W aucie pojawił się brzydki zapach? Wnętrze wydaje się nieświeże, zatęchłe i brudne? A może kupiłeś używany samochód, w którym były palone papierosy? Podpowiadamy, jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie, jak znaleźć źródło odoru oraz jak utrzymać świeży zapach na długo.
Przyczyn brzydkiego zapachu we wnętrzu samochodu może być wiele. Częstym powodem jest zanieczyszczony filtr kabinowy. Zalegający brud oraz gnijące rośliny łatwo dadzą o sobie znać.
Winowajcą może być również zabrudzony parownik klimatyzacji oraz zanieczyszczone kanały wentylacji (co dodatkowo może skutkować problemami z klimatyzacją w aucie). Przynajmniej raz w roku wykonaj odgrzybianie klimatyzacji, a problem nieprzyjemnego zapachu z nawiewów zniknie. Przy wymianie filtru kabinowego wybierz ten z węglem aktywnym. Przefiltruje nie tylko zanieczyszczenia, ale i zapachy.
Co jeszcze może być powodem brzydkiego zapachu we wnętrzu auta? Do źródeł problemu należą m.in. wilgoć (jeżeli spotkałeś się z tym problemem, pomyśl o zakupie pochłaniacza wilgoci do auta), zanieczyszczenia tapicerki, dym papierosowy czy sierść zwierząt. Tuszowanie brzydkiego zapachu odświeżaczami to jedynie półśrodek.
Usuwanie nieprzyjemnego zapachu rozpocznij więc od wyeliminowania przyczyn – wywietrz wnętrze, wypierz tapicerkę tekstylną odkurzaczem ekstrakcyjnym i wyszczotkuj plastikowe oraz skórzane elementy odpowiednim preparatem.
Jednym z najbardziej niepokojących nieprzyjemnych zapachów w samochodzie jest zapach spalin. W takim przypadku, co oczywiste, w pierwszej kolejności należy znaleźć usterkę samochodu. Przedostawanie się spalin do kanałów wentylacyjnych może skończyć się tragicznie, dlatego nie bagatelizuj objawu i nie próbuj go tuszować.
Co należy sprawdzić w pierwszej kolejności? Częstą przyczyną przepływu spalin do kabiny jest uszkodzenie układu wydechowego, zwłaszcza w okolicy komory silnika. Wentylacja zaciągająca powietrze z okolic podszybia może zassać również ulatniające się nieszczelnością spaliny.
Jeśli zmienił się dźwięk silnika i od pewnego czasu słychać spod podłogi głośny warkot, winowajca jest oczywisty. Inne możliwe przyczyny to m.in. pęknięcie uszczelki pod głowicą oraz uszkodzenie zaworu EGR.
Gdy uporasz się z nieprzyjemnym zapachem w aucie i wyeliminujesz jego przyczyny, czas na zapewnienie wnętrzu ładnego zapachu. W tej roli doskonale sprawdzą się odświeżacze, ale nie te wieszane na lusterkach. Zamiast papierowych zapachów samochodowych, które wietrzeją już po kilku dniach, wybierz odświeżacze w puszkach, słoiczkach lub te montowane w nawiewach samochodowych.
Sposobem na ładny zapach w samochodzie są również coraz bardziej popularne perfumy samochodowe, którymi spryskuje się dywaniki samochodowe. Zapachów samochodowych jest tak wiele, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Autor: Szymon Sonik