Data publikacji:

Obróbka balkonu: czym obrobić balkon?

Aby balkon był w pełni funkcjonalny i można było się cieszyć prywatną przestrzenią na zewnątrz, niezbędne jest właściwe wykończenie i zabezpieczenie całej konstrukcji. Jednym z kluczowych działań jest blacharska obróbka balkonu, która musi zostać wykonana bardzo starannie, z użyciem wysokiej jakości materiałów i przez osobę, która specjalizuje się w tego typu pracach. Zastosowanie półśrodków może spowodować liczne przeciekania i uszkodzenia, których naprawa może kosztować znacznie więcej niż solidne materiały, których wymaga profesjonalne opierzenie balkonu z blachy. Sprawdź, czym jest tego typu obróbka, jak ją wykonać i czym wykończyć czoło balkonu.
obróbka balkonu

Na czym polega opierzenie balkonu z blachy?

Obróbka balkonu to niezbędny element wykończeniowy, który nie tylko podnosi walory estetyczne konstrukcji, ale też zabezpiecza balkony i tarasy. W ramach wykonywanych prac montowane są specjalne cokoły zabezpieczające ściany budynku oraz tzw. okapniki transportujące wodę deszczową, by nie gromadziła się na powierzchni balkonu. Cała instalacja musi więc być wykonana pod odpowiednim kątem nachylenia, który zagwarantuje skuteczny odpływ. Z punktu widzenia estetycznego i aranżacyjnego ważne jest, aby poszczególne elementy użyte do obróbki dopasowane były kolorystycznie i stylistycznie do wyglądu budynku i elewacji.
Wszystkie elementy montowane w ramach opierzenia powinny charakteryzować się właściwościami antykorozyjnymi. Tylko wtedy można mieć pewność, że wykonana zostanie odpowiednia obróbka balkonu. Okapnik oraz pozostałe elementy gięte muszą być najwyższej jakości. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z blachy cynkowo-tytanowej, stalowej, miedzianej ocynkowanej czy powlekanej poliestrem. Zastosować można też rozwiązania z blachy ryflowanej, perforowanej i drewnopodobnej. Niezależnie od rodzaju materiału, blacha powinna mieć grubość od 0,55 do 0,75 mm.
Wybierając profile okapnikowe, warto postawić na produkty wykonane z aluminium, pokryte specjalną warstwą antykorozyjną, stalową lub z tworzywa o takich właściwościach. Tego typu okapniki wykazują bardzo dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne, nie odbarwiają się, nie odginają i nie korodują. Profile okapnikowe wykonane z aluminium dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu z powodzeniem można dopasować je zarówno do elewacji i stylistyki budynku, jak i tynku.

Dlaczego obróbka blacharska balkonu jest tak ważna?

Montaż obróbki blacharskiej na balkonie pozwala stworzyć konstrukcję trwałą oraz wytrzymałą. Dzięki właściwym zabezpieczeniom konstrukcja staje się odporna na wilgoć, mrozy, wszelkiego rodzaju pleśnie i grzyby czy duże nasłonecznienie i wysokie temperatury. Solidnie wykonana obróbka balkonu z blachy musi zostać uzupełniona również położeniem odpowiedniej hydroizolacji zbudowanej z właściwie dobranych warstw i zastosowaniem fugi w celu wykonania spoinowania. Dobrze zamocowana powinna być też balustrada oraz płytki. W tym celu użyć należy dobrej jakości zaprawy klejowej, łączników termicznych oraz taśm wzmacniających.

Czym wykończyć czoło balkonu?

Po wykonaniu odpowiedniej hydroizolacji i zamontowaniu w prawidłowy sposób okapników niezbędne jest wykonanie tynku. Przed jego położeniem niezbędne jest zastosowanie masy hydroizolacyjnej, taśmy butylowej lub taśmy fizelinowej. Produkty tego typu skutecznie zabezpieczą przed wilgocią i nieestetycznymi zaciekami, które mogłyby powstać na czole balkonu.
Wybierając odpowiedni tynk, należy sugerować się jego jakością i właściwościami oraz przeznaczeniem. Warto też wybrać produkt, który dopasowany będzie do elewacji. Niekiedy zdarza się, że powierzchnia wykończona jest kamieniem zawierającym kruszywo oraz żywicę. Wtedy doskonałym wyjściem jest zastosowanie w ramach wykończenia czoła balkonu podobnego materiału. Tynk na bazie kruszywa doskonale chroni przed promieniowaniem UV oraz zapobiega zbieraniu pyłu i kurzu.

Obróbka balkonu – najczęstsze błędy powodujące korozję

Niekiedy zdarza się, że pomimo zastosowania dobrej jakości materiałów dochodzi do korozji, powstawania zacieków i rozwoju szkodliwej oraz nieestetycznej pleśni i zagrzybienia. Najczęstszą przyczyną powyższych zjawisk jest niewłaściwe łączenie elementów stosowanych podczas obróbki balkonu. Zdarza się, że profile zestawiane są „na styk”, co nie stanowi gwarancji szczelności. Blachy zawsze powinno układać „na zakładkę”.
Okapniki natomiast niekiedy montowane są bezpośrednio do podkładu cementowego lub betonowego, który nie uległ jeszcze całkowitemu wyschnięciu. Wilgoć oraz dwutlenek węgla i zachodzące na powierzchni stykania procesy chemiczne mogą skutkować postępowaniem korozji, a nawet zniszczeniem całej krawędzi balkonu.
Aby uniknąć tego typu niespodzianek, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Ile kosztuje obróbka balkonu? Cena za wykonanie usługi uzależniona jest od rodzaju materiału. W przypadku blachy ocynkowanej kwoty zaczynają się średnio od 35 zł/m2. Dla elementów z blachy powlekanej koszt to minimum 50 zł/m2, dla blachy tytanowo-cynkowej jest to 110 zł/m2, natomiast koszt obróbki blachą miedzianą to minimum 250 zł/m2.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!