Data modyfikacji:

Sony Xperia 1 V. Wszystko, co wiemy przed premierą smartfona

Sony Xperia 1 V to jeden z najbardziej wyczekiwanych smartfonów w 2023 roku. W sieci pojawiły się pierwsze doniesienia na temat tego jak nowy telefon może wyglądać. Sprawdź, jakie informacje na temat tego modelu udało nam się zebrać.  
Sony Xperia 1 IV

Sony Xperia 1 V. Jaką może mieć specyfikację?  

W sieci pojawiły się pierwsze informacje dotyczące nowego telefonu Sony. Xperia 1 piątej generacji w 2023 roku ma zostać ulepszona. Według serwisu NoteBook Check największe zmiany mają zajść w aparatach fotograficznych. Na forum DCFever jeden z użytkowników udostępnił zdjęcie, na którym widać model telefonu i parametry ujęcia. Rzekomo zdjęcie miało być wykonane  telefonem Sony o nazwie kodowej XQ DC72.
Serwis SumahoDigest rozszyfrował ciąg liczb i ich zdaniem nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z modelem Xperii, który ma nazwę odpowiadającej modelowi przeznaczonemu na rok 2023. Parametry nie są niczym zaskakującym, ponieważ przysłonę F/1.7 miała już Xperia 1 IV. Te doniesienia trzeba traktować z ogromną rezerwą, ponieważ w żaden sposób nie jesteśmy w stanie potwierdzić, że zdjęcie zostało wykonane za pomocą nowego flagowca.  
Scenariusz, który jest bardziej realistyczny mówi o tym, że Sony w głównym aparacie zastosuje 1-calową matrycę IMX989. Taki ruch producent wykonał już przy premierze telefonu Sony Xperia Pro-I gdzie umieszczono 1-calową matrycę, która znajduje się w aparacie kompaktowym Sony RX100. W przypadku Xperii 1 V, Sony miałoby dopracować aparat wyłącznie pod nowy model.  
Istnieje także prawdopodobieństwo, że smartfon otrzyma kolejny zmiennoogniskowy obiektyw. Dowodem na to może być teleobiektyw z Xperii 1 IV, który ma przybliżenie 3,5x - 5,2x. Być może główny aparat mógłby przełączać się ze standardowego widoku na szerokokątny. Wówczas producent miałby możliwość zastosowania kolejnego teleobiektywu z bardzo dużym przybliżeniem w zakresie od 70 do 210 mm. To oczywiście tylko spekulacje i w rzeczywistości smartfon może mieć trochę inną konfigurację.  
To, co wiemy niemal na pewno, to że Sony zastosuje flagowy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Ta jednostka debiutuje w kolejnych flagowcach, dlatego w tym przypadku powinno być podobnie. Większych zmian nie powinniśmy zobaczyć w ekranie. Nadal ma to być 6,5-calowa konstrukcja OLED z rozdzielczością 1644x3840 px. Sony powinno pozostać także przy kinowych proporcjach 21:9.
Większych zmian nie spodziewamy się również w kwestii baterii. Akumulator o pojemności 5000 mAh w Sony Xperii 1 IV jest wystarczający. Użytkownicy z pewnością doceniliby w nowym modelu zwiększenie szybkiego ładowania z 30 W do 45 W.  

Sony Xperia 1 V możliwa specyfikacja

 • ekran: 6,5 cala OLED 120 Hz  
 • rozdzielczość: 1644x3840 px  
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2  
 • pamięć RAM: 12 GB  
 • pamięć wewnętrzna: 256 GB/512 GB  
 • aparaty: 12 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix 
 • aparat przedni: 12 Mpix 
 • bateria: 5000 mAh  
 • system operacyjny: Android 13   
 • Sony Xperia 1 V. Kiedy premiera telefonu?  

  Sony Xperia 1 V powinna zadebiutować w kwietniu lub maju 2023 roku. Poprzednie dwie generacje pojawiły się właśnie w tych miesiącach, dlatego w tym przypadku może być podobnie. Cena telefonu pozostaje zagadką, ale spodziewamy się, że będzie ona na podobnym poziomie, co w czwartej generacji. Wersja o pojemności 256 GB powinna kosztować 1599 dolarów.  
  *Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco  
  Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.