Data modyfikacji:

Jaki odkurzacz wybrać? Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Odkurzacze są jednym z podstawowych urządzeń AGD i znajdują się w praktycznie każdym domu. Pozwalają na łatwe i szybkie usuwanie przeróżnych zabrudzeń, także takich znajdujących się w bardzo trudno dostępnych miejscach. Stając przed wyborem nowego urządzenia, zadajesz sobie z pewnością pytanie – odkurzacz workowy czy bezworkowy? Który będzie najlepszy? W artykule przedstawiamy najważniejsze zalety i wady obu typów urządzeń.
odkurzacz workowy czy bezworkowy
Chociaż sama zasada działania odkurzaczy pozostaje niezmienna od ponad 100 lat, dostępne dziś w sklepach modele w niczym nie przypominają urządzeń sprzed lat. Nawet tańszy sprzęt oferuje szereg dodatkowych funkcji, w tym np. odczepiane szczotki i rury o regulowanej długości, które znacząco poprawiają komfort sprzątania. O ile jeszcze kilkanaście lat temu większość urządzeń na rynku stanowiły klasyczne odkurzacze na kółkach, wyposażone w worki na zabrudzenia, obecnie zdecydowanie większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się modele bezworkowe. Co jednak stanowi o ich popularności i w czym ustępują odkurzaczom workowym?

Odkurzacze workowe – zalety, wady i konstrukcja

Odkurzacze workowe powinny być świetnie znane większości z nas, bowiem używa się ich od dziesiątek lat. Zabrudzenia pochłaniane przez szczotkę trafiają do pojemnika wewnątrz maszyny, w którym znajduje się specjalny papierowy worek na ich przechowywanie. Worki są zrobione z co najmniej kilku warstw materiału, które powstrzymują ucieczkę drobnego pyłu, kurzu i alergenów. Po całkowitym wypełnieniu, otwieramy obudowę odkurzacza, wyciągamy je, a następnie wyrzucamy z całą zawartością.
Tu możemy podkreślić oczywistą wadę takiego rozwiązania. Korzystanie z odkurzacza wymaga regularnego zakupu nowych markowych worków, co wiąże się dodatkowymi wydatkami. Co gorsza, nie ma w ich kwestii jednego standardu, czasem więc trudno dostać worki dla starszych modeli odkurzaczy. Na szczęście modele wielu marek używają podobnych jednorazowych worków, a na rynku znajduje się sporo zamienników produkowanych przez firmy trzecie. Trzeba tu jednak uważać, bowiem nieraz są wykonane z gorszych materiałów i bardziej podatne na rozdarcie podczas wyciągania lub przenoszenia.
Urządzenia workowe odznaczają się najczęściej dużą pojemnością, przeciętnie większą niż w modelach bezworkowych, dlatego też wymiany torby na zabrudzenia dokonujemy zazwyczaj co kilka miesięcy. Częściowym rozwiązaniem problemu są też odkurzacze z workami wykonanymi ze specjalnej tkaniny. Należy ją jednak dokładnie prać po każdym opróżnianiu. W rankingu odkurzaczy workowych znajdziemy zazwyczaj oba typy urządzeń.

Odkurzacze bezworkowe– zalety, wady i konstrukcja

Zasada działania odkurzaczy bezrowkowych jest identyczna, jak w przypadku modeli workowych, ale zbierane zabrudzenia trafiają bezpośrednio do plastikowego pojemnika. Zazwyczaj jest on wykonany z przezroczystego tworzywa, dzięki czemu użytkownik może na bieżąco sprawdzać ilość znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Po jego całkowitym wypełnieniu wyciągamy go ze sprzętu i opróżniamy bezpośrednio do worka na śmieci, a w razie potrzeby także płuczemy wodą.
Niestety operacja ta może przysporzyć problemów osobom z alergiami, bowiem podczas usuwania i otwierania pojemnika w powietrze wzbija się chmura drażniącego pyłu i kurzu. Ponieważ zasysane powietrze w urządzeniach bezworkowych przepływa swobodnie przez całe ich wnętrze, sprzęt zatrzymuje najdrobniejsze zanieczyszczenia wyłącznie przy pomocy filtrów. W zależności od modelu, jakość wydmuchiwanego powietrza może pozostawiać więc wiele do życzenia, przez co do mieszkania wraca ponownie wiele szkodliwych alergenów.
Jeżeli mamy problemy z drogami oddechowymi, warto zainwestować w odkurzacze dla alergików, które będą mogły pochwalić się bardziej skutecznymi metodami filtracji. W odkurzaczach workowych dodatkowym zabezpieczeniem przed najdrobniejszym pyłem i kurzem (poza filtrami) jest też torba na zabrudzenia. Z drugiej strony, sprawia ona jednak, że przy podobnej mocy odkurzacze workowe pracują głośniej od swoich konkurentów.
Oczywiście największą zaletą modeli bezworkowych są obniżone koszty eksploatacji. Poza wymianą filtra/-ów powietrza nie musimy kupować dodatkowych akcesoriów, co przez lata pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Pamiętać musimy jednak, że pojemnik na zanieczyszczenia jest dość niewielki i należy go bardzo często opróżniać i myć.
Najczęściej spotykane odkurzacze bezworkowe to obecnie kompaktowe modele pionowe. Ich niewątpliwą zaletą są niewielkie wymiary i łatwa obsługa, a także bateria pozwalająca pracować im bez podłączenia do sieci elektrycznej. Wiele modeli umożliwia odłączenie dużej sztywnej rury i zastąpienie jej krótką szczotką. Dzięki temu jeszcze łatwiej wyczyścimy meble lub tapicerkę w aucie.
Zupełnie innym rodzajem sprzętu bezworkowego są odkurzacze wodne, w których zanieczyszczenia trafiają do zbiornika z cieczą. Ponieważ stanowią one zupełnie inną klasę urządzeń, potrafiących również np. prać dywany i myć podłogi, nie wspominamy o nich w tym miejscu, podobnie jak o odkurzaczach-robotach.

Jaki odkurzacz lepszy – workowy czy bezworkowy?

Odkurzacze workowe to przeważnie głośniejsze i większe urządzenia, odznaczające się jednak większą siłą ssania, która przydaje się np. gdy mamy w domu dywany i chodniki. Za sprawą wymiarów, większej głośności oraz obowiązku podłączenia do sieci elektrycznej komfort sprzątania przy ich pomocy jest mniejszy, ale nadrabiają go swoją skutecznością.
Odkurzacze bezworkowe są tańsze w eksploatacji, ale wymagają częstego czyszczenia i opróżniania pojemnika. Ich kompaktowe wymiary, a także bezprzewodowa konstrukcja ułatwiają pracę. Z drugiej strony, ze względu na przeciętnie niższą moc silnika, a przez to siłę ssania, są gorszym rozwiązaniem, gdy chodzi o usuwania dużych i trudnych zanieczyszczeń oraz sprzątanie dywanów. Podstawowe modele bez dodatkowych filtrów nie sprawdzą się też, gdy korzystają z nich osoby z problemami z drogami oddechowym i alergiami.
Zdjęcie: Envato Elements