Data publikacji:

Najskuteczniejsze bakterie do szamba: jakie wybrać? Poradnik, czym rozpuścić gęste szambo

Jakie są najskuteczniejsze bakterie do szamba? Jakie wybrać? Poradnik, czym rozpuścić gęste szambo, odpowiada na pytanie, czy istnieje taki proszek do szamba, żeby nie śmierdziało. Czym rozpuścić gęste szambo? Temat może i nieco niesmaczny, ale bez szamba ani rusz, gdy twoja posesja nie ma podłączenia do kanalizacji miejskiej, więc warto poznać nieco szczegółów z tej tematyki.
najskuteczniejsze bakterie do szamba

Najskuteczniejsze bakterie do szamba – jakie wybrać? Poradnik, czym rozpuścić gęste szambo

Jeśli twój dom mieści się w terenie, gdzie nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji miejskiej, sposobem na odprowadzanie nieczystości płynnych z gospodarstwa domowego staje się szambo. Wiąże się to z pewnymi obowiązkami, których musi dopilnować gospodarz posesji, a którymi jest wywóz nieczystości, czyli inaczej wywóz szamba. Ale na tym nie koniec. Trzeba także zadbać o rozpuszczanie szamba i wszelkie kwestie związane z udrożnieniem rur. I dlaczego powstał nasz artykuł. 

Rozpuszczanie szamba – po co i dlaczego? 

Dlaczego warto rozpuszczać szambo. Regularne rozpuszczanie szamba pozwala ograniczyć wywozy nieczystości, a czasem nawet w ogóle z nich zrezygnować. Najważniejszą rolą, jaką odgrywają najskuteczniejsze bakterie do szamba zawarte w odpowiednich preparatach, to zapobieganie zapychaniu odpływów. Ich mechaniczne czyszczenie jest bardzo kosztowne (czas i pieniądze). 

Co się może zadziać, jeśli nie zaniedbasz rozpuszczania szamba?

Zaniechanie stosowania preparatów (tabletki do szamba) może prowadzić do zjawiska zagniwania, czyli niekontrolowanego procesu rozkładu. Co za tym idzie – z szamba będzie wydobywała się bardzo nieprzyjemna woń (mało powiedzieć, że będzie to odór). Regularnie stosowane tabletki do szamba pozwalają niknąć tego niemiłego zjawiska. Co więcej, pomagają one udrażniać instalacje odprowadzające ścieki oraz wspomagają pozbywanie się nieczystości. Bakterie zawarte w aktywatorach zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji do gruntu.

Czym rozpuścić gęste szambo?

Wieloletnie użytkowanie zbiornika może sprawić, że na jego dnie powstanie warstwa gęstego, niemożliwego do wypompowania osadu. Jeśli zaniedbasz wspomaganie zawartości szamba w jego rozkładzie, to gdy nie będzie rozkładany oraz aktywowany biologicznie, z czasem zacznie wypłycać zbiornik. A to skutkuje zmniejszeniem pojemności szamba, za czym idzie z kolei potrzeba częstszego wzywania „szambiary”, czyli beczkowozu na nieczystości płynne, które produkuje twoje gospodarstwo domowe.
Czym rozpuścić gęste szambo? Dobrej jakości preparaty chronią twój portfel. Zmniejszają koszty eksploatacji, obniżają częstotliwość wywozu nieczystości, walczą z nieprzyjemnym odorem wydobywającym się z szamba. 
Zobacz także, jaka pompa do szamba będzie najlepsza

Jakie są najskuteczniejsze bakterie do szamba? Jakie wybrać?

Jakie najskuteczniejsze bakterie do szamba wybrać, by zapewnić sprawność funkcjonowania przydomowej instalacji? Tabletki do szamba – cechy dobrych produktów:
  1. Skuteczność – preparat musi zawierać bakterie, które będą zdolne do samodzielnego mnożenia się. Pożądanym zjawiskiem jest stworzenie w szambie bateryjnego ekosystemu, który utrzyma się przez dłuższy czas.
  2. Sposób zastosowania – zadziała jedynie środek stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego stosuj się do zaleceń zapisanych w instrukcji preparatu.
  3. Typ preparatu – poza standardowym preparatem do szamb i przydomowych oczyszczalni kup jeszcze tzw. aktywator lub środki ułatwiające rozpuszczanie tłuszczów. Same bakterie, zwłaszcza w początkowej fazie, nie są w stanie poradzić sobie z wszystkimi problemami (o których pisaliśmy w podrozdziale „Rozpuszczanie szamba – po co i dlaczego?”).
  4. Zwróć uwagę na przeznaczenie preparatów – środek do dezynfekcji szamba i preparat do neutralizacji szamba to zupełnie inne produkty. 
  5. Cena – celuj w produkty ze środkowej półki cenowej.

Jaki proszek do szamba, żeby nie śmierdziało?

Nie podajemy konkretnych produktów. Jeśli uwzględnisz zasady, to dobierzesz najlepsze (najskuteczniejsze) bakterie do szamba. Dobre aktywatory do szamb odznaczają się składem wysokiej jakości – posiadają bakterie zdolne do samodzielnego mnożenia się. Ale nie zapominaj o tym, że choć bakterie odpowiadają za rozkład większości zanieczyszczeń, ich działanie jest dość powolne. Z tego właśnie względu warto raz na jakiś czas sięgnąć także po preparaty enzymatyczne. Regularność stosowania wykazuje pozytywne efekty. 

Czy można przedawkować bakterie do oczyszczalni?

Jeśli pytasz o przedawkowanie bakterii to szamba versus zdrowie człowieka, to uspokajamy. Tabletki do szamba służą do wspomagania pracy szamba. Nie nadają się do spożywania przez człowieka. Porcję bakterii w postaci specjalnego preparatu po prostu wrzuca się do toalety, by ta dotarła aż do oczyszczalni. Jeśli używasz ich w ten sposób, to nie są one w żaden sposób niebezpieczne dla człowieka.
Czy można przedawkować bakterie do oczyszczalni, stosując je zgodnie z zaleceniami producenta? Lepiej nie próbować dodawać większej porcji preparatów niż jest zalecana w instrukcji użytkowania. Ciężko jest wywołać szkodliwe działanie przy przedawkowaniu bakterii w oczyszczalni, gdyż są one nieszkodliwe dla gleby, zwierząt i ludzi.
Jeżeli zależy ci na prawidłowym działaniu oczyszczalni przydomowej oraz przydomowego szamba, regularnie miej w użytkowaniu najskuteczniejsze bakterie do szamba. Tabletki do szamba rozwiązują wiele problemów takich jak odór z szamba, zapychanie się rur, zaleganie osadu na dnie zbiornika. Bakterie do oczyszczalni powinny być stosowane w odstępach 2-tygodniowych lub kilkumiesięcznych – w zależności od wybranego przez ciebie preparatu.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.