Data publikacji:

Czym się charakteryzuje Neo QLED? Jaki telewizor w tej technologii kupić?

Poszukiwanie nowego telewizora może być sporym wyzwaniem dla osób, które chcą dokonać jak najbardziej świadomego wyboru. Niestety zadania tego nie ułatwiają specjalnie producenci. Starają się oni wyróżnić swoje produkty na tle konkurencji, przedstawiając konsumentom urządzenia korzystające z różnego rodzaju technologii i standardów, mających najczęściej poprawić jakość obrazu i dźwięku sprzętu. Największy pojedynek pomiędzy wytwórcami rozgrywa się obecnie na polu konstrukcji matryc ekranów TV. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat telewizorów z ekranami Neo QLED od firmy Samsung.
neo qled

Czym jest technologia QLED?

Telewizory z ekranami zbudowanym w zgodzie z technologią QLED to przede wszystkim modele wyprodukowane przez koreańskiego Samsunga, który odpowiada również za jej opracowanie i dalsze rozwijanie. Warto dodać, że spółka współpracuje w tej kwestii z markami TLC i Hisense, dzięki temu wybrane telewizory tych marek również są wyposażone w ekrany QLED. 
Aby wyjaśnić charakterystyczne cechy urządzeń QLED i Neo QLED, warto w pierwszej kolejności przedstawić podstawowe fakty związane z konstrukcją ekranów telewizyjnych. W standardowych telewizorach LCD za wyświetlanie obrazu odpowiada tzw. matryca, a więc cienka folia, na której powierzchni umieszczone są niewielkie komórki z ciekłymi kryształami zmieniającymi swoją przejrzystość pod wpływem ładunku elektrycznego. Pojedynczy piksel obrazu składa się z trzech komórek w kolorach zielonym, niebieskim i czerwonym. Zmieniając jasność każdej z nich, piksel może przyjąć jedną z milionów barw pożądanych przez układ sterujący urządzenia.
Ciekłe kryształy nie generują jednak własnego światła, tak więc, aby widz móc zobaczyć cokolwiek na ekranie, matryca musi być podświetlona od spodu przy pomocy diod LED. Sposób ich montażu, typ oraz liczba różnią się w zależności od producenta i zastosowanej przez niego technologii. 
Telewizory QLED korzystają ze standardowych matryc typu VA, montowanych w większości telewizorów ze średniej i niższej półki cenowej. Samsung zastosował jednak unikalny dodatek do tej konstrukcji – stanowią go tzw. kropki/plamki kwantowe, a więc mikroskopijne drobinki o wielkości kilku nanometrów, które znajdują się w składzie ciekłych kryształów. Według producenta pod wpływem ładunku elektrycznego zwiększają one czystość i intensywność uzyskanego koloru w każdej komórce. Tym samym poprawiają one odwzorowanie barw wyświetlacza, sprawiając, że są one żywsze i bardziej naturalne. 
Samsung zapewnia nawet, że najnowsze telewizory QLED potrafią bez problemu wyświetlić barwy w pełnym spektrum RGB (DCI-P3), a także zapewniają znacznie głębszą czerń niż standardowe urządzenia konkurencji, korzystające ze standardowych wyświetlaczy.
Zaletą technologii QLED jest też bardzo wysoka jasność ekranów, która w wybranych modelach może wynieść nawet 4000 nitów. Sprawia to, że panele QLED będą idealnym rozwiązaniem, gdy poszukujemy sprzętu do oglądania filmów wspierających technologię dynamicznego kontrastu HDR lub planujemy umieścić je w dobrze oświetlonym salonie. 

Neo QLED a QLED – jakie są różnice?

Technologia QLED jest stale rozwijana w laboratoriach Samsunga. Na początku tej dekady producent wprowadził na rynek telewizory Neo QLED, które całkowicie zastąpiły modele wykorzystujące oryginalną wersję standardu. 
Czym zatem charakteryzują się telewizory Neo QLED? Podstawową różnicą jest tutaj sposób, w jakim w urządzeniu podświetlona została matryca. W telewizorach QLED zadanie to wykonują klasyczne diody LED umieszczone po bokach telewizora. 
samsung neo qled
Chociaż rozwiązanie to spotykane jest w większości standardowych paneli telewizyjnych, jego wadą jest to, że przyczynia się do nierównomiernego podświetlenia ekranu. Jest ono widoczne zwłaszcza, gdy obraz jest bardzo ciemny – widzimy wówczas wyraźnie jaśniejsze obszary na brzegach lub rogach ekranu.
W urządzeniach Neo QLED Samsung zastosował bardziej zaawansowaną formę podświetlenia matrycy. Nadal odpowiadają za nie LED-y, ale w przeciwieństwie do modeli QLED-ów zostały one rozmieszczone na całej powierzchni ekranu, co zapewnia równomierny rozkład światła. Co więcej, producent zastosował tutaj specjalne diody Mini LED. Odznaczają się one podobną mocą co ich większe odpowiedniki, zachowując przy tym znacznie mniejsze rozmiary. Cecha ta sprawia, że można zainstalować ich znacznie więcej na tej przestrzeni. Pozwala to telewizorowi na uzyskanie mocniejszego kontrastu pomiędzy mocno oświetlonymi oraz ciemnymi fragmentami wyświetlanego obrazu. Uzupełniają więc one i tak wysoką jakość kontrastu gwarantowaną przez zwykłe QLED-y. 

Jaki telewizor Neo QLED wybrać?

Konsumenci decydujący się na zakup telewizorów wykonanych w technologii QLED nie mogą narzekać na brak wyboru. Urządzenia w tej kategorii dostępne są w bardzo zróżnicowanej wielkości, od 40 cali do blisko 100 cali. Jeżeli chodzi o producentów, oczywiście dominują tutaj przede wszystkim modele od koreańskiego Samsunga. Koreański gigant oferuje sprzęt ze średniej półki cenowej. Za przeciętny telewizor QLED od firmy zapłacimy około 3000 złotych. Najdroższe są modele o przekątnych powyżej 65 cali – ich ceny sięgają nawet ponad 7000 złotych. 
W sprzedaży znajdziemy także co najmniej kilkadziesiąt paneli od firmy TCL. Oferta tego producenta zainteresuje przede wszystkim bardziej oszczędnych, bowiem najtańsze panele QLED marki kosztują nawet poniżej 2000 złotych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że sprzęt tej klasy nie będzie aż tak zaawansowany, jak modele konkurencyjnego Samsunga. Spółka ma jednak w swoim katalogu urządzenia z wyższej półki, takie jak np. 98-calowy TCL 98C735. Warto dodać, że wszystkie telewizory TCL będą pracować z systemem Android TV/Google TV. Samsungi korzystają natomiast z Tizen OS. 
telewizor neo qled
Telewizory QLED produkuje również firma Toshiba. W polskich sklepach kupimy co najmniej kilkanaście modeli tej marki, które wyposażone są w ekrany tego typu. Podobnie jak w przypadku TCL, sprzęt ten przeznaczony jest przede wszystkim dla bardziej oszczędnych i mniej wymagających odbiorców. Wybierać możemy tutaj spośród urządzeń w najpopularniejszych rozmiarach od 43 cali do 65 cali, które pracują z systemem Android TV. Ceny zaczynają się tutaj już od 1500 złotych i kończą na nieco ponad 3000 złotych. 
Na pojedyncze modele telewizorów QLED natrafimy też w katalogach telewizorów firm takich jak Sharp, Xiaomi, Hisense i JVC. Na uwagę zasługują przede wszystkim telewizory Xiaomi. Chińska spółka proponuje bowiem również modele o rozmiarach ponad 70 cali, odznaczające się bardzo atrakcyjnymi cenami.