Data modyfikacji:

Cocoa Press to drukarka 3D dedykowana w całości czekoladzie

Technologia druku 3D znajduje coraz więcej zastosowań, polegając na niej wykonujemy już nie tylko przedmioty z tworzyw sztucznych, ale też metalu, a nawet betonu. Jak się okazuje, drukarki 3D mogą znaleźć również zastosowanie w gastronomii. Cocoa Press to urządzenie przystosowane do pracy z płynną czekoladą. Z pomocą sprzętu można wykonać profesjonalne słodkie nadruki na ciastach i innych wypiekach, korzystając przy tym z wielokolorowych mieszanek czekolady o różnej teksturze. Największą atrakcją drukarki jest jednak możliwość zrobienia jadalnych rzeźb w fantazyjnych kształtach, normalnie przygotowywanych wyłącznie przez prawdziwych mistrzów cukiernictwa.
Podobnie jak w przypadku zwykłych trójwymiarowych wydruków, wzory przedmiotów możemy pobrać z sieci, pod postacią gotowych projektów lub przygotować własnoręcznie w programie do tworzenia obiektów 3D. Ze względu na specyfikę materiału, jakim jest czekolada, wiele plików stworzonych z myślą o zwykłych tworzywach, wymagać może jednak dodatkowej obróbki. Maksymalne wymiary czekoladowych słodkości zrobionych przez maszynę ograniczone są przez jej pole robocze (14x15x15 centymetrów).
W pojedynczym kartridżu zmieści się 70 gramów czekolady. Przed rozpoczęciem pracy musi ona zostać jednak rozpuszczona przez maszynę, co zajmuje ok. 15 minut. Producent zamierza sprzedawać dedykowane wkłady, w zestawach po 10 sztuk w cenie ok. 49 dolarów. Użytkownicy będą mogli jednak wypełniać dozownik własnymi mieszankami, co może wymagać jednak od nich odrobiny eksperymentowania, by znaleźć optymalną formułę.
Prace nad Cocoa Press prowadzone były od 2014 roku. Model przedstawiony właśnie przez producentów dostępny jest w dwóch wersjach, prostszej do samodzielnego składania, a także droższej skierowanej do odbiorców prowadzących własny biznes. Na razie urządzenie będzie dostępne wyłącznie dla klientów w Ameryce Północnej. Zamówienia dla osób z całego świata zostaną otwarte w przyszłym roku.