Data modyfikacji:

Wiata garażowa: czy zastąpi pełnoprawny garaż?

Wiata garażowa często uznawana jest za ubogą krewną garażu. Czy takie stwierdzenie ma sens? Jak się okazuje, ma ona wiele zalet. W wielu przypadkach nie tylko nie ustępuje pełnoprawnemu garażowi, lecz wręcz przewyższa go funkcjonalnością. Kiedy i dlaczego warto postawić na wiatę garażową?
wiata garażowa

Czy warto zdecydować się na wiatę garażową?

Trzymanie samochodu „pod chmurką” ma wiele wad. Powoduje szybszą korozję auta, latem wzmaga nagrzewanie się wnętrza, a zimą skutkuje koniecznością żmudnego odśnieżania samochodu.

Ochrona auta przed deszczem i śniegiem to nie tylko wygoda, ale i oszczędność pieniędzy. Garażowany samochód zachowuje dobrą kondycję znacznie dłużej, a zatem utrzymuje swoją wartość.

Choć idealnym wyborem jest ogrzewany garaż, wiele osób decyduje się na budowę wiaty garażowej. Już zwykłe zadaszenie jest w stanie ochronić auto przed gradem, a otwarta konstrukcja wiaty ma wiele zalet.

Nowoczesne wiaty garażowe doskonale wpisują się w przestrzeń i nie zdominują ogrodu. Są przy okazji znacznie ładniejsze niż blaszane garaże.

Jakie są zalety wiaty garażowej?

Główną zaletą wiaty garażowej jest jej cena. Podstawowe wiaty drewniane można zakupić już za około 1000-1500 zł. To bardzo niski koszt, biorąc pod uwagę, że koszt metra murowanego garażu wynosi niemal tyle, co koszt metra pokoju dziennego.

Dodatkowo do postawienia drewnianej wiaty garażowej (o powierzchni do 25 m2) nie potrzebujesz pozwoleń na budowę, budowy ław fundamentowych, murowania ścian, wylewania posadzki itd. Większość czynności wykonasz samodzielnie przy użyciu prostych narzędzi.

W razie zmiany koncepcji urządzenia ogrodu  znacznie łatwiej przenieść wiatę garażową niż garaż.

Jaką wiatę garażową wybrać?

Rodzajów wiat garażowych jest wiele, jednak wciąż dominują konstrukcje drewniane. Są niedrogie, schludne i łatwe w budowie. Bardzo ładnie wpisują się również w ogród, stanowiąc niejednokrotnie dodatkową ozdobę.

Podstawowe wiaty garażowe mają płaski dach jednospadowy, jednak spotykane są również konstrukcje z dachem dwu- lub wielospadowym.

Wiaty garażowe metalowe lub z dodatkami kompozytowymi cieszą się mniejszą popularnością, jednak mają swoje zalety. Przede wszystkim nie wymagają regularnej impregnacji, a ich konstrukcja może być smuklejsza.

Jeżeli dysponujesz niewielką działką, a jedna strona twojego domu nie ma okien, warto rozpatrzyć budowę wiaty garażowej przyściennej. Wówczas zyskujesz jedną ścianę, która będzie dodatkową osłoną dla samochodu.

Wkomponowanie przyściennej wiaty garażowej w bryłę budynku nie jest trudne, jednak warto pamiętać o elementach spójnych np. jednakowym zadaszeniu. Drewniana wiata może być także doskonałą dobudówką do istniejącego już garażu, w momencie, gdy w rodzinie pojawi się drugi samochód.

Wady wiaty garażowej

Wiata garażowa nie jest bez wad. Jest to konstrukcja odkryta, a więc nie uda się całkowicie ochronić samochodu przed warunkami atmosferycznymi. Podczas silnego wiatru może padać na niego deszcz, zwłaszcza jeśli wiata nie będzie zbyt obszerna.

Wiata nie ochroni także samochodu przed kurzem oraz mrozem. W zimne zimowe poranki uruchomienie silnika będzie dla akumulatora takim samym wyzwaniem, jak w przypadku parkowania „pod chmurką”.

Inna rzecz, w której garaż góruje nad wiatą garażową, to możliwość przechowywania dodatkowych akcesoriów. Rowery, narzędzia i inne wartościowe przedmioty ukryte pod wiatą są łakomym kąskiem dla złodziei. Rozwiązaniem może być zainstalowanie pod wiatą zamykanych, wodoodpornych szaf, jednak to tylko półśrodek.

Wiele osób zastanawia się też, jak wygląda kwestia przymarzniętych szyb. Niektórzy obawiają się, że mroźnym rankiem i tak trzeba skrobać szyby ze szronu. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że ukryty pod dachem samochód nie okrywa się lodem, nawet przy dużej wilgotności powietrza.

To zasługa faktu, że nawet nieocieplony dach wiaty zapobiega nadmiernemu wychładzaniu auta przez atmosferę. Jeśli dodać do tego lekkie ażurowe ścianki, ograniczające podmuchy wiatru, problem zamarzniętych szyb znika.

Dodatkowe funkcje wiaty garażowej

Nowoczesna wiata garażowa to znacznie więcej aniżeli miejsce postojowe dla samochodu. Idealnie nadaje się także jako stanowisko prac w dużym upale lub podczas deszczu. Pod wiatą garażową możesz np. umyć samochód, naprawić rower, naostrzyć noże kosiarki czy pomalować pergolę.

Dzięki temu masz zawsze pewność, że nie zastanie cię deszcz. Jednocześnie nie musisz wykonywać brudnych czynności w domu lub pomieszczeniu gospodarczym.

Przydomową wiatę garażową możesz także wykorzystać jako miejsce do składowania drewna, przechowywania motocykla, składowania sprzętu ogrodowego czy jako warsztat. Ma ona tę zaletę, że majsterkując przy samochodzie nie musisz przejmować się wentylacją i odprowadzaniem spalin.

Stylowa wiata garażowa w letnie dni posłuży ci także jako miejsce biesiadowania. Wystarczy przeparkować samochód, wstawić pod nią meble ogrodowe i gotowe. O przerwaniu imprezy plenerowej przez nagły deszcz nie ma mowy.

Bez względu na to, czy wybierzesz wiatę garażową przyścienną, czy wolnostojącą, z jej zalet skorzystasz każdego dnia. Oprócz tego, że zatroszczy się ona o twój samochód, zmniejszając ryzyko rdzy i uszkodzenia lakieru, to posłuży ci w wielu innych sytuacjach.

Pamiętaj, że na zgłoszenie możesz postawić wiatę o powierzchni do 25 m kw. Jeśli planujesz postawić większą, wielostanowiskową, musisz wystąpić do starostwa o pozwolenie na budowę.

Autor: Szymon Sonik