Data publikacji:

Nowoczesna obudowa studni: inspiracje

nowoczesna obudowa studni inspiracje
Jaka obudowa studni ozdobna będzie miła dla oka? Jak obudować studnię głębinową? Jeśli marzy ci się ozdobna studnia w ogrodzie, podrzucamy ci pomysły aranżacyjne, jak wykorzystać starą studnię. Nowoczesna obudowa studni – inspiracje. Poznaj różne możliwości. 

Jaka może być obudowa studni? Ozdobna, estetyczna i nowoczesna!

Estetycznie wykonana obudowa studni jest kropką nad i aranżacji przydomowego ogrodu. Pięknie się składa, jeśli na twoim podwórku znajduje się stara studia i zastanawiasz się, jak ją upiększyć, by była miła dla oka. Podajemy także rozwiązania, które dotyczą nowo powstałych studni na wodę głębinową. Wiek studni nie ma znaczenia.

Obudowa studni – jak zrobić? Rodzaje obudowy studni

Wyróżniamy następujące rodzaje obudowy studni:
  1. W formie doziemnej – gdy zapotrzebowanie na wydobywaną wodę nie przekracza 6 metrów sześciennych na godzinę, a poziom lustra wody jest mniejszy niż 6 metrów.
  2. W formie naziemnej – kiedy poziom lustra wody jest większy niż 6 metrów.
Jeśli wybierasz rodzaj obudowy studni, możesz zrobić na trzy sposoby. Raz – zakupić gotowy system. Dwa – złożyć zamówienie u wykonawcy na indywidualny projekt obudowy studni głębinowej. Trzy – wszelkie prace przy obudowie studni wykonać samodzielnie. 

Materiały na obudowę studni – co się sprawdza, co jest w modzie?

Sprawdzają się i są w modzie. Od lat. Drewno. Cegła pełna. Cegła klinkierowa. Kamień naturalny. Kamień sztuczny.
Nowoczesna obudowa studni – od czego zależy dobór materiału? 
  • Jeśli dysponujesz studnią kopaną, najczęściej polecaną metodą na ozdobienie jej jest obudowa drewniana. Pamiętaj o dokładnym zaimpregnowaniu wszystkich elementów. Zabieg ten uchroni drewno przed wilgocią i wahaniami temperatur. Drewniana obudowa studni (projekt znajdziesz w internecie w wielu źródłach) wymaga pomalowania na przykład specjalną farbą do drewna albo lakierobejcą. 
  • Studnia wiercona oraz studnia kopana to świetne pole do popisu dla tych, którzy w małej architekturze swojego ogrodu chcą widzieć kamień. Obudowa z kamienia sprawdzi się w obu typach studni. Kamienie mogą być okładziną dla wmurowanych betonowych kręgów, ale muszą mieć niewielkie rozmiary. Gdzie ułożyć większe kamienie? Na wcześniej przygotowaną zaprawę murarską. 
  • Studnia głębinowa – tu polecane jest zastosowanie gotowej obudowy wyposażonej w systemy napowietrzające wodę. 

Obudowa studni ozdobna – pomysły na wykorzystanie starej studni ogrodowej

Stare, rustykalne studnie nie całkiem odeszły w zapomnienie. Ich rolą nie jest już dostarczenie nam wody, a… doznań estetycznych. Wykorzystaj takową możliwość, jeśli masz w swoim ogrodzie starą studnię. Ozdobna studnia w ogrodzie to dobry pomysł na ciekawy element aranżacyjny. 
Podpowiadamy, jak wykorzystać starą studnię w ogrodzie.
  1. Studnia może zamienić się w kwietnik. Jak ze studni zrobić kwietnik? Podstawa studni powinna mieć formę walca wykonanego z kamieni lub kwadratu z drewnianych bali. Znajdująca się nad nią drewniana konstrukcja z wałkiem i korbką powinna być zwieńczona dachem pokrytym dachówkami, strzechą lub drewnem. W ten oto sposób do twojego ogrodu zawita piękna ozdoba. Niezależnie od tego, czy szukasz ozdobników do ogrodu w stylu romantycznym, wiejskim, rustykalnym, angielskim, czy prowansalskim, kwietnik ze starej studni wpisze się idealnie w twoją zieloną przestrzeń okołodomową. Pięknie będzie wyglądać duży kosz lub półokrągła donica wypełniona pelargoniami i petuniami. Urocze są też wszelkie rośliny, które tworzą pnącza. 
  2. Ozdobna studnia w ogrodzie wiejskim – czy jest jakiś jeden kwiat, który kojarzy ci się wsią? Dla nas jest to malwa. Ale w sumie to nie możemy się zdecydować, bo wieś widzimy też jako powojniki, pnące róże i słoneczniki. Wszystkie je możesz zgrabnie wkomponować w studnię, ozdobioną dachem ze strzechy. A może studnia z drewnianą, pomalowaną w łowickie wzory podstawą? A do tego z wiadrem zawieszonym na drewnianym wałku lub żurawiu? To marzenie niejednej gospodyni, dla której obudowa studni nowoczesna to oczko w głowie.
  3. Ozdobna studnia w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim i prowansalskim – pomysł na wykorzystanie starej studni ogrodowej. Jak zrobić? Obudowę wykonaj z białych, prostych pustaków lub drewnianych, bielonych bali, a wałek z bielonego drewna. Nasadź lawendy. Ziemię wokół studni wyłóż białym żwirkiem i udekoruj kilkoma większymi, jasnymi kamieniami. Taka studnia to odrobina śródziemnomorskiego klimatu, która wdziera się w polskie ogrody. 

Obudowa studni betonowej – praktyczne wskazówki o studni z kręgów betonowych

Kamienna lub drewniana obudowa studni betonowej będzie doskonałym uzupełnieniem przepięknych rabat kwiatowych. Z tego wynika, że wybór studni z kręgów betonowych nie musi oznaczać, że będzie ona spełniała warunki czysto praktyczne. I że nie będziesz się z nią lubić. Nowoczesna obudowa studni to także estetyka. Co ważne z informacji praktycznych o studni betonowej? Pamiętaj, że lokalizacja studni z kręgów betonowych lub wierconej nie powinna być mniejsza niż 5 metrów od granicy posesji oraz że odległość nie może być mniejsza niż 7,5 metra od rowu znajdującego się przy drodze. Co jeszcze? Lokalizacja tego typu studni nie może znajdować się w pobliżu szamba lub kompostu. Zlecone jest utrzymanie odległości 15 metrów.

Ile kosztuje obudowa studni?

Od czego zależy koszt obudowy studni? Od rodzaju materiału, cennika producenta lub usługodawcy, doboru akcesoriów (którymi mogą być na przykład ozdobna pompa ze stojakiem, żeliwna pompa ze stojakiem). Cena obudowy studni drewnianej to koszt rzędy około 1,3–1,5 tysiąca złotych, studni głębinowej – około 1,7 tysiąca złotych, a głębinowej wodomierzowej – około 1 tysiąca złotych. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.