Data modyfikacji:

Jak ukryć klimatyzator na balkonie? Obudowa klimatyzatora na balkonie

Czterdziestostopniowe upały? W tym przypadku wentylatory i klimatory nie pomogą. Sposobem na schłodzenie mieszkania jest jedynie montaż klimatyzacji. Problem w tym, że jedynym miejscem na montaż jednostki zewnętrznej jest balkon. Jak ukryć klimatyzator na balkonie, by nie szpecił estetyki?
jak ukryć klimatyzator
Zabudowa klimatyzatora na balkonie to w wielu przypadkach jedyny sposób, by zamontować klimatyzację w mieszkaniu. Można oczywiście zdecydować się na klimatyzator przenośny, który nie wymaga montażu żadnych akcesoriów na zewnątrz budynku, ale korzystanie z niego bywa kłopotliwe. Gorące powietrze i tak musi być wyrzucane poza mieszkanie, więc do poprawnego działania klimatyzacji niezbędne jest wystawienie rury na zewnątrz, np. w szczelinie pomiędzy drzwiami balkonowymi lub w miejscu okna. Utrudnia to korzystanie z okien i balkonu, a podczas deszczu może wymagać demontażu całej konstrukcji.

Klimatyzator na balkonie – najwydajniejsze rozwiązanie

Znacznie lepszym pomysłem jest wybór klimatyzacji typu split, która podzielona jest na jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. W mieszkaniu znajduje się wówczas tylko niewielka jednostka wewnętrzna z parownikiem, którą można zamontować w dogodnym miejscu, nie zawsze w pobliżu okien. Najczęściej umieszczana jest przy suficie w salonie lub sypialni, czyli tam, gdzie najczęściej przebywają domownicy.
Jedynym mankamentem jest to, że na zewnątrz budynku musi znaleźć się jednostka zewnętrzna wyposażona w sprężarkę, skraplacz, wentylator, zawór rozprężny i zawór czterodrogowy. Jej zadaniem jest przygotowanie czynnika chłodniczego do chłodzenia pomieszczenia. Standardowo jednostkę zewnętrzną montuje się na dachu lub elewacji budynku, ale w większości spółdzielni jest to niemożliwe. Nieestetyczne urządzenie zaburzałoby wygląd elewacji, więc uzyskanie pozwolenia na taki montaż jest wręcz niemożliwe. Wspólnoty mieszkaniowe nie robią jednak zazwyczaj problemu w przypadku montażu klimatyzatora na balkonie. Zabudowa urządzenia jeszcze bardziej poprawi estetykę rozwiązania.

Czy można zabudować klimatyzator na balkonie?

Oczywiście całkowite obudowanie klimatyzatora jest niemożliwe, bo urządzenie przestanie działać. Niezbyt atrakcyjna, blaszana skrzynka musi mieć dostęp do świeżego powietrza, by wyrzucać ciepło odbierane w mieszkaniu. Obudowa klimatyzatora na balkonie musi być więc ażurowa, całkowicie przepuszczająca powietrze. Na szczęście znalezienie lub skonstruowanie odpowiedniej zabudowy nie jest trudne, a efekty wizualne mogą być bardzo dobre. Gwarantujemy, że wielu znajomych nawet nie zorientuje się, co kryje ciekawa stylistycznie skrzynka.

Jak ukryć klimatyzator na balkonie?

Najlepszym sposobem na zamaskowanie klimatyzatora na balkonie jest oczywiście skorzystanie z maskownicy. Najpopularniejsze modele wykonane są z drewna, ale z łatwością znajdziesz też maskownice metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysoką temperaturę. Obudowa klimatyzatora wygląda łudząco podobnie do skrzyni na akcesoria balkonowe, więc zupełnie nie rzuca się w oczy.
Osłona klimatyzacji na balkonie może mieć oczywiście dodatkowe funkcje. Idealnie nada się jako niewielki stolik lub półka na balkonowe akcesoria. Wewnątrz skrzyni znajdziesz też miejsce na drobne akcesoria lub łopatkę do ziemi czy konewkę. Pamiętaj jednak, że jednostka zewnętrza klimatyzacji wydziela bardzo dużo ciepła, więc nie należy przechowywać w jej pobliżu przedmiotów wrażliwych na wysoką temperaturę. Z tego powodu nie zaleca się ustawiania na maskownicy doniczek z kwiatami. Przed zakupem upewnij się także, czy obudowa klimatyzacji dostosowana jest do jednostki zamontowanej na balkonie – niektóre z nich przeznaczone są do klimatyzatorów zamontowanych na elewacji.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik