Data publikacji:

PlayStation VR2. Kiedy premiera i jaka specyfikacja?

Lubicie korzystać z gogli wirtualnej rzeczywistości na PS4 i zastanawiacie się, kiedy do sprzedaży trafi następny model PlayStation VR, który powstaje z myślą o PlayStation 5? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części tekstu.
playstation vr 2

Kiedy odbędzie się premiera PlayStation VR2?

Sony ujawniło już dosyć sporo szczegółów na temat swoich nowych gogli wirtualnej rzeczywistości, lecz niestety na ten moment nie przedstawiono daty premiery PlayStation VR2. W tym przypadku można bazować wyłącznie na nieoficjalnej informacji, która pochodzi z kanału youtubowego PSVR Without Parole. Autor filmu, powołując się na wiarygodne źródła, twierdzi, że gogle dedykowane konsoli PlayStation 5 powinny trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale 2023 roku. Oczywiście jest to tylko niepotwierdzona plotka, aczkolwiek należy pamiętać, że wieści przekazane do mediów przez Bryana Paula już kilkukrotnie znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Czas pokaże… 

Jaka będzie cena PlayStation VR2?

Niestety Sony nie podzieliło się również z graczami informacją odnośnie ceny PSVR2. Analitycy branżowi spekulują, że urządzenie powinno kosztować nie więcej niż 399 dolarów w Stanach Zjednoczonych i 399 euro na terenie Europy. Dla nas może to więc oznaczać, że za nowe gogle wirtualnej rzeczywistości zapłacimy około dwóch tysięcy złotych. Niewykluczone jednak, że w rzeczywistości koszt sprzętu okaże się trochę niższy – pozostaje czekać na oficjalne potwierdzenie ceny przez producenta.

Specyfikacja techniczna PlayStation VR2 

Co prawda nie znamy jeszcze daty premiery i ceny gogli do PlayStation 5, ale za to wiemy, jakie parametry techniczne zaoferuje PlayStation VR2. Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę i trzeba przyznać, że prezentuje się ona naprawdę bardzo dobrze, zwłaszcza kiedy poszczególne elementy porównamy z poprzednim modelem gogli. Zobaczcie zresztą sami: 

 • Rodzaj wyświetlacza: OLED 
 • Obraz: 4K z wsparciem dla HDR 
 • Rozdzielczość na każde oko: 2000 x 2040 pikseli 
 • Częstotliwość odświeżania obrazu: zakres od 90 Hz do 120 Hz 
 • Separacja soczewek: regulowana 
 • Pole widzenia: 110 stopni 
 • Czujniki: sześcioosiowy system wykrywania ruchu, czujnik zbliżeniowy IR, trzyosiowy żyroskop i akcelerometr 
 • Dźwięk: przestrzenny, gniazdo słuchawkowe mini-jack i wbudowany mikrofon 
 • Łączność z PlayStation 5: gniazdo UBS-C 
 • Kamery: cztery kamery służące do śledzenia oczu gracza oraz kontrolerów ruchowych 
 • Pozostałe funkcje: system wibracji gogli

Kontrolery do PlayStation VR2

Poprzednie gogle Sony korzystały z kontrolerów Move, które zostały zaprojektowane jeszcze z myślą o ruchowym graniu na PlayStation 3. Tymczasem producent potwierdził, że PlayStation VR2 otrzyma dwa (lewy i prawy) dedykowane kontrolery o nazwie Sense. Znajdziemy na nich wszystkie najważniejsze przyciski, jakie są także dostępne na padzie DualSense, czyli przyciski akcji (kwadrat, trójkąt, kółko, krzyżyk), R1, R2, R3, L1, L2, L3, Options, Share, adaptacyjne triggery R2/L2 i dwa analogi, po jednym dla każdego z kontrolerów.

Wewnątrz Sense zostanie umieszczony sześcioosiowy system wykrywania ruchów, składający się z trzyosiowego żyroskopu oraz trzyosiowego akcelerometru. Ponadto urządzenia będą posiadać czujnik dotyku wykrywający dotknięcia palcem oraz diody IR służące do ustalania pozycji w przestrzeni. Sony zadbało również o to, żeby w kontrolerach nie zabrakło haptycznych wibracji, co jeszcze bardziej pogłębi imersję podczas grania. Z dodatkowych informacji warto dodać, że Sense posiada akumulatory litowo-jonowe, złącze USB-C oraz łączy się bezprzewodowo za pomocą Bluetooth 5.1.

W co zagramy na PlayStation VR2?

W tej chwili nie znamy jeszcze dokładnej listy gier, jakie zostaną stworzone z myślą o nowych goglach wirtualnej rzeczywistości Sony. Firma poinformowała jedynie, że studio Firesprite razem z Guerilla Games pracują nad produkcją o nazwie Horizon: Call of the Mountain, która będzie działała wyłącznie na PlayStation VR2.

Zdjęcie: Materiały prasowe Sony Interactive Entertainment