nich będzie lepszym procesorem do gier? Sprawdźmy.

Jaki procesor do gier?

Kiedy zastanawiamy się, jakie procesory do gier będą najlepsze, od razu przychodzi nam do głowy stwierdzenie, że zapewne najmocniejsze. Coraz więcej producentów laptopów wypuszcza na rynek modele przeznaczone właśnie dla graczy. To tzw. laptopy gamingowe. Gdy sprawdzimy, jaki procesor najczęściej się w nich znajduje, okaże się, że jest to Intel Core i5 lub Intel Core i7. Mogłoby się wydawać, że w tym przypadku najlepszym wyborem dla miłośnika gier na PC będzie właśnie i7. Niezupełnie jednak tak jest. Czasem okazuje się, że o wiele wydajniejszym procesorem do gier jest i5. Wynika to z faktu, że cały czas pojawiają się nowe modele procesorów mobilnych. Może się więc okazać, że procesor i7 z poprzedniej generacji, mający niską wartość taktowania, w rzeczywistości nie ma wcale lepszej wydajności niż najnowszej generacji i5. Przy okazji trzeba podkreślić, że w laptopach przeznaczonych dla graczy procesory często wykorzystują funkcję TURBO, dlatego na jej wartość także należy zwracać uwagę, szukając procesora do grania. Co robić jednak, gdy mamy już laptop, a nie możemy wymienić CPU? Niektórzy użytkownicy decydują się na podkręcanie procesorów. Jeśli nie wiecie, o co chodzi, kilka słów wyjaśnienia znajdziecie poniżej

Podkręcanie procesora — czy warto?

Zanim z entuzjazmem zaczniemy podkręcać procesor w naszym laptopie, najpierw kilka słów, które mogą ostudzić nieco zapał do overclockingu. Przede wszystkim nie wiadomo, czy rzeczywiście uda się osiągnąć znacznie lepsze rezultaty, jeśli chodzi o pracę procesora. Poza tym podkręcanie procesorów to także ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu. Zanim to zrobimy, warto przeprowadzić test obciążeniowy i sprawdzić, jak w tych warunkach radzi sobie układ chłodzenia. Jeśli wszystko jest w porządku, można zaryzykować overclocking. Wiele osób jest zadowolonych z rezultatów, jakie osiągnęli, podkręcając procesor, ale oczywiście nie ma tu reguły.

Kupując laptop, warto zwracać dużą uwagę, na to, jaki procesor został w nim zamontowany. Dzięki temu będziemy mogli dobrać sprzęt do naszych potrzeb, unikając frustracji w czasie późniejszej eksploatacji, gdy okaże się, że jednak procesor nie radzi sobie z obliczeniami, a laptop przycina się i zawiesza, zamiast płynnie pracować.

Podobne artykuły

klawiatury membranowe

Klawiatury membranowe: zalety i wady. Dlaczego warto kupić klawiaturę membranową?

2021-04-13
Jeżeli planujecie przesiąść się z laptopa na komputer stacjonarny, to musicie przemyśleć dokładnie, jaki rodzaj klawiatury będzie dla was odpowiedni. W sprzedaży dostępne są modele z mechanicznymi przełącznikami lub membraną. Przyjrzymy się tym drugim. W tekście wyjaśnimy, jak działa klawiatura membranowa, a także jakie są jej największe wady oraz zalety. Zaczynajmy.
papier fotograficzny do drukarki

Jaki papier fotograficzny do drukowania zdjęć w domu wybrać?

2021-04-08
Wybór papieru fotograficznego do drukowania zdjęć w domu jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości i dobrze odwzorowanych kolorów. W naszym poradniku dowiesz się, na co należy zwracać uwagę przy zakupie papieru fotograficznego do drukarki.
zasilanie awaryjne

Awaryjne zasilanie domowego sprzętu. Przegląd UPS-ów do 1000 zł

2021-04-07
Gdy specjaliści od energetyki przewidują nadchodzący blackout – rozległą awarię zasilania – warto zabezpieczyć się przed problemami. Jednym ze sposobów jest UPS. To awaryjny zasilacz zdolny podtrzymać działanie naszych domowych sprzętów, a zwłaszcza komputera, po odcięciu prądu. Które UPS-y do 1000 zł są warte uwagi?
ranking drukarek laserowych wielofunkcyjnych

Ranking drukarek laserowych wielofunkcyjnych

2021-04-07
Pomimo cyfryzacji, wiele osób nadal jest zmuszona do drukowania dokumentów. Żeby usprawnić ten proces, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości sprzęt o jak najlepszych parametrach – bez względu na to, czy planujecie drukować dokumenty w domowym zaciszu, czy w biurze. W tym tekście zdradzimy, na co powinniście zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej drukarki laserowej wielofunkcyjnej, a także jakie modele są warte waszych pieniędzy.