Data modyfikacji:

Jaki wózek do samolotu wybrać?

Podróże kształcą i rozwijają, dlatego warto pokazywać świat nawet najmłodszym dzieciom. Podróżowanie z dzieckiem nie jest łatwe, należy zabrać potrzebne wyposażenie, ale gwarantuje niezwykłe przeżycia. Dzieci, które podróżują z rodzicami, lepiej się rozwijają, są ciekawe świata, szybciej uczą się języków obcych. Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na podróże samolotem. To wygodne rozwiązanie, pozwala szybko dotrzeć w wybrane miejsce. Należy jednak wiedzieć, że do samolotu można zabrać tylko określony rodzaj i liczbę bagażu. Czy można zabrać wózek do samolotu? Jakie wymogi mają linie lotnicze?

wózek do samolotu

Jaki wózek do samolotu będzie najlepszy?

Decydując się na podróż samolotem z małym dzieckiem, trzeba zabrać ze sobą wiele niezbędnych akcesoriów. Mały człowiek potrzebuje wózka, fotelika, nosidełka, zabawek, artykułów higienicznych. Wózek do samolotu musi przede wszystkim spełniać potrzeby dzieci, ale również ważne są kompaktowe rozmiary, lekkość i wygoda użytkowania. Jaki wózek wybrać do podróży samolotem i dlaczego pakować wózek?

Wózek do samolotu dla niemowlaka jest niezbędny dla najmłodszych dzieci, zalecany jest do ukończenia 6. miesiąca życia. Dobrze, jeżeli będzie miał możliwość zamontowania na stelażu fotelika samochodowego. Fotelik będzie można zabrać na pokład samolotu, a maluch spędzi w nim czas w samolocie. Jest to najbezpieczniejszy sposób przewożenia małych dzieci.

Bardzo ważne, aby fotelik był zatwierdzony do użytku w samolotach. Powinien mieć specjalnego oznaczenie, w przeciwnym wypadku obsługa nie pozwoli na jego używanie. W takim wypadku dziecko spędzi lot na rękach rodzica. Samoloty wyposażone są w specjalne szelki dla dzieci, które łączą się z pasami opiekuna.

Bardzo dobrym wyborem jest poręczny wózek spacerowy do samolotu. Jeżeli będzie nieco głębszy, sprawdzi się zarówno dla niemowlaka, jak i dla rocznego brzdąca. Jeśli szukasz dobrego wózka spacerowego, ranking polecanych modeli będzie dla ciebie dobrą inspiracją. Najlepiej wybrać model, który składa się w jedną część. W innym przypadku wszystkie części trzeba ze sobą połączyć, dzięki temu na zaginą wśród innego bagażu.

Niektóre linie wymagają, aby wózek do samolotu był jednoczęściowy. Dostępne na rynku, wysokiej jakości spacerówki do samolotu ważą ok. 6 kg, dzięki temu ich przenoszenie z miejsca na miejsce nie jest problemem.

Idealnie sprawdzi się wózek parasolka do samolotu, który po złożeniu jest niewielki, a jego przenoszenie nie jest uciążliwe. Dobrze, jeżeli wózek po złożeniu będzie samodzielnie stał.

Osoby, które często podróżują, mogą zdecydować się na zakup specjalnych wózków, przeznaczonych do transportu. Są poręczne, wyposażone w wygodny uchwyt do przenoszenia, mają odporne na zabrudzenia siedziska, dlatego sprawdzą się nawet w czasie podróży do najodleglejszych zakątków świata.

Wózki przeznaczone do samolotów składa się przy użyciu jednej ręki, to dobra opcja, dla osób, które same podróżują z dzieckiem. Mają niewielkie, zwrotne, kołka, które nie będą utrudnieniem w czasie poruszania się po lotnisku.

Wózek powinien być bezpieczny dla malucha, dlatego przydadzą się pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, pałąk zabezpieczający przed wypadnięciem oraz rozkładane siedzisko, dzięki któremu maluszek będzie mógł się zdrzemnąć.

Dobre wózki do samolotu mają wygodne kosze, w których w czasie urlopu będzie można przewozić zabawki czy zapasowe ubranka. Ważna jest równie budka słoneczna, która uchroni maluszka przed nadmiarem słońca.

Jak przewieźć wózek samolotem?

Rodzice, którzy decydują się zabrać ze sobą wózek dziecięcy do samolotu, muszą poinformować o tym obsługę samolotu. Każda linia lotnicza ma swoje warunki transportowe, dlatego w niektórych wypadkach zostanie doliczona opłata.

Wózka najczęściej nie można zabrać ze sobą to kabiny, dziecko może w nim przebywać do momentu odprawy. Następnie wózek należy oddać obsłudze, która umieści go w luku bagażowym. Przed oddaniem wózek warto samodzielnie złożyć, bo personel lotniska nie zawsze może wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Niektóre linie mają inne przepisy i wózek, który ma niewielkie gabaryty, można zabrać na pokład jako bagaż podręczny.

Rodzice, którzy nie muszą korzystać z wózka na lotnisku, mogą go wcześniej samodzielnie zabezpieczyć i nadać jak bagaż rejestrowany. Niektóre linie na życzenie rodziców wypożyczają spacerówki, dzięki temu maluszek może komfortowo poruszać się po lotnisku. To bardzo wygodna opcja, dlatego warto ją rozważyć.

Każda linia lotnicza ma swoje zasady dotyczące przewozu akcesoriów dla dzieci, a większość brzmi podobnie:

  • Większość linii zgadza się, aby zabrać w podróż samolotem wózek dla dziecka do 2. roku życia.
  • Na każde dziecko przysługuje nieodpłatny przewóz jednego wózka. Linie lotnicze najczęściej nie określają rodzaju transportowanego wózka. Rodzice sami mogą zdecydować, jaki wózek można zabrać do samolotu.
  • Wózek musi być wcześniej zgłoszony i odpowiednio zapakowany.

Jak zapakować wózek do samolotu?

Wózek najlepiej zabezpieczyć odpowiednio wcześniej. Niektóre modele wózków dziecięcych mają specjalne pokrowce przeznaczone do tego celu. Na rynku są również worki, które pasują do większości modeli i pozwalają na bezpiecznie przewożenie wózka w samolocie. Kupując pokrowiec, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, tzn.:

  • wodoodporny materiał,
  • łatwość obsługi,
  • wykonanie z lekkich, trwałych materiałów,
  • wyposażenie w wygodne paski z naramiennikami, umożliwiające komfortowe przenoszenie wózka,
  • dołączona kłódka z szyfrem, która uchroni wózek przed ewentualną kradzieżą,
  • miejsce na wpisane danych właściciela.

Innym skutecznym sposobem na zabezpieczanie wózka jest owinięcie go folią strecz i zaklejenie taśmą. Wózek dobrze zabezpieczy również folia bąbelkowa. Mimo że obsługa samolotu dba o bagaże podróżnych, to czasami dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji, np. turbulencji. Dobrze zabezpieczenie uchroni wózek przed uszkodzeniem czy zarysowaniem. Przed oddaniem wózka, warto go podpisać, aby uniknąć ewentualnej pomyłki czy zaginięcia.

Podróżowanie z dzieckiem staje się coraz powszechniejsze, dlatego warto zaopatrzyć się w akcesoria ułatwiające przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Dla małych dzieci niezbędny jest wózek do samolotu, który zapewni im poczucie bezpieczeństwa oraz komfortowy wypoczynek. Przed podróżą warto sprawdzić, jakie wymogi ma dana linia lotnicza i wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Autorka: Dorota Koszutowska