Data modyfikacji:

Jaką pompę do szamba wybrać?

Pełne przydomowe szambo. Nieprzyjemny zapach. Jak temu zaradzić? Powinniśmy zainwestować w odpowiednie urządzenie, które powinno nam ten problem rozwiązać, wypompowując fekalia z szamba. Zatem jaką pompę do szamba wybrać? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Polecamy: Co musisz wiedzieć o odprowadzeniu wody z rynny?

pompa do szamba

Rodzaje szamba

Każdy z nas, kto posiada przydomowe szambo, już nieraz borykał się z jego przepełnieniem. Wówczas zmuszeni byliśmy do jego opróżnienia, a pomóc nam może w tym odpowiednia pompa. Na rynku mamy wiele tego typu produktów, które możemy zainstalować. Jak zatem wybrać ten najwłaściwszy? Na jakie parametry musimy zwrócić uwagę? By sobie odpowiedzieć na te pytania, najpierw musimy określić, do jakiego szamba je potrzebujemy. Ponieważ w Polsce zazwyczaj mamy jedno- i dwukomorowe osadniki, stąd na tych dwóch rodzajach się skupimy.

  • Szambo jednokomorowe obecnie jest coraz rzadziej stosowane. Choć jest ono dużo tańsze i nie potrzeba na jego wykonanie żadnego pozwolenia. To do nich właśnie najbardziej potrzebne są dobre pompy. Wszystko przez to, że do jednego zbiornika spływają wszystkie nieczystości.
  • Szambo dwukomorowe to trochę nowsze rozwiązanie. Zajmuje jednak więcej miejsca i jest droższe w budowie. Potrzebuje także zezwolenia. Działa ono na zasadzie spływania ścieków do jednej komory. Po czym gęsta część nieczystości zostaje w pierwszym zbiorniku, natomiast ta płynna przelewa się do 

Rodzaje pomp do szamba

Rozróżniamy dwa rodzaje pomp do szamba. Pierwsza jest z rozdrabniaczem, a druga to bez rozdrabniacza bądź do brudnej wody. Pompę z rozrabiaczem powinniśmy stosować przede wszystkim z osadnika jednokomorowego. Wszystko przez to, że w tych zbiornika zazwyczaj mamy odpady o większych gabarytach, z czym pompa bez rozdrabniacza mogłaby sobie nie poradzić. Inna sytuacja jest z drugą pompą. Te urządzenia spokojnie można stosować w szambach z dwoma osadnikami. Wszystko przez to, że fekalia, które należy wypompować, mają formę płynną.

Rodzaje pompy z rozdrabniaczem 

Pierwsza z nich to z rozdrabniaczem do fekaliów o niewielkich gabarytach. Druga pompa jest z rozdrabniaczem młotkowym, znakomita do rozbijania twardych odpadów. Trzecia pompa z rozdrabniaczem wirnikowym, to urządzenie o dużej wydajności, które wewnątrz tnie tylko większe odpady. Czwarty rodzaj pompy jest z rozdrabniaczem dyskowym. Przeznaczony on jest do większych zbiorników, radzi on sobie z każdym rodzajem nieczystości.

Jaką pompę z rozdrabniaczem wybrać?

Pompę z rozdrabniaczem powinniśmy dobrać do wysokości w zbiorniku, na jakiej powinna ona pracować. Innym ważnym elementem jest moc silnika oraz wysokość podnoszenia ścieków. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ona zbudowana. Przykładem dobrej pompy z rozdrabniaczem jest Ibo (Zwq5500). Jest urządzenie o mocy 5500 W, wysokość podnoszenia ścieków wynosi 28 m. Ma on wytrzymałą żeliwną konstrukcję o średnicy 48 cm i wysokości 72 cm.

Pompa bez rozdrabniacza lub do brudnej wody

To urządzenia przeznaczone jest do szamba z podwójnym osadnikiem. Zazwyczaj są to pompy zatapialne. Tłoczymy nią głównie brudną wodę po fekaliach, które przelały się do drugiego zbiornika. Przykładem takiej pompy może być Tagred 1600 W z pływakiem TA 502. To doskonałe żeliwne urządzenie o średnicy 19 cm. Posiada ona silnik o mocy 1600 W, zaś wodę pompuje na wysokość 20 cm.

Autor: Beniamin Feliksiak