Data modyfikacji:

Niemowlę w samolocie. O czym należy pamiętać, wybierając się w podroż?

Wbrew pozorom lot samolotem z niemowlakiem nie jest taki trudny, jak mogłoby się wydawać. Rodzice mogą korzystać z wielu udogodnień, które zachęcają do odbywania dalekich podróży. Na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać podczas podróży samolotem z niemowlakiem? Podpowiadamy. 

Niemowle w samolocie: limit wiekowy

Przed lotem samolotem z niemowlakiem należy zaczerpnąć opinii lekarza pediatry, który oceni stan zdrowia malucha oraz wyrazi opinie na temat możliwości podróży. Większość specjalistów jest zgodna, że pierwsza podróż samolotem zdrowego niemowlaka, może odbyć się gdy maluch ukończy 6. tydzień życia

Przeczytaj także: Jaki wózek do samolotu wybrać?

Lot samolotem z niemowlakiem. O czym należy wiedzieć?

Zanim podejmie się decyzję o wyruszeniu w podróż, warto zapoznać się z kilkoma faktami: 
  • wielogodzinna podróż samolotem to duża ekspozycja niemowlaka na infekcje wirusowe oraz bakteryjne np. w porównaniu z podróżowaniem własnym autem
  • w samolocie panują specyficzne warunki, suche powietrze przyczyniające się do wyschnięcia błon śluzowych, hałas, nagłe drastyczne zmiany ciśnienia, które u dzieci mogą objawiać się bólem ucha, niedostateczna ilość miejsca utrudniająca karmienie
  • w zależności od temperamentu niemowlaka, brak możliwości swobodnego poruszania się również może stanowić problem
  • większość linii lotniczych oferuje „kołyski” dla niemowląt do 11kg, należy zapoznać się z ofertą i dokonać rezerwacji ponieważ ich ilość jest limitowana
Powyższe sytuacje mogą wydawać się dość problematyczne, jednak nie należy się poddawać, odpowiednie przygotowanie potrafi zniwelować wszelkie trudności.

Podróż z niemowlakiem w samolocie: bagaż podręczny

Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na podróż z niemowlakiem w samolocie jest odpowiednie przygotowanie bagażu podręcznego, który powinien być wyposażony w: 
  • pieluszki, mokre chusteczki oraz krem na odparzenia
  • podkład do przewijania
  • pieluchę tetrową
  • smoczek
  • ubranka do przebrania na wypadek zmiany warunków pogodowych lub zabrudzenia
  • kosmetyki zalecone przez pediatrę na wypadek suchych błon śluzowych 
  • żywność (w zależności od tego co dziecko już je), która charakteryzuje się prostym sposobem podania oraz picie
  • niewielki kocyk, w samolocie może być stosunkowo niska temperatura 
  • zabawki (najlepiej takie, które nie wydają dźwięków, należy pamiętać, że nie wszyscy w samolocie muszą tolerować zabawy malucha)

Niemowle w samolocie a ból ucha

Jak zostało wspomniane wcześniej, nagłe i drastyczne zmiany ciśnienia podczas lotu samolotem mogą przyczynić się do bólu uszu dziecka. Aby zniwelować ten problem należy podać niemowlakowi jedzenie, picie (szczególnie podczas startu oraz lądowania) lub smoczek. 

Dziecko w samolocie: sposoby na nudę

Wielogodzinny lot samolotem bywa nudny nawet dla dorosłych, a co dopiero dla niemowląt. Warto jeszcze przed wystartowaniem na lotnisku zorganizować dziecku atrakcje, które najprościej mówiąc go zmęczą. Lotniska często mają w ofercie „kąciki dla dzieci”, które podczas odprawy urozmaicą nieco czas i dostarczą wrażeń.

Na pokładzie samolotu warto skorzystać z ulubionych zabawek oraz książeczek, które zajmą czas niemowlakowi i przydadzą się także w trakcie startu, kiedy hałas silnika samolotu może przestraszyć niemowlę. Warto pomyśleć także o misiach, które działają wyciszająco np. przed snem. Niektóre dzieci dobrze znoszą lot oglądając np. ulubioną bajkę na tablecie. Dla najbardziej wymagających niemowląt można rozważyć zabranie ze sobą chusty lub nosidła, które działają uspokajająco przez wzgląd na bliskość mamy, a jednocześnie pozwalają na krótki „spacer” po pokładzie samolotu. 
Autor: Bartłomiej Mazurek