Data publikacji:

Nowoczesny daszek nad drzwi: inspiracje

Wbrew pozorom daszek nad drzwiami wejściowymi to bardzo praktyczne rozwiązanie. Być może nie każdemu podoba się odstający element, jednak można go spersonalizować i dobrać do naszych upodobań, w taki sposób, że będzie idealnie współgrał z naszym domem. Jaki daszek nad drzwi wybrać?  
zadaszenie nad drzwi nowoczesne

Daszek nad drzwiami – czy jest potrzebny? 

Zadaszenie nad wejściem do domu to bardzo przydatny i praktyczny zabieg, który chroni zarówno przed deszczem, gdy w torebce nerwowo szukamy kluczy, jak i przed nadmiarem śniegu, który może stwarzać niebezpieczeństwo i w najmniej oczekiwanym momencie zsunąć się z dachu.  
Stojąc przed wyborem daszku, musimy zastanowić się, jaki będzie pasował do naszego domu. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów, kształtów oraz materiałów, z jakich wykonane są te elementy. Taki daszek musi współgrać z klimatem oraz stylem domu, a przy tym powinien wyglądać estetycznie.  
W większości projektów daszek nad drzwiami jest już uwzględniony i jest to zazwyczaj konstrukcja betonowa, stała. Oczywiście można z niego zrezygnować i zdecydować się na inną konstrukcję nieco później. Wtedy też można wybrać inny materiał, z którego wykonany będzie daszek. Można rozważać pomiędzy drewnianym, metalowym, szklanym, plastikowym lub innym tworzywem sztucznym. Ponieważ będzie on narażony na działanie różnych czynników pogodowych i atmosferycznych, trzeba zwrócić uwagę na jego wykonanie. Musi być solidny, trwały oraz odporny na wszelkie uszkodzenia, w tym spowodowane przez wilgoć.  

Daszek nad drzwiami – jaki wybrać? 

Nie ma ogólnie określonych zasad, czym się kierować przy wyborze daszku nad drzwi – najważniejsze, aby nam się podobał i pasował do całego domu. Jest jednak kilka wskazówek, które warto znać, stojąc przed tym ważnym dylematem. 
Należy wiedzieć, że decydując się na przezroczysty daszek wykonany z tworzywa sztucznego lub plastiku, oczywiście zdobędziemy większą ilość słońca przy drzwiach, jednak wszelki brud, kurz, pozostałości po śniegu i deszczu będą bardzo widoczne, a czyszczenie go nie będzie należało do najłatwiejszych. Wybierając ciemny daszek, pozbawimy się większej ilości światła, ale zmniejszymy ryzyko widoczności zabrudzeń.    
Pozostaje jeszcze kilka kwestii, które należy wybrać, takie jak kąt nachylenia, spadek, kształt czy obecność boków. Może to być jedna ściana lub dwie. Ten zabieg sprawdza się przy domach, które narażone są na wzmożony wiatr lub są wybudowane na szczytach i większych wzniesieniach. To także dobre rozwiązanie przy wysokich mrozach, ponieważ ścianki zahamują wpływanie mrozu do wnętrza domu.    

Daszek nad drzwiami – rodzaje  

Jednym z najbardziej nowoczesnych zadaszeń nad drzwi jest zadaszenie przezroczyste lub szklane. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, są one bardzo trudne w utrzymaniu, jednak efektowne. To, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę przy kupnie szklanych lub plastikowych daszków, to jakość tworzywa – musi być ono twarde i odporne na uszkodzenie. Mogą przybierać formę płaskiego daszku nad wejściem – wtedy będzie wyglądał bardzo minimalistycznie, co równocześnie nie oznacza, że funkcja nie zostanie spełniona. Głównym tworzywem sztucznym, z którego wykonywane są daszki, jest poliwęglan, który jest na tyle silnym materiałem, że padające na niego promienie słoneczne nie powodują odkształceń.  
Daszki kolorowe to takie, które możemy idealnie dopasować do całego budynku oraz jego elewacji. Od standardowych kolorów, jak czarny, szary lub brązowy, przez bardzo modny już od kilku sezonów daszek nad drzwi antracytowy, po jasne beże. Do budynku przytwierdzane są przy pomocy mocnych, metalowych stelaży. Trzeba wiedzieć, że ten rodzaj znacznie przysłoni dostęp do światła dziennego. 
Kolejne są daszki tak zwane vintage, nieco już staromodne, jednak często wybierane. To, co jest w nich najbardziej charakterystycznego, to rzeźbiony stelaż. Wpasują się do towarzystwa masywnych drzwi w ciężkim klimacie.   
Następne są daszki, które imitują drewno. Najbardziej będą współgrać z domami robionymi na styl dworków. Takie daszki są bardzo wymagające, jak każdy element drewniany, należy o nie dbać, odpowiednio impregnować i czyścic.    

Daszek nad drzwiami wpisany w projekt  

Jeśli zadaszenie wejścia było wpisane w projekt i zostało zrobione wraz z konstrukcją domu, to jedynym naszym zmartwieniem jest jego wykończenie. Najważniejsza kwestia dotyczy tego, żeby pasował do dachu głównego. Materiał, jakim zostanie pokryty mały daszek, jest jednak dowolny – mogą to być blacha, dachówka, papa. Na etapie budowy musimy zwrócić uwagę na jakość wykonania, aby w kolejnym, wykończeniowym etapie wszystko szło zgodnie z planem. Często są robione same konstrukcje, do których przytwierdza się przezroczysty dach, wtedy każdy szczegół musi zostać dopracowany, ponieważ będzie widoczne nawet najmniejsze niedociągnięcie zrobione podczas budowy.  

Daszek nad drzwiami – podsumowanie 

Tak jak już pisaliśmy w tym artykule, daszek nad drzwiami może być przewidziany w projekcie, ale też nie musi. Nie jest problemem zarówno jego wykończenie, zrobienie czy kupienie gotowego i zamontowanie samemu. Zwracajmy uwagę na jakość i solidność jego wykonania oraz sposób montażu. Jeśli jednak obawiamy się montowania na własną rękę, możemy zlecić to fachowcom.
Cena oczywiście jest uzależniona od materiału, z jakiego zadaszenie będzie wykonane, od jego wielkości, obecności ścianek czy sposobu montażu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!