Data publikacji:

Licencja OEM. Co to znaczy?

Skrót OEM to pojęcie, na które mogą natknąć się osoby wybierające sprzęt komputerowy lub samo oprogramowanie do tego typu sprzętu. Chociaż skrót ten może budzić wiele wątpliwości i pytań, szczególnie u osób, które nie śledzą na bieżąco nowinek ze świata komputerów i urządzeń elektronicznych, to w istocie wyjaśnienie tego pojęcia oraz przedstawienie podstawowych cech wcale nie jest tak trudne, jak początkowo może się wydawać.
laptop

Licencja OEM – co to?

Na pojęcie „licencja OEM” należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru nowego sprzętu komputerowego lub oprogramowania. Poniższe instrukcje pomogą dokładnie zrozumieć, czym jest licencja OEM, jednak w dużym uproszczeniu powiedzieć można, że OEM to jedna z wersji oprogramowania do komputera, która w znacznej większości przypadków jest już zainstalowana na danym komputerze.
Skrót OEM dla wielu osób jest niezrozumiały, dlatego znaczna część użytkowników poszukuje jego wyjaśnienia. Rozwinięcia skrótu OEM należy szukać w angielskiej wersji nazewnictwa tej licencji, ponieważ dokładna nazwa to Original Equipment Manufacturer, co można dosłownie przetłumaczyć: producent oryginalnego wyposażenia.
O licencji OEM należy mówić podczas zakupu nowego komputera lub innego sprzętu tego typu. Żaden komputer, zarówno stacjonarny, jak i przenośny, nie będzie działał w pełni sprawnie bez odpowiedniego oprogramowania. W większości przypadków w nowych urządzeniach jest już zainstalowany jeden z systemów operacyjnych, dlatego nie trzeba dokupować dodatkowego oprogramowania.
Decydując się na nowy komputer, który określony jest jako sprzęt posiadający licencję OEM, można z góry zakładać, że zainstalowane na nim oprogramowanie jest sprawne i w pełni dopasowane. W wersji OEM użytkownik nie dostaje oprogramowania w wersji pudełkowej ani na żadnym innym nośniku, ponieważ zostaje wyposażony w specjalny klucz, czyli kod służący do aktywacji systemu.

Wersja OEM a BOX – główne różnice

Wybranie odpowiedniej wersji systemu oprogramowania nie jest łatwe, szczególnie dla tej grupy użytkowników, dla której informacje ze świata elektroniki nie są całkowicie jasne. Dostępne na rynku rozwiązania, z których można skorzystać podczas zakupu dla siebie nowego komputera, mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Kupując komputer, można zdecydować się na model z wbudowanym systemem operacyjnym lub na model bez oprogramowania. Wybierając tę drugą opcję, niezbędne jest dokupienie systemu operacyjnego w wersji BOX.
System operacyjny w wersji BOX pozwala na ewentualną ponowną instalację systemu, która jest niezbędna w przypadku wystąpienia poważnej i zagrażającej awarii. W wersji BOX system oferowany jest na płycie, dlatego jego ponowna instalacja nie powinna stanowić problemu. Dostępność systemu w wersji pudełkowej to główny aspekt, który odróżnia go od wersji OEM.
Decydując się na wersję OEM systemu operacyjnego, można liczyć na znacznie korzystniejszą cenę w porównaniu do systemu operacyjnego dostępnego w wersji BOX. Wersja OEM charakteryzuje się także znacznie większą funkcjonalnością w porównaniu do poprzedzających wersji. Niezaprzeczalną cechą licencji OEM jest także możliwość przeniesienia jej po dezaktywacji z płyty głównej.
Do zalet systemu operacyjnego w wersji BOX można zaliczyć stałe wsparcie ze strony Microsoftu. Istotne jest także to, że system w takiej wersji może być swobodnie i bez ograniczeń przenoszony, co zapewnia możliwość ponownej instalacji w przypadku takiej konieczności. System operacyjny w wersji BOX jest dostępny nie tylko na płycie, ale także na nośniku USB, co sprawdzi się u użytkowników, których sprzęt nie posiada napędu DVD/CD.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!