Data modyfikacji:

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie?

W aucie pojawił się brzydki zapach? Wnętrze wydaje się nieświeże, zatęchłe i brudne? A może kupiłeś używany samochód, w którym były palone papierosy? Podpowiadamy, jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie, jak znaleźć źródło odoru oraz jak utrzymać świeży zapach na długo.

nieprzyjemny zapach w samochodzie

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu w samochodzie

Przyczyn brzydkiego zapachu we wnętrzu samochodu może być wiele. Częstym powodem jest zanieczyszczony filtr kabinowy. Zalegający brud oraz gnijące rośliny łatwo dadzą o sobie znać.

Winowajcą może być również zabrudzony parownik klimatyzacji oraz zanieczyszczone kanały wentylacji (co dodatkowo może skutkować problemami z klimatyzacją w aucie). Przynajmniej raz w roku wykonaj odgrzybianie klimatyzacji, a problem nieprzyjemnego zapachu z nawiewów zniknie. Przy wymianie filtru kabinowego wybierz ten z węglem aktywnym. Przefiltruje nie tylko zanieczyszczenia, ale i zapachy.

Co jeszcze może być powodem brzydkiego zapachu we wnętrzu auta? Do źródeł problemu należą m.in. wilgoć (jeżeli spotkałeś się z tym problemem, pomyśl o zakupie pochłaniacza wilgoci do auta), zanieczyszczenia tapicerki, dym papierosowy czy sierść zwierząt. Tuszowanie brzydkiego zapachu odświeżaczami to jedynie półśrodek.

Usuwanie nieprzyjemnego zapachu rozpocznij więc od wyeliminowania przyczyn – wywietrz wnętrze, wypierz tapicerkę tekstylną odkurzaczem ekstrakcyjnym i wyszczotkuj plastikowe oraz skórzane elementy odpowiednim preparatem.

Co może oznaczać zapach spalin we wnętrzu samochodu?

Jednym z najbardziej niepokojących nieprzyjemnych zapachów w samochodzie jest zapach spalin. W takim przypadku, co oczywiste, w pierwszej kolejności należy znaleźć usterkę samochodu. Przedostawanie się spalin do kanałów wentylacyjnych może skończyć się tragicznie, dlatego nie bagatelizuj objawu i nie próbuj go tuszować.

Co należy sprawdzić w pierwszej kolejności? Częstą przyczyną przepływu spalin do kabiny jest uszkodzenie układu wydechowego, zwłaszcza w okolicy komory silnika. Wentylacja zaciągająca powietrze z okolic podszybia może zassać również ulatniające się nieszczelnością spaliny.

Jeśli zmienił się dźwięk silnika i od pewnego czasu słychać spod podłogi głośny warkot, winowajca jest oczywisty. Inne możliwe przyczyny to m.in. pęknięcie uszczelki pod głowicą oraz uszkodzenie zaworu EGR.

Jak odświeżyć zapach w samochodzie? Odświeżacz do auta

Gdy uporasz się z nieprzyjemnym zapachem w aucie i wyeliminujesz jego przyczyny, czas na zapewnienie wnętrzu ładnego zapachu. W tej roli doskonale sprawdzą się odświeżacze, ale nie te wieszane na lusterkach. Zamiast papierowych zapachów samochodowych, które wietrzeją już po kilku dniach, wybierz odświeżacze w puszkach, słoiczkach lub te montowane w nawiewach samochodowych.

Sposobem na ładny zapach w samochodzie są również coraz bardziej popularne perfumy samochodowe, którymi spryskuje się dywaniki samochodowe. Zapachów samochodowych jest tak wiele, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie.