Data modyfikacji:

Odkurzacz workowy czy bezworkowy - który wybrać?

Trudno wyobrazić sobie czyste mieszkanie bez odkurzacza. Zamiatanie kurzu miotłą to tylko półśrodek w walce o porządek i obecność wykładzin oraz dywanów nie ma tutaj znaczenia. Jaki odkurzacz wybrać – workowy czy bezworkowy? Porównujemy wady i zalety obu rozwiązań.
odkurzacz workowy

Odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe w dalszym ciągu należą do najpopularniejszych. Ten rodzaj dominuje na rynku od wielu lat i wiele osób nawet nie wie, że istnieje inna możliwość. Worek odkurzacza może być wykonany z papieru lub materiału tekstylnego.

Pełni niejako funkcję pierwszego filtra, dzięki czemu nawet najtańsze odkurzacze charakteryzują się dobrą skutecznością, a wydmuchiwane przez nie powietrze jest czyste.

Główną zaletą odkurzaczy workowych jest prosta konstrukcja i bardzo niska cena. Podstawowe modele, adresowane np. do studentów lub par, można dostać już za około 100 zł. Są to najczęściej odkurzacze z workiem papierowym. Po zapełnieniu worka wyrzuca się go w całości do śmieci.

To dobre i wygodne rozwiązanie, bowiem kontakt z kurzem jest minimalny. Dobrej jakości worki mają specjalną uszczelkę, która zamyka otwór po wyjęciu zapełnionego worka z odkurzacza. Zobacz także jaki jest najlepszy odkurzacz do sierści.

Papierowe worki mają jednak wady. Po pierwsze, generują dodatkowe koszty w późniejszej eksploatacji. Koszt jednego worka to kilka złotych, co może znacząco podnieść wydatki, zwłaszcza jeśli odkurzasz duży dom lub posiadasz zwierzęta z długą sierścią.

Dostępne są tanie zamienniki worków, jednak ich jakość pozostawia bardzo wiele do życzenia. Niejednokrotnie wykonane są z cienkiego i podatnego na rozdarcia papieru, rozrywającego się na skutek zawartej w nieczystościach wilgoci.

Drugim typem worków są worki tekstylne. Wykonuje się je z grubego i wytrzymałego materiału, więc nie ma obawy rozerwania. Charakteryzują się jednak mniejszym stopniem filtrowania kurzu, a na dodatek ich opróżnianie bywa kłopotliwe.

Tekstylny worek wymaga otworzenia i wytrzepania wszystkich nieczystości do kosza. Powstaje przy tym gęsta chmura kurzu, która z powodzeniem osiądzie na meblach i dostanie się do twoich płuc. Jeśli jesteś alergikiem, wybierz inny typ odkurzacza.

Odkurzacze bezworkowe

Z roku na rok coraz większą popularność zdobywają odkurzacze bezworkowe. Są bardziej zaawansowane technicznie, a brak dodatkowego worka ma szereg zalet. Przede wszystkim odkurzacze bezworkowe nie wymagają ponadprogramowych kosztów, a ich eksploatacja ogranicza się do wydatków na prąd.

W odkurzaczach bezworkowych zanieczyszczenia zbierane są w plastikowym pojemniku, który opróżnia się po kilku sprzątaniach (lub po każdym). W cyklonowych odkurzaczach bezworkowych śmieci dociskane są do dna przez wir powietrza, natomiast w odkurzaczach z filtrem wodnym zbierają się w wodzie.

Po użyciu wystarczy wysypać brud do śmieci lub wylać mętną wodę do toalety. Co jakiś czas warto również przemyć pojemnik.

Rzeczą, która najmocniej przemawia do zwolenników odkurzaczy bezworkowych jest jednakowa moc ssąca. W odróżnieniu od odkurzaczy workowych, nie jest ona uzależniona od zapełnienia worka.

Oznacza to, że w każdej chwili dostępna jest pełna moc i nie ma charakterystycznego efektu przyduszania silnika. Jakie odkurzacz bezworkowy ma wady? Może być nią nieco większa głośność pracy, jednakże zależy to również od samego modelu odkurzacza.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać?

Wybór pomiędzy dwoma typami odkurzaczy nie ogranicza się wyłącznie do ceny. Jeśli jednak dysponujesz niewielką kwotą i szukasz odkurzacza do sporadycznych zastosowań, model z workiem będzie lepszym rozwiązaniem. Komplet worków wystarczy ci na długi czas, a cena urządzenia nie przyprawi cię o ból głowy.
Kiedy warto kupić odkurzacz bezworkowy? Przede wszystkim wtedy, jeśli korzystasz z odkurzacza często i masz do posprzątania dużą powierzchnię. Wówczas inwestycja w droższy odkurzacz ma ekonomiczny sens.

Warto podkreślić, że tanie odkurzacze bezworkowe mogą przepuszczać wiele zanieczyszczeń, dlatego warto trzymać się od nich z daleka.

Autor: Szymon Sonik