Data publikacji:

Jakie może być maksymalne obciążenie stropu na metr kwadratowy?

Stropy są jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynków. Dzięki nim mogą posiadać wiele użytkowych kondygnacji. Chronią one również wnętrza pomieszczeń przed utratą ciepła, a także izolują wydobywające się z nich dźwięki. W zależności od użytych materiałów oraz sposobu ułożenia, stropy charakteryzują się różną wytrzymałością oraz odpornością na obciążenia. Innej wymagać będą budynki magazynowe i gospodarcze, takie jak hale fabryczne, a innej domy jednorodzinne.
Construction site with view on concrete floor
W mieszkalnych budynkach jednorodzinnych zwyczajowo stropy wykonuje się z konstrukcji żelbetowej, najczęściej typu gęstożebrowego lub monolitycznego. Może być ona wylewana na miejscu lub składać się z elementów prefabrykowanych, które jak puzzle lub klocki są układane i łączone ze sobą przez wykwalifikowanych specjalistów.
Wyjątek od reguły stanowią tutaj domy lub kondygnacje wykonywane w całości z drewna. W takich wypadkach stosuje się tradycyjne konstrukcje z tego materiału, oparte na belkach oraz deskach, które są dodatkowo izolowane, ocieplane i zabezpieczane przed wilgocią.

Obciążenie stropu na metr kwadratowy – jakie jest zalecane?

W trakcie wznoszenia budynku niezwykle istotną wartością, na którą zwracają uwagę architekci oraz inżynierowie, jest wytrzymałość stropu na obciążenie. Jej przekroczenie może prowadzić do jego zerwania, a w następstwie do poważnego uszkodzenia struktury całego budynku. Eksperci przyjmują, że zalecane obciążenie użytkowe, obejmujące zarówno mieszkańców domu, jak i wszystkie sprzęty znajdujące się w pomieszczeniach na danej kondygnacji, wynosi około 150 kilogramów na metr kwadratowy powierzchni (1,5 kN/m2).
Znając tę wartość, można obliczyć w przybliżeniu dopuszczalną rozpiętość stropów o konkretnej wytrzymałości. Im z mocniejszych materiałów korzystamy, tym strop jest stabilniejszy bez potrzeby instalacji słupów, podpór, ścian i belek.
Przeciętna maksymalna rozpiętość stropów żelbetonowych w polskich domach wynosi około 7 metrów. Jeżeli zależy ci na bardzo dużych pomieszczeniach, np. planujesz zadaszony basen lub bardzo duży otwarty salon z kuchnią, zastosuj bardziej specjalistyczne prefabrykaty i mieszanki betonowe, albo zmuszony zostaniesz do dodatkowego wzmocnienia konstrukcji budynku.
Biorąc pod uwagę obciążenie stropu, inżynierowie planują także rozłożenie dopuszczalnego ciężaru kondygnacji. W domach spotykamy zarówno podpory liniowe, którymi są ściany działowe, jak i punktowe, którymi są wszelkiego rodzaju słupy. Jeżeli elementy te nie zostały odpowiednio umieszczone, tak by zrównoważyć działające na nie siły, konstrukcja stropu może być, mimo teoretycznego spełniania norm wytrzymałościowych, narażona na dodatkowe obciążenia, skutkujące jej osiadanie lub pękaniem.
Problem ten dotyczy również ścian i słupów umieszczonych na powierzchni stropu. Teoretycznie elementy te powinny przenosić równomiernie swój ciężar na niższe kondygnacje i fundamenty. Jeżeli architekt nie weźmie jednak pod uwagę struktury materiałów, może to być przyczyną dodatkowych problemów. Stropy gęstożebrowe reagują niezbyt dobrze na ściany biegnące wzdłuż ich żeber konstrukcyjnych, bowiem obciążają one punktowo tylko pojedynczą belkę konstrukcji.
Jak więc widać, określenie właściwego obciążenia stropu na metr kwadratowy jest zdaniem dla doświadczonych architektów i inżynierów, którzy przygotowują projekt architektoniczny budynku. Laicy mogą kierować się przytoczonym zalecanym obciążeniem użytkowym, dającym ogólne pojęcie o potrzebnych na budowie materiałach konstrukcyjnych.
Zdjęcie: Envato Elements