Data publikacji:

Namiot garażowy: jaki wybrać?

W obecnych czasach wiele osób poszukuje najlepszych rozwiązań, aby w odpowiedni sposób chronić swój samochód. Nie jest tajemnicą, że samochód stojący „pod chmurką” znacznie szybciej ulega zniszczeniu. Warunki na zewnątrz nie są przyjazne dla żadnego samochodu, ponieważ zmienna pogoda może źle wpływać na stan pojazdu. Ciągła ekspozycja na słońce, wiatr, śnieg, mróz, a w skrajnych przypadkach także na grad lub silny wiatr może skończyć się tragicznie dla samochodu. Osoby, którym zależy na ochronie swojego auta i mają odpowiednie warunki do tego, aby taką ochronę zapewnić, szukają najlepszych rozwiązań, które jednocześnie nie zrujnują domowego budżetu rodziny. Jednym z popularnych rozwiązań jest zdecydowanie się na namiot garażowy. Namiot garażowy to dobra alternatywa dla tradycyjnego garażu, która cieszy się obecnie dużą popularnością.
Namiot garażowy

Namiot garażowy – tani garaż na samochód

Namiot garażowy to dobra opcja dla osób, które chcą stworzyć praktyczne miejsce do bezpiecznego przechowywania swojego samochodu. Taki garaż świetnie się sprawdzi przez cały rok bez obaw o zmienną pogodę. Garaż w formie namiotu w wystarczający sposób ochrania samochód przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
Namiot garażowy to stosunkowo nowa, ale już ciesząca się dużą popularnością, alternatywa dla garaży tradycyjnych, czyli murowanych, blaszanych lub wiaty garażowej. Stworzenie takiego garażu jest banalnie proste, ponieważ sama konstrukcja nie wymaga zgody, zezwoleń budowlanych oraz żadnych innych formalności, tak jak w przypadku garażu murowanego.
Tworzenie namiotu garażowego jest także bardzo proste, ponieważ taki garaż może stanąć na wyznaczonym miejscu w ciągu kilku godzin. Istotne zalety to także szybkość składania oraz mobilność. Taki garaż można w dowolnym momencie złożyć oraz przenieść na inne miejsce.
Namioty garażowe mogą, ale nie muszą być przytwierdzone na stałe do jednego miejsca, dlatego w przypadku wyprowadzki lub dłuższego wyjazdu, taki namiot można swobodnie złożyć, przetransportować oraz rozłożyć w innym miejscu.

Namiot garażowy całoroczny – jaka konstrukcja jest najlepsza?

Dobrym rozwiązaniem, które praktykuje wielu właścicieli samochodów, jest garażowanie pojazdu przez cały rok, nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Chociaż te pory roku są dla samochodu najgorszym czasem, to również w ciepłych miesiącach letnich i wiosennych samochód wystawiony jest na szereg szkodliwych działań atmosferycznych.
Namiot garażowy skutecznie ochrania samochód przez cały rok, jednak aby cieszyć się z dobrego garażu, warto wiedzieć, jaką konstrukcję powinien mieć najlepszy namiot garażowy.
  • Namioty całoroczne muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na skrajnie różne temperatury – od bardzo wysokich aż po te wyjątkowo niskie. Najlepsza konstrukcja, która z powodzeniem wytrzyma wiele sezonów, to ta wyposażona w system stalowych rur o średnicy 50 mm.
  • Rury w konstrukcji namiotu garażowego powinny być ze sobą połączone w odpowiedni sposób. Najlepiej sprawdzają się łączniki o średnicy około 54 mm.
  • Elementy konstrukcji, które mogą być narażone na korozję, powinny być pokryte odpowiednią warstwą ogniowego ocynku.
  • Poszczególne elementy całej konstrukcji namiotu powinny być ze sobą złączone za pomocą śrub o odpowiedniej grubości. Mocowanie śrub również ma znaczenie, dlatego najlepszym wyborem są te namioty, w których śruby w konstrukcji przechodzą przez rury na wylot.
  • Stopy namiotu powinny mieć odpowiednią szerokość, ponieważ tylko wtedy można liczyć na stabilną konstrukcję oraz wygodne zakotwienie. W przypadku namiotu garażowego mówi się, że im szersze stopy, tym lepiej, dlatego warto wybrać konstrukcję, której stopy mają nie mniej niż 14 cm.

Garaż na samochód w formie namiotu – jakie poszycie wybrać? Na co zwrócić uwagę, wybierając namiot garażowy?

Garaż namiotowy składa się z konstrukcji stalowej oraz z materiału, który ją przykrywa. Poszycie takiego garażu jest bezpośrednio wystawione na wszystkie warunki atmosferyczne, dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany.
Obecnie na rynku znaleźć można kilka różnych wersji poszyć w namiotach garażowych, dlatego przed wyborem jednego z nich warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę:
  • W namiotach garażowych całorocznych najlepiej sprawdzają się poszycia w formie plandeki stworzonej z polichlorku winylu, czyli PCV.
  • Gramatura materiału, który wykorzystano do przykrycia stalowej konstrukcji, nie może być zbyt mała. Najlepszym wyborem będą takie plandeki, których gramatura wynosi nie mniej niż 580spacja g/m2.
  • Przy wyborze odpowiedniej plandeki na namiot garażowy, warto zastanowić się, czy cała konstrukcja powinna mieć okna lub inne źródła światła słonecznego. Obecnie producenci plandek na namioty garażowe proponują różne ich rodzaje, wśród których znaleźć można takie z oknami doświetlającymi umieszczonymi na bocznych ściankach. Taki wybór jest w pełni zależny od preferencji i potrzeb użytkownika takiego garażu.
  • Wjazd – to niezwykle ważny element każdego namiotu garażowego, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt. Wjazd do garażu powinien być wygodny i dostosowany to potrzeb użytkownika.
  • Rozmiar – to jedna z najważniejszych kwestii, które należy sprawdzić przed dokonaniem zakupu. Namioty garażowe są dostępne w różnych wymiarach, dlatego aby w pełni korzystać z takiego garażu, warto zastanowić się, jaki rozmiar będzie odpowiedni. W przypadku namiotu garażowego przewidzianego dla samochodu warto zdecydować się na garaż nieco dłuższy od długości samochodu. Zapewni to doskonałą wygodę podczas wjeżdżania do garażu oraz gwarantuje łatwy dostęp do każdej ze stron samochodu.
Zdjęcie: imagesourcecurated / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!